סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  20.11.2016 / 13:48:34

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                   

 עיקרי הדברים:    

ארה"ב: בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב מביאה לזעזועים בשווקים הפיננסים. בעוד ששוקי המניות נטו לרשום עליות מחירים, מטבעות רבים נחלשו כנגד הדולר האמריקאי (במיוחד בקרב שווקים מתעוררים). איגרות החוב הממשלתיות ברחבי העולם רשמו את הפסדי ההון הדו-שבועיים החדים ביותר ב-26 השנים האחרונות. גם ציפיות האינפלציה רשמו עלייה.   

אנגליה: נראה שהסיכון, לפחות באופן מיידי, מה-Brexit הולך ומתרחק. מזג האוויר החורפי במדינה וחג ליל כל הקדושים הגבירו את רכישות הצרכנים והתוצאה באה לידי ביטוי במכירות הקמעוניות אשר רשמו בחודש אוקטובר את הזינוק החד ביותר ב-14 השנים האחרונות.

ישראל: המשק צמח ברבע השלישי בשיעור נאה של 3.2% וזאת לאחר נסיקה של 4.9% (עדכון כלפי מעלה מ-4.3%) ברבע השני. הצמיחה ברבע הנדון הושפעה במיוחד מההשקעות במשק. למעשה, כבר נרשמו 4 רבעים שבהם הצמיחה הייתה גבוהה מ-3%. לאור נתונים אלו, אנו צופים כי הצמיחה במשק בכל 2016 תהיה גבוהה  מ-3% וכפי הנראה גם ב-2017.    

מאקרו ואג"ח עולמי:

ארה"ב: האינדיקטורים השוטפים שפורסמו בשבוע האחרון לכלכלה האמריקאית היו מעורבים. לחיוב נציין את המכירות הקמעוניות שרשמו בחודש אוקטובר עליה של 0.8% בלבד לעומת ספטמבר, שנצפתה עליה של 1%. בראיה דו-חודשית היה זה הצמד ה"חזק" ביותר בשנתיים האחרונות. בנוסף, התחלות הבנייה הסתכמו באוקטובר ב-1.323 מיליון, לעומת 1.054 מיליון בספטמבר. מנגד, מספר אינדיקטורים הצביעו על חולשה ובראשם הייצור התעשייתי אשר נותר קפוא (ללא-שינוי) בחודש אוקטובר וזאת בהמשך להתכווצות של 0.2% בספטמבר. יתר על כן, גם האינדיקטורים המובילים לחודש אוקטובר הצביעו על עליה קלה בלבד, כאשר המדד עלה ב-0.1% בלבד, בהמשך לעלייה של 0.2% בספטמבר ובמנוגד לירידה של 0.2% באוגוסט. להערכתנו, קצב הצמיחה במשק האמריקאי ב-2016 יהיה בטווח של 1.5% עד 2% והוא צפוי להתגבר ל 2% בשנת 2017.

זכייתו של טראמפ הביאה לעלייה בציפיות האינפלציה. כמו כן, איגרות החוב ברחבי העולם רשמו עד סוף השבוע את הפסדי ההון הדו-שבועיים החדים ביותר מאז 1990. גם דבריה של יו"ר ה-Fed, ג'נט יילן, השבוע כי העלאת הריבית עשויה "להתרחש בקרוב" תרמו להפסדי ההון. כך, ציפיות האינפלציה ל-10 שנים, כפי שנגזרות משוק ההון האמריקאי טיפסו במהלך השבוע ל 2%, הרמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2015. זכייתו של טראמפ בנשיאות מוסיפה רבות לאי הודאות ואם התקציב שיגיש לבית המחוקקים בראשית השנה יכיל הפחתת מיסים וגירעון חד, אזי עלולים להתרחש הפסדי הון נוספים. בסוף השבוע נסחרה האג"ח של ממשלת ארה"ב לטווח של 2 שנים בתשואה לפדיון של 1.07% (עלייה של 15 נ"ב מסוף השבוע הקודם) והאג"ח ל-10 שנים בתשואה לפדיון של 2.35%, הגבוה ב-20 נ"ב מאשר הייתה לפני שבוע.

מטבעות: זכייתו של טראמפ גרמה לזעזועים גם בשוקי המטבעות בעולם. לשם המחשה, מראשית החודש, מטבעות כגון הלירה הטורקית, הפזו המקסיקני והראנד הדרום-אפריקאי נחלשו כנגד הדולר האמריקאי בשיעורים של 9.2%, 8.7% ו-7.3%, בהתאמה. גם מטבעות מובילים נחלשו כנגד הדולר. לדוגמא, האירו פוחת בשיעור של 3.5% כנגד הדולר האמריקאי, מראשית חודש. אין ספק כי, אילו פיחותים אלה יוותרו לאורך זמן, סביבת האינפלציה במשקים רבים ובמיוחד במשקים מתעוררים עשויה להתגבר. בזווית המקומית, לצערנו, השקל נחלש החודש בשיעור קל בלבד כנגד הדולר, 1.2%, כאשר כנגד האירו חלה התחזקות של 2.4%.

