הפד פתח חלון ענק לנסיגה מהעלאת ריבית גם בדצמבר


ברק גרשוני   |  01.11.2015 / 10:38:47

נראה שבתוך גל הטרור, גל ההצפות וגל הפקקים שתוקף אותנו בתקופת אחרי החגים הזו הודעות הריבית של הבנק המרכזי בארה"ב, הפד, לחודש אוקטובר אינה מעניינת מדי את ציבור המשקיעים הישראלי. אולם לצערנו אין לנו באמת הפריוילגיה להתעלם מהחלטה זו, שכן, החברים בפד מחזיקים בגפרור קטן ועוצמתי כשהם יושבים גבוה מעל חבית חומר נפץ והם צריכים להחליט אם ואיך לזרוק את הגפרור מבלי שהדליקה שיגרום תהפוך לפיצוץ של ממש בשווקים. ולכן הם סוחבים את ההחלטה כמה שיותר כדי להיות בטוחים ככל הניתן.

גם בהחלטה הנוכחית של אוקטובר החליטו חברי הפד לא להחליט על העלאת הריבית, אך הפעם הם כיוונו את הודעתם למטרה אחת בלבד - הזכות לזגזג בהודעת הריבית בדצמבר ולסגת שוב מהעלאת ריבית.

אחרי שכולם במהלך כל השנה היו בטוחים, אבל ממש בטוחים, שהריבית תעלה במהלך השנה, הלכה המציאות הכלכלית ודחקה את אותה עליית ריבית הרחק אל סוף השנה.

ואז, כולם היו ממש בטוחים שבכל מקרה הריבית תעלה, ולו באופן סמלי, לקראת סוף השנה, ולו רק בשביל לסמן את הדרך ליציאה ממדיניות ריבית אפס. ציון דרך הכרחי, בעיניי לפחות, גם אם תהליך העלאת הריבית יהיה איטי ביותר, כפי שאני משער שהשנים הקרובות יעידו.

וכעת, הודעת הפד באה ומסבירה לעולם שהם חושבים על "העלאת ריבית" - כשהמילה "העלאה" מופיעה בהודעה כלשונה, לא לפני שהם מסייגים שהם כמובן יחשבו היטב היטב ויתחשבו בכל הנתונים שרק יש בעולם הכלכלי כדי להגיע להחלטה זו, למרות שהם ריככו מאד את ההתייחסות למצב הכלכלי בשאר העולם, כפי שראוי היה לעשות מלכתחילה.

אז מה קיבלנו בהודעה? הרבה מילים, מעט מאד תוכן וחלון אחד ענק שנפתח לנסיגה מהעלאת ריבית גם בדצמבר.

ההחלטה של דצמבר צפויה להיות החלטה מכוננת ובעיתוי לא נוח מדי, בוודאי לא ביחס להזדמנות להעלות ריבית שהיתה בספטמבר ופוספסה. המצב הכלכלי בעולם לא השתפר מאז ספטמבר, ובשנים האחרונות חודשי החורף בארה"ב לא מאירים פנים לפעילות הכלכלית יתר על המידה כך שהנתונים החדשים שייכנסו עלולים להיות מוטים כלפי מטה, בייחוד אם יתחיל חורף קשה.

העלאת ריבית ראשונה היתה כה נחוצה כי היה טמון בה הרבה סיכוי להוציא הרבה אי וודאות מהמערכת ויכולת להעלות את הכלכלה על מסלול בריא יותר בעצם יצירת הסימן לסוף עידן הכסף הזול בריבית אפס אשר מעודד כל כך הרבה עיוותים ומייצר תאבון לבצע השקעות ממונפות, בעיקר בפיננסים ובנדל"ן ובפעילות שאינה פרודוקטיבית במיוחד לכלכלה הריאלית.  אך נראה לי כי החלון הצר לביצוע העלאת ריבית ראשונה, היסטורית ממש, נסגר. 

הפד ניצב נוכח המציאות המורכבת ובוחר שלא לבחור. לתחושתי הוא יבחר לא לבחור גם בדצמבר ואז תאבד לה ההזדמנות להעלאת ריבית לפחות עד אפריל-מאי 2016.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".