אתגר גדול מונח לפתחו של שוק האג"ח 9.8.15


ברק גרשוני   |  13.10.2015 / 16:22:40

דוח התעסוקה שהתפרסם ביום שישי (07/08/15) בארה"ב סולל ככל הנראה את הדרך להעלאת ריבית ראשונה בארה"ב כבר בספטמבר .

אומרים ש-No news is good news, ובכן, ניתן להתייחס לדוח התעסוקה הנוכחי ככזה.

הדוח משדר עסקים כרגיל בשוק העבודה האמריקאי. האבטלה נותרה על 5.3%, תוספת המועסקים של 215 אלף עובדים משביעת רצון, כמעט כצפוי - מעט מתחת לממוצע של השנה ועם עליה מתונה של השכר לשעה, שממשיך לעלות בקצב שנתי בסביבת 2%, כמעט ללא שינוי מהקצב בחודשים האחרונים.

נראה כי הפד יכול להיות מרוצה מנתוני התעסוקה, אשר מראים בבירור שהטרנד החיובי בשוק העבודה נמשך ושהדרך סלולה להעלאת ריבית. אמנם בהודעה האחרונה של הפד הם אמרו שהם מחפשים "שיפור מסוים" נוסף בשוק העבודה, אבל נראה לי יותר שהם ילכו על הגרסה של ג'ק ניקולסון בסרט הכי טוב שיש – What if this is as good as it gets ? ...  כנראה שזה המצב . זה הכי טוב שיש לשוק העבודה לתת. עם שיעורי אבטלה נמוכים מספיק שקרובים ליעד התעסוקה המלאה של הפד (סביבת 5%) ועם בעיות מבניות מוכרות כמו שיעור השתתפות נמוך, ריבוי משרות חלקיות ועוד בעיות פיסקליות שלפד אין כוונה ויכולת לטפל בהן, לא צריך להמתין יותר ל"שיפור מסוים" בשוק העבודה.

בכל מקרה, תקופת ריבית האפס בארה"ב צריכה להסתיים. בפד רוצים מאד להשאיר אחריהם את הריבית האפסית ולהתחיל לחזור אל סביבה של ריבית חיובית כלשהיא. החשש הגדול של הפד מאז ומתמיד הוא "לפספס" את עליית המחירים ולהגיע למצב של אינפלציה מעל לטווחים הרצויים, באופן שיהיה קשה להשתלט עליה אחר כך באמצעות העלאת ריבית קלה. השהות בריבית אפס מאד לא נוחה מהבחינה הזו. ואכן, הפד משדר כי העלאת הריבית אמנם צפויה להיות, אך היא תהיה איטית מאד. המצב הכלכלי כנראה לא יאפשר אחרת. עם מחירי נפט יורדים שתורמים לאינפלציה נמוכה ומדוכאת ממילא, לא ניתן יהיה להעלות את הריבית אלא לרמות נמוכות מאד, שיוציאו אותה ממצב האפס אל סביבה נמוכה של 1-1.5% בשנתיים הבאות.

להעלאת ריבית, אפילו מינורית, יש השלכות שעלולות להיות שליליות מהותיות על שוק ההון , אך עשויות להיות לכך גם השפעות חיוביות על הכלכלה. בסופו של יום העלאת ריבית איטית ומדורגת דווקא עשויה להיטיב עם הכלכלה ממגוון סיבות. אציין שתיים עיקריות – ראשונה היא העובדה שהאשראי לא יהיה "חינם" ובהכרח תקטן הנטיה של משקיעים, בעיקר סולידיים, אל אפיקי סיכון והשקעות ספקולטיביות, ובכך בועות שעלולות להתנפח ( מחירי מניות ומחירי דיור בעיקר – מוכר?) עשויות להתמתן. הסיבה השנייה היא עצם ההבנה של הצרכנים שעלויות האשראי בדרך לטפס מעלה בשנים הקרובות, שעשויה לשכנע את המשקיעים לזרז ולהקדים החלטות רכישה ושימוש באשראי ולשפר את פעילות הצריכה.

האתגר הגדול מונח כעת בעיקר לפתחו של שוק האג"ח, אשר סובל מרגישות עצומה לעליית ריבית ומגיב באלימות לכל שמועה אודות שינוי כיוון בריבית, אולם מעולם לא חווה תהליך יציאה מריבית אפסית, שצפוי להמשך מספר שנים, עד שהריבית תחזור להיות נורמלית (וזהו מושג חמקמק – אין לדעת מהו שיעור הריבית הנורמלית הרצוי לאחר תקופה כה ארוכה של ריבית אפסית).

התגובות הבסיסיות של ספרי הכלכלה להעלאת ריבית מציעות מעבר מהשקעה בריבית קבועה להשקעה בריבית משתנה, כזו המתאימה עצמה מדי תקופה לריבית החדשה, ומעבר מהשקעה באג"ח לטווח לפדיון ארוך אל השקעה באג"ח לטווח לפדיון קצר או למזומן. תגובות בסיסיות אלו לא עונות לדעתי לסיטואציה הצפויה של העלאת ריבית איטית ביותר שתמשך מספר שנים ואיני בטוח כלל שהתגובה המיידית הישנה של משקיעי האג"ח לעליית ריבית תתאים הפעם. הבנה נכונה של משקיעים איך תקופת עליית הריבית האיטית שלפנינו צפויה להשפיע על שוק האג"ח עשויה להיות שווה הרבה כסף.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".