סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  28.11.2016 / 16:00:06

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי       

עיקרי הדברים:    

ארה"ב: עונת המכירות בארה"ב של תקופת החגים החלה ביום ו' האחרון (יום שישי השחור). עונה זו מקבלת זריקת עידוד בדמות עלייה נאה מאוד במדד אמון הצרכנים של מישיגן, אשר טיפס בחודש נובמבר לרמה של 93.8 נקודות, לעומת 87.2 נקודות בחודש אוקטובר. למעשה, המדד מתקרב מאוד לרמת השיא של כל הזמנים אשר נרשמה במאי (94.7 נק').  לפי הערכה של ארגון רשתות השיווק בארה"ב בחודשים נובמבר ודצמבר תירשם עלייה של 3.6%, לעומת היקף המכירות בחודשיים אלו לפני שנה, ובהשוואה לעלייה של 3% לפני שנה.       

אנגליה: המשק הבריטי צמח ברבע השלישי של השנה בשיעור של 2%. הצריכה הפרטית עלתה ברבעון זה ב-2.8%, בעוד שההשקעה המקומית הגולמית התרחבה בקצב חד עוד יותר של 3.6%. התפתחות זו מצביעה על כך שהתושבים הבריטים והפירמות לא מייחסים חשיבות מרובה לתוצאותיו של משאל העם שנערך בשלהי יוני וכפי הנראה הכלכלה הבריטית תפתיע הן ברבע האחרון של 2016 והן ב-2017.  

ישראל: גם אם יוכרזו ההצתות ברחבי הארץ כאירועי טרור עלותן לא תביא לעלייה בגירעון. ברשותו של מס רכוש ישנה קרן לנזקי טרור בהיקף מיידי של 8.5 מיליארד ש"ח, אשר להערכתנו אמור לספק כיסוי מלא למאות הבתים אשר ניזוקו בימים האחרונים. כלומר, לא תהיה השפעה מימונית פיסקלית כתוצאה מאירועים אלו.     

מאקרו ואג"ח עולמי:

ארה"ב: שוק הדיור אשר נכווה קשות בשנים 2008 ו-2009 חזר להשתקם ב-2010. בשנה האחרונה נראה היה כי הענף מתייצב ובכך מקשה על המשך ההתאוששות של הכלכלה האמריקאית. בשבוע שחלף דווח נתון חיובי במיוחד לפיו סך המכירות של בתים יד-שנייה, בחודש אוקטובר, עלה ל 5.6 מיליון יחידות, הרמה הגבוהה ביותר ב-9.5 השנים האחרונות. אם לא די בכך, אזי בשבוע הקודם דווח כי התחלות הבנייה בחודש זה הסתכמו ב-1.323 מיליון, המהווים נסיקה של 25% לעומת ספטמבר. שני  נתונים אלו מצביעים על כך שהביקוש לבתים נותר גבוה והדבר כמובן תומך בפעילות הכלכלית. יחד עם זאת, די מפתיע שהביקוש נותר גבוה שהרי הריבית על המשכנתאות רשמה עלייה חדה בתקופה האחרונה – מראשית החודש נרשמה עלייה של כ-50 נק' בריבית המשכנתאות ל-30 שנה. להערכתנו, תתכן התקררות מסוימת בקרוב.

מלבד נתוני שוק הדיור, שני אינדיקטורים חשובים פורסמו השבוע. האחד, ההזמנות של מוצרים בני-קיימה והשני, מדד אמון הצרכנים של מישיגן. חשיבות האינדיקטורים הללו היא מעצם העובדה כי הם מנתחים את מצבו של הצרכן האמריקאי.

מדד אמון הצרכנים של מישיגן עלה לרמה של 93.8 נקודות בחודש נובמבר לעומת קריאה ראשונה של 91.6 נקודות באמצע החודש. השינוי המרכזי בקריאה מגיע, ככל הנראה, מאופטימיות לאחר בחירתו המפתיעה של דונלד טראמפ. גם בהשוואה לחודש אוקטובר, שבו עמד המדד על 87.2 נק', נרשמה עלייה נאה מאוד. יתר על כן, המדד מתקרב מאוד לרמת השיא של כל הזמנים אשר נרשמה במאי (94.7 נק'). הזמנות של מוצרים בני קיימה עלו ב-4.8% באוקטובר.

ביום ו' חל יום שישי השחור (היום שבו מאזני החברות הופכים מהפסד, לרווח). מיום זה עד חג המולד מתרחשת עונת המכירות המרכזית בארה"ב. בשנים האחרונות נרשמה חולשה מסוימת. לפיכך, מידת הפעילות בתקופה זו תספק מידע חשוב על רמת האופטימיות של הצרכן האמריקאי. נציין, כי ההערכה של איגוד רשתות השיווק לעונת המכירות היא חיובית. 

גרמניה: הכלכלה הגרמנית התרחבה ברבע השלישי של השנה בקצב מתון למדי של 0.8% (במונחים שנתיים), לעומת הרבע השני. היה זה קצב הצמיחה הצנוע ביותר מאז הרבע הראשון של 2015. ההשפעה השלילית המרכזית על הצמיחה הגיעה מהיצוא שהתכווץ ב-1.6%, לראשונה מאז 2015.  באשר למשקי הבית, נרשמה התרחבות של 2.2% בהוצאה לצריכה פרטית.

אנגליה: ברבע השלישי של השנה, אשר בו התבצע משאל העם המשיכו הצרכנים הבריטים להגביר את הוצאותיהם, ללא קשר לתוצאות הפוליטיות. הצריכה הפרטית עלתה ב-2.8% וההשקעה המקומית הגולמית התרחבה ב-3.6%. לאור זאת, המשק הבריטי התרחב ב-2%. התפתחויות אלו צפויות לספק חדשות מפתיעות לצד החיובי הן ל-2016 וכפי הנראה גם ל-2017.

באופן כללי, האיחוד (28 מדינות) צמח בשיעור של 1.6% ברבע השלישי, כאשר מדינות הליבה – גרמניה, צרפת ואיטליה רושמות קצבי צמיחה נמוכים. מנגד, אנגליה, ספרד הולנד ופורטוגל רושמות קצבי צמיחה הגבוהים מ-2%.   

מאקרו ואג"ח מקומי:

עלות ההצתות לתקציב המדינה – ההצתות האחרונות ברחבי הארץ הסבו נזק בלתי מבוטל למאות דירות ובתים ברחבי הארץ. במידה ולא יוחלט כי מדובר באירועי טרור יצטרכו התושבים להיעזר בביטוחי הדירה הפרטיים (במידה ורכשו), על מנת לקבל פיצוי. כאמור, אזרח שאין ברשותו ביטוח לרכושו, לא יפוצה ויצטרך לכסות את הנזקים מכספו האישי.

עם זאת, במידה ויוחלט על ידי הממשלה או משרד הביטחון שמדובר באירוע טרור, מס רכוש יפצה את הנפגעים על כל הנזקים שנגרמו להם, כולל הפסד רווחים. למעשה, במשרד האוצר קיימת קרן מס רכוש. מדי שנה מפקיד האוצר בקרן כ-1.5 מיליארד ש"ח והקרן מכילה כעת סך של 8.5 מיליארד ש"ח. כלומר, גם אם המדינה תכריז על האירועים האחרונים כפיגועי טרור, אזי לא תהיה סכנה כלל לגירעון המדינה.

הפעילות הצרכנית מציגה סימנים של היחלשות, לפחות בכל האמור לרכישות ברשתות שיווק ובהוצאה בכרטיסי אשראי. כך, פדיון רשתות השיווק רשם ירידה של 5.0% (במחירים קבועים) בחודשים אוגוסט עד אוקטובר (במונחים שנתיים) לאחר התכווצות צנועה של 0.9% בשלושת החודשים מאי עד יולי 2016. בחודשים הנדונים נרשמה ירידה מקבילה של 0.4% גם בהוצאה באמצעות כרטיסי אשראי. ההידרדרות המשמעותית (5.2%-) נרשמה בהוצאה על מוצרי תעשייה (19% מסך ההוצאה) הכוללים הלבשה והנעלה, מוצרי חשמל ואלקטרוניקה ורהיטים. גם בקבוצת מזון ומשקאות, (17% מסך הרכישות) חלה ירידה של 3.3% באוגוסט -אוקטובר 2016.   

לעומת זאת, התפתחות חיובית משמעותית בהוצאה בכרטיסי אשראי נרשמה בקבוצה שירותים (22% מסך הרכישות), שבה חלה עלייה של 5.5% במגמה באוגוסט-אוקטובר 2016. מזה, בענף פנאי ובילוי חלה עלייה של 9.0%, בענף שירותי ממשלה ועירייה עלייה של 5.3%, בענף הביטוח עלייה של 4.9%, ובענף שרותי טיסות, תיירות ואירוח ירידה של 3.6%.

ביום ב' הקרוב (ה-28/11) צפוי בנק ישראל להודיע על גובה הריבית לחודש דצמבר 2016.  תהיה זו הכרזת הריבית האחרונה לשנה הנוכחית. להערכתנו, החלטת בנק ישראל תהיה בדומה להחלטות  שנעשו מאז מארס 2015, קרי להותיר את הריבית ללא שינוי. אמנם, המשק צמח בכל אחד מארבעת הרבעים האחרונים בשיעור נאה מאוד, הגבוה מ-3%, אך על רקע המציאות, לפיה האינפלציה נמוכה מיעד היציבות, וכפי הנראה הבנק לא יעמוד ביעד גם בשנת 2017, וכן, סל המטבעות עדיין מהווה בעיה (לא נשכח כי בנק ישראל עדיין מתערב בזירת המט"ח), ההחלטה של בנק ישראל תהיה ריבית יציבה ללא שינוי.

יתר על כן, נזכיר כי החל בשנת 2017 יצומצמו מועדי הכרזת הריבית ל-8 בלבד. יתר על כן, הן לא יהיו תהיינה רק בימי ב', האחרונים של סוף החודש (עם תנאי הנזילות). ההכרזה הראשונה ב-2017 תהיה ב-23/1.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".