מי שאין לו כסף – שלא יקנה בית


בני שהינו   |  03.11.2015 / 15:08:27

מה קורה פה? ממשלת ישראל השתגעה? רק לפני חודש וחצי דיברנו על הסיכון הטמון בכך שהציבור בישראל הפך לנרקומן של אשראי. עתה שר האוצר בכבודו ובעצמו כאילו עטה על עצמו את גלימתו של פאבלו אסקובר, כאשר הודיע שבכוונת האוצר לתדלק את הביקוש הנרקוטי של הציבור בישראל למינוף גבוה.

השר כחלון בחר להצטרף ליוזמתה הפופוליסטית והמסוכנת של ח"כ אורלי לוי אבקסיס, כאשר החליט שמשרד האוצר יקדם את רעיון הגדלת שיעור המימון למשכנתאות לזוגות הצעירים שאין להם את ההון העצמי הדרוש לרמה של 90% מסך המשכנתא.

הרעיון הקיצוני הזה, שלתמיכה בו חבר גם שר הבינוי והשיכון, גלנט, מעיד בעיקר על כך שנבחרי הציבור בישראל מוכנים לעשות כיום הכל על מנת לזכות באהדת הציבור, גם במחיר דחיפתו מקצה הצוק הפיננסי. הרעיון המוצע לא רק שלא יוביל לירידת מחירי הדיור אלא לעלייתם, הוא גם עלול להוביל את כלכלת ישראל כולה לסכנת משבר אשראי חריף, כדוגמת משבר הסאב פריים, שכמעט מוטט את כלכלת ארה"ב רק לפני שנים ספורות.

צריך לומר בפה מלא ובצורה חריפה וברורה – מי שאין לו כסף לקנות בית – לא צריך לקנות בית! ומי שצריך להגיד את זה בראש ובראשונה זו המדינה. על המדינה לעזור לאזרחיה הנמצאים בעיצומה של תקופה בה מצוקת הדיור היא חריפה במיוחד, במידה רבה בשל מחדלי העבר וההווה של המדינה עצמה שלא דאגה לספק את היצע הדיור הדרוש. העזרה צריכה להיות בדרכים אחרות, שיהיו יעילות ומועילות יותר בטווח הארוך תוך שמירה על המשק כולו מהדרדרות לתהום.

לא יכול להיות שנמשיך לשתוק כאשר שר האוצר, שחרט על דגלו הפוליטי את המלחמה ביוקר המחייה וקשר זאת להורדת מחירי הדיור – עושה בדיוק את ההיפך. בפועל, כל פעולותיו של השר כחלון בשנה האחרונה רק מלבות את האש בשוק הדיור. די אם נזכיר את החלטתו על העלאת מס הרכישה על דירות להשקעה, שהובילה את העדר הישראלי לשעוט בכל כוחו לכורסאות בבנקים למשכנתאות ולשבירה של שיאי כל הזמנים בהיקף נטילת המשכנתאות. גם הפתרון של כחלון בדמות רפורמת "מחיר למשתכן" שיצא בימים אלה לדרך עם מכרז על מספר זעום של דירות בעפולה ובמוצקין, נתפס בעיני רבים כפתרון שגוי.

הבעיה עליה מצביע כבר זמן רב בנק ישראל הוא לא מחירי הדירות, אלא קצב נטילת המשכנתאות של הציבור הישראלי ורמת המינוף הגבוהה מדי שהציבור חשוף אליה כבר כיום. נתון זה בהחלט מדיר שינה מעיניה המודאגות של הנגידה, שבעצמה שבויה בלופ הריבית האפסית בעולם המפותח. ההצעה של הגדלת שיעור המימון לאוכלוסייה החלשה בישראל רק תגדיל את הבעיה בכך שלא רק שמחירי הדיור ימשיכו לטפס, אלא גם הסיכון הפיסקאלי של המשק יגדל.

הרי הרעיון של כחלון טומן בחובו מתן ערבויות של המדינה בגין החזר המשכנתאות. במקרה של עליית ריבית, ירידת מחירי דיור, או משבר כלכלי שיוביל לעלייה ברמת האבטלה עלולים נוטלי המשכנתאות הממונפות לא להצליח לעמוד בהחזרים החודשיים, מה שעלול להוביל לכך שהמדינה תידרש לממש את הערבויות להן התחייבה. מצב כזה עלול לגרור את ישראל למשבר פיננסי ומאקרו כלכלי משמעותי, ואז המדינה, (כלומר משלמי המיסים), בכל מקרה תצטרך להתגייס על מנת לסגור את הבור שהיא בעצמה יצרה. ומה יעלה בגורלם של נוטלי המשכנתאות הכושלים במקרה כזה? לא רק שיישארו בלי הכסף, הם גם יישארו בלי הבית.

אם שר האוצר באמת רוצה לדאוג ולסייע לזוגות הצעירים לפתרון מגורים הולם ללא הגדלת מינוף, כדאי שיתחיל לקדם את תכניות הדיור להשכרה ארוכת טווח, שניסה לקדם שר האוצר הקודם, לפיד. ארצות הברית הצליחה לצאת ממשבר הסאב פריים במידה רבה בזכות פרויקטים להשכרה לטווח ארוך (או באנגלית – Multi Family) שנתנו לאזרחיה החלשים יותר , שספגו מכה קשה במשבר, פתרונות דיור הוגנים ולמשקיעים בהקמתם הם מניבים תשואות נאות.

אין שום הכרח, לא כלכלי ולא פסיכולוגי, שכל אחד מאזרחי המדינה יהיה בעל בית – ישנם פתרונות הרבה פחות מסוכנים והרבה יותר זולים מאשר התחייבות של משפחה צעירה על מימון של 90% מהדירה למשך 30 שנה באחד משוקי הדיור היקרים בעולם. אז כחלון, במקום לפמפם את הציבור באשראי, פמפם את כספי האוצר לכיוון של השכלה וחינוך פיננסי ותן לאזרחי המדינה כלים לעתיד.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".