החלטת ריבית יולי 2016 בארה"ב


כלכלני אלומות  |  28.07.2016 / 15:29:52

בשורה התחתונה
החלטת ריבית בארה"ב                                                                     

ריבית הבנק המרכזי האמריקאי נותרה גם הפעם ללא שינוי. עם זאת, ההודעה הפכה להיות יותר "ניצית" ולכן מרמזת על פתיחת הדלת לחזרה למסלול של ריסון מוניטרית. עם זאת, להערכתנו, עוד מוקדם לקבוע כי בספטמבר תועלה הריבית.
להלן עיקרי ההודעה שבה עולים הדברים הבאים:

 •  האינדיקטורים הכלכליים שפורסמו ממועד הישיבה הקודמת (יוני) ועד לאחרונה מצביעים על כך ששוק העבודה והפעילות הכלכלית השתפרו בקצב צנוע. יצירת מקומות העבודה ביוני הייתה חזרה, לאחר חולשה במאי. עם זאת, הנתונים משוק העבודה מצביעים על כך שהביקוש לעובדים השתפר בחודשים האחרונים. עם זאת, ההשקעות במשק נותרו חלשות, האינפלציה נותרת מתחת ליעד ארוך הטווח העומד על 2%.
 •   הוועדה מעריכה כי באמצעות התאמה איטית של המדיניות מוניטרית הפעילות הכלכלית תמשיך להתרחב בקצב צנוע, תוך ששוק העבודה ימשיך להתחