סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  06.11.2016 / 10:51:30

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                              

     עיקרי הדברים:    

ארה"ב: ביום שלישי תגיע לשיאה ההתרגשות מתקופת הבחירות בארה"ב, כאשר מיליוני אמריקאים יצעדו לעבר הקלפיות לבחור בנשיאם ה-45 ל-4 השנים הקרובות. על רקע הסקרים הצמודים, כל תוצאה אפשרית. נציין כי השיפור בסיכויי טראמפ, כפי שעלה מהסקרים בימים האחרונים הביא את שוק המניות האמריקאי לרשום רצף שלילי של 9 ימים שהוא הארוך ביותר ב-36 השנים האחרונות.     

ארה"ב: דוח התעסוקה למשק האמריקאי הציג מספר משרות חדשות נמוך מעט מהצפי , אך מרבית הפרמטרים האחרים היו חיוביים ביותר, בייחוד השכר השעתי אשר עלה בשנה האחרונה ב-2.8%. השכר הוא אחד האינדיקטורים שנבחנים בקפידה על ידי הבנק המרכזי האמריקאי  כמשפיע על האינפלציה וכל שיפור בו מקדם את סיכויי העלאת הריבית בעתיד.  

ישראל: הצריכה הפרטית היא קטר הצמיחה של המשק בשנים האחרונות, במיוחד כאשר הסחר העולמי חלש מאוד ומצבו של העובד הישראלי הלך והשתפר עם תמיכה של עלייה בשכר המינימום. הנתונים האחרונים מצביעים על שיפור מחודש ביצוא של ענפי השירותים. לפיכך, אנו צופים כי מקורות הצמיחה בשנת 2017 יהיו מגוונים יותר, מאשר בשנים 2015 ו-2016. 

  מאקרו ואג"ח עולמי:

ארה"ב: ביום שלישי יתקיימו הבחירות לנשיאות ארה"ב. הבחירות בנויות בצורה לפיה, על מועמד לזכות ב-270 אלקטורים לפחות, מתוך 538 (זהו מספר הנציגים בשני בתי המחוקקים), על פני 50 מדינות בארה"ב. מספר האלקטורים בכל מדינה שונה ונגזר מגודל האוכלוסייה ועוד 2 אלקטורים הניתנים לכל מדינה ללא קשר לגודלה (כמספר הנציגים בסנאט). להוציא 2 מדינות, בשאר, המועמד שזוכה באחוז התמיכה הגבוה ביותר מקבל את כל האלקטורים. לפי הסקרים האחרונים, לקלינטון יש לכל הפחות 226 אלקטורים "בטוחים" בעוד שלטראמפ יש 157. משמע הסיכויים שלה להגיע ל-270 רב יותר מאשר של טראמפ. המדינות המתנדנדות שבהן הפער בסקרים נמצא בטווח טעות הדגימה הוא גדול מאוד ומכיל יותר מ-100 אלקטורים. יחד עם זאת, היתרון של קלינטון במספר האלקטורים ה"בטוח" מביא לידי כך שאתר CNN מעניק הסתברות של 74% לזכייה של קלינטון, לעומת 26% לזכייה של טראמפ.

המדינות "המתנדנדות" הגדולות שלהערכתנו עשויות להכריע את הכף ולכן יש לעקוב אחריהן הן: המדינות שמעניקות יתרון קל לקלינטון - פנסילבניה (20 אלקטורים), איווה (6 אלקטורים), נבאדה (6 אלקטורים). המדינות שמעניקות יתרון קל לטראמפ - פלורידה (20 אלקטורים), אוהיו (18 אלקטורים), אריזונה (11 אלקטורים).

בחודש אוקטובר הצטרפו לשוק העבודה האמריקאי 161,000 עובדים, הנמוך מעט מהערכות השוק ל 175,000 והנמוך ביותר מחודש מאי. שיעור האבטלה ירד קלות לרמה של 4.9% כמו גם שיעור ההשתתפות שירד ל 62.8%.  עם זאת, ההתפתחות המעניינת ביותר בדוח התעסוקה הייתה העלייה הנאה בשכר השעתי אשר עלה ב-0.4% לעומת ספטמבר וב-2.8% ב-12 החודשים האחרונים. זהו הקצב המהיר ביותר מאז 2009. השכר הוא הפרמטר המרכזי שהפד  האמריקאי עוקב אחריו בדריכות כאינדיקטור ללחצי אינפלציה ורמה זו של עליית שכר היא סימון הכיוון להיווצרות לחצי שכר.

גוש האירו: מדדי מנהלי הרכש של Markit לחודש אוקטובר הצביעו על המשך התגברות של הפעילות בגוש. וכך המדד הכללי המשלב הן את השירותים והן את הענפים היצרניים עלה לכדי 53.3 נק', לעומת 52.6 נק' בספטמבר. גם מדד המחירים ליצרן (PPI) הפתיע כלפי מעלה קלות בעודו עולה בספטמבר ב-0.1%, לעומת ירידה של 0.2% באוגוסט.  

סין: כזכור, המשק הסיני צמח בשיעור של 6.7% בשנה האחרונה עד הרבע השלישי. כעת נראה כי המשק נכנס לרבע האחרון של 2016 בצורה טובה ולראיה מדד מנהלי הרכש של Caixin (קיישין) לענפי השירותים עלה בחודש אוקטובר לרמה הגבוהה ביותר בארבעת החודשים האחרונים. מהמדד עולה כי ישנה התעוררות בכל האמור לחברות חדשות במשק והדבר מצביע על ביקוש לעובדים חדשים. המדד עלה לרמה של 52.4 נק', לעומת 52.0 נק' בספטמבר. פרסום זה מצטרף לדוח המנהלי הרכש הרשמי של סין שגם לפיו חלו התפתחויות חיוביות בחודש זה.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".