סיכוי לא רע שהעלאת הריבית הבאה תהיה רק בדצמבר 2017


ברק גרשוני  |  21.12.2016 / 18:50:22

למה ג'נט ילן ושאר חברי הפד נשבו פתאום בקסמיו של הנשיא הנבחר?

 

הודעת הריבית בארה"ב תפסה את המשקיעים מופתעים מהטון הנצי של הפד, אשר עידכן את תחזית העלאות הריבית ל-2017 לשלוש העלאות בממוצע, קרי לסביבת ריבית של 1.5%.

מהמענה של הנגידה, ג'נט ילן, לשאלות העיתונאים, נראה כי חלק מחברי הפד מתמחרים בעצמם סוג של "פרמיית טראמפ" חיובית ונותנים ביטוי בתחזיותיהם לכך שהמדיניות של הממשל החדש עשויה להוביל מהלכים שייצרו אינפלציה. 

 

נראה כי השוק, כמו גם חברי הפד, מעריכים הערכת יתר את יכולותיו של טראמפ להביא לשינוי כלכלי מהיר. זוהי נטייה מובנת לאור האי ודאות שנוצרה עם בחירתו של טראמפ והניסיון לפענח ולהעריך אילו צעדים ינקוט - ואילו צעדים אכן יצליחו בפועל. לשיטתי, מדובר ביומרה גדולה שתומחרה מהר מדי בשוק - וכעת גם חברי הפד הצטרפו לעגלה.

כפי שניסחה זאת ילן בשפתה הדיפלומטית - "חלק מחברי הפד כללו בהערכותיהם שינוי מסוים במדיניות הפיסקלית"; ונזהרה כמו מאש להתייחס בכל צורה שהיא לצעדים שעליהם הכריז הנשיא הנכנס ושמרה בכך על קו של תשובות כלכליות טכניות ביותר.

אבקש להזכיר שגם בשנה שעברה, בדצמבר 2015 , העריכו חברי הפד שתהיינה ארבע העלאות ריבית בממוצע במהלך 2016. והנה אנו ניצבים בסופה של 2016 ועינינו הרואות כי היתה העלאת ריבית בודדת - בישיבה האחרונה לשנה זו; כך שלא אופתע אם יתבדו הערכות חברי הפד (האמת , אופתע אם לא...)

לכן, עליית התשואות באג"ח, שבאה "לתמחר מחדש" את ציפיות חברי הפד. נראית לי כתמחור-יתר נוסף על תמחור היתר שקיים ממילא בתשואות האג"ח האמריקאיות, במיוחד במח"מ הארוך.

המציאות שבה האינפלציה נמוכה נובעת מכמה מקורות, כמו נטל חוב משמעותי שהולך ועולה ומעיק על היכולת לצמוח, חרף הריביות הנמוכות וחידושים טכנולוגיים שמביאים לירידת מחירים מובנית בהרבה מאוד תהליכים ובעוד מכלול נתונים של דמוגרפיה וסחר בינלאומי.

עליית התשואות משמשת גם כחרב פיפיות בהקשר זה, כשכל גיוס חוב נוסף לצורך מימון הרחבה פיסקלית או מיחזור חוב שוטף נעשה כיום בריבית גבוהה הרבה יותר בהתאם למח"מ החוב - וצפוי להעיק עוד יותר על הגירעון התקציבי. אם תבוצע הרחבה פיסקלית על חשבון התקציב יתקבל מתכון לעלייה בחוב, שדווקא עלול לדכא עוד יותר את הצמיחה.

לכן, בעוד שנראה כי יש צידוק מסוים לתמחור מחדש של ציפיות האינפלציה כלפי מעלה - מסיבות של שוק תעסוקה אמריקאי יציב ולחצי שכר מתונים שעוד יכולים להתפתח כעת כשהמשק סביב תעסוקה מלאה - נראה לי שהמציאות של חוב גבוה בכל העולם, מדיניות מוניטרית מרחיבה באירופה וביפן תחלחל אל השוק ואל הערכות הפד בהמשך השנה ונראה התמתנות בהערכות להעלאת ריבית.

נראה לי כי הסיכוי שנראה את העלאת הריבית הבאה בארה"ב רק בדצמבר 2017 הוא טוב לפחות כמו שהערכנו בתחילת 2016 - שתהיה העלאת ריבית בודדת במקום ארבע העלאות. ימים יגידו.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".