אנגליה: המכירות הקמעוניות בבריטניה רשמו בחודש אוקטובר את הזינוק החד ביותר ב-14 השנים האחרונות, 1.9%, לעומת רמתן בספטמבר. ההוצאה הצרכנית נתמכה במזג האוויר הקשה שהביא את הצרכנים לרכוש ביגוד חורפי וגם על רקע רכישות מואצות ברשתות הסופרים, בתקופת חג כל הקדושים (Halloween). ב-12 החודשים האחרונים התרחבו המכירות הקמעוניות במשק ב-7.4%. התפתחויות אלו, במשק הבריטי, הן מעודדות מאוד ומצביעות על כך שסיכון ה-Brexit ביחס למחזור העסקים הנוכחי הצטמצם משמעותית.  

מאקרו ואג"ח מקומי:

הפעילות הריאלית – נתון מפתיע נוסף! המשק צמח ברבע השלישי של השנה בשיעור נאה של 3.2%. אם לא די בכך, אזי נתון הצמיחה לרבע השני, 4.3% עודכן כלפי מעלה, ל 4.9%. דיווחים אלו מפתיעים במיוחד כאשר נתוני קצבי הצמיחה, המגיעים ממשקים מפותחים אחרים בעולם הם מאוד פושרים. לשם המחשה, רמת התוצר ברבע השלישי השנה לעומת הרבע המקביל לפני שנה הינה 5%. בסין היא 6.7%. היינו, אי אפשר לזלזל בנתוני הצמיחה במשק הישראלי.  בעוד ש"קטר" הצמיחה ברבע השלישי היה רכישה של מוצרים בני-קיימא, הפעם היה זה ההשקעות במשק, הן בבנייה למגורים והן בענפים האחרים אשר רשם עליה של 12.2% (ייתכן כי מפעל אינטל החדש היה חלק מהסיבה).

להערכתנו, הצמיחה השנה תהיה גבוהה מ-3% וכפי הנראה גם הצמיחה בשנת 2017 תהיה ברמה של 3%.

אין ספק כי רמת הריבית במשק אינה מתאימה לקצב הפעילות. עם זאת, האינפלציה הנמוכה, שער החליפין הבעייתי (ראו הנושא הבא) וגם אי הודאות באשר להתפתחויות המאקרו כלכליות בעולם יביאו לידי כך שבבנק ישראל יעדיפו להותיר את הריבית לחודש דצמבר ללא שינוי.

בחודש מאי 2013 החל בנק ישראל לרכוש מט"ח, לטובת מטרה חדשה והיא קיזוז השפעת הפקת הגז הטבעי על מאזן התשלומים. לפי התוכנית החדשה שפורסמה בשבוע שחלף, בשנת 2017 ירכוש בנק ישראל סך של 1.5 מיליארד דולר, אשר להערכתו זו תהיה ההשפעה על המשק. בנק ישראל פועל כך, כבר מספר שנים, על רקע העובדה כי החשבון השוטף במאזן התשלומים של המשק עבר לעודף משנת 2003. העודף עומד על כ-10 מיליארד דולר לשנה המהווה כ-4% מהתוצר ומצביע על כך שקיים במשק לחץ בסיסי לייסוף. חשוב לציין, כי זו לא ההתערבות היחידה של בנק ישראל בשוק המט"ח. הבנק ממשיך לפעול כמעט בכל חודש ולרכוש מט"ח, כאשר מתרחשות להערכת הבנק "תנודות חריגות בשער החליפין, אשר אינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים או כאשר שוק המט"ח אינו מתפקד כיאות".      

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אוקטובר ב-0.2%.  התייקרויות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפים הבאים: פירות טריים (4.0%), הלבשה והנעלה (3.9%) ושירותי חינוך (0.7%). ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפים הבאים: תרבות ובידור (0.7%).  מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר יושפע בעיקר מהגורמים הבאים:  הוזלה במחירי קבוצת המזון, בעיקר של בשר, עופות ודגים. כמו כן, תחול הוזלה של ירקות ופירות (כ-4%). מחירי ההבראה והנופש יוזלו ב-3.0%. הוזלות אלו יקוזזו על ידי התייקרויות במחירי הדיור (צפויה התייקרות קלה). צפויה התייקרות עונתית נוספת של 2.5% במחירי ההלבשה וההנעלה. מחירי הבנזין יתייקרו ב-2.4%. לאור זאת, מדד נובמבר צפוי להיוותר ללא שינוי.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".