סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  30.10.2016 / 13:44:23

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                                        

     עיקרי הדברים:    

ארה"ב: המשק האמריקאי צמח ברבע השלישי בשיעור של 2.9%, כך עולה מעדכון שני לנתוני התוצר. קצב זה הוא מרשים למדי ובהחלט מעודד לאחר הפתיחה המקרטעת של השנה ולראיה, במחצית הראשונה של השנה צמח המשק ב-1.1% בלבד.        

גוש האירו: האינפלציה בגוש האירו עלתה בחודש ספטמבר ב-0.4%  ומדד ה-PMI עלה באוקטובר ל 53.7 נק', אלה מצטרפים לשורה של אינדיקטורים המצביעים, להערכתנו, על כך כי גם הגוש מתקדם בכיוון הנכון וכפי הנראה הצמיחה ברבע האחרון של השנה אף תהיה גבוהה מהקצב שראינו בתקופה האחרונה.

ישראל: באופן צפוי בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי. תמונת הפעילות במשק ממשיכה להיות חיובית, אך האינפלציה ממשיכה להיות נמוכה. להערכתנו, גם בהחלטה הבאה (28/11) יותיר בנק ישראל את הריבית ללא שינוי.

    מאקרו ואג"ח עולמי:

ארה"ב: מדד אמון הצרכנים של ה-Conference Board רשם נסיגה מפתיעה למדי בחודש וירד ל 98.6 נק', לעומת 103.5 נק' בחודש ספטמבר. התפתחות זו מצביעה על כך שלצרכנים האמריקאים יש תחושה פסימית ביחס לכלכלה. הנתון הפתיע במיוחד כאשר הערכות השוק עמדו על ירידה קלה בלבד ל 102.0 נק' בלבד. לא ברור לחלוטין מהן הסיבות לירידה באופטימיות אך, ייתכן כי יש בכך תיקון לרמות הגבוהות של המדד במהלך הקיץ, או אולי השלכה של מערכת הבחירות על מידת האמון של הצרכנים. נזכיר, כי לאמון הצרכנים האמריקאי חשיבות רבה מאוד הואיל והוא מנתח כ-70% מהכלכלה האמריקאית וכל שינוי בו יכול ללמד על ההתפתחויות הצפויות בכל המשק.

חשוב לציין כי בינתיים הצרכן האמריקאי שומר על חוזקה ולראיה המכירות הקמעוניות התרחבו בספטמבר ב-0.6% וב-2.7% ב-12 החודשים האחרונים.

יתר על כן, מעדכון נוסף של נתוני הצמיחה למשק האמריקאי עולה כי ברבע השלישי של השנה המשק צמח בשיעור נאה של 2.9%, שהוא יותר מכפול מאשר שנרשם ברבע השני (1.4%) ורחוק מאוד משיעור הצמיחה שנרשם ברבע הראשון (0.8%).

גוש האירו: הכלכלה האירופית הראתה סימני התאוששות בחודש אוקטובר ואולי אפילו בקצב גבוה מהתקופה האחרונה. מדד מנהלי הרכש של Markit רשם עלייה נאה מרמה של 52.6 נק' בספטמבר ל 53.7 נק' באוקטובר, תוך שהוא מתרחק מרמת ה-50 נק' אשר מבדילה בין התכווצות להתרחבות.

יתר על כן, גם האינפלציה החלה להתאושש בגוש. זו עלתה בספטמבר ב-0.4%, לאחר התייקרות של 0.2% באוגוסט. רמת האינפלציה בגוש היא עדיין רחוקה מאוד מיעד הבנק, העומד על 2%, אך הדבר בהחלט מעודד מבחינת ה-ECB, אשר רוכש בכל חודש כ-80 מיליארד אירו, בכדי לאשש את הפעילות הכלכלית הוא. נציין, כי הבנק אמור לרכוש כמויות אלו עד מארס ונגיד צפוי להודיע לקראת סוף השנה על תכניותיו להמשך.

יפן: ביום ג', ה-1/11 יודיע נגיד הבנק המרכזי היפני (BOJ) על החלטתו לגבי המדיניות המוניטרית. בשבוע שעבר נאם הנגיד היפני, קורודה, בפרלמנט. בנאום הוא חזר ואמר כי הבנק לא ינסה ללחוץ את התשואות של האיגרות הארוכות-מאוד כלפי מטה, גם אם הן תעלנה. כלומר, הוא מעוניין לנהל את העקום הממשלתי עד לטווח של 10 שנים. יתר על כן, נראה כי בבנק פחות מאמינים בהרחבות הכמותיות. ייתכן, כי תהיה לכך התייחסות בהודעה המוניטרית.

אחת הבעיות המרכזיות של הכלכלה היפנית היא העובדה כי הלחץ האינפלציוני, ממש לא קיים. היעד של הבנק המרכזי עומד על 2% והאינפלציה במשק היא שלילית ואף הידרדרה בחודשים האחרונים (במנוגד למגמות שנרשמו בארה"ב, גוש האירו, בריטניה ואפילו ישראל). כלומר, יש ביפן בעיה מבנית קשה. לאור זאת וחוסר יכולתו של הבנק לעמוד במטרותיו, הבנק צפוי לדחות את המועד שבו האינפלציה תגיע ליעדה, מ-2017 ל-2018.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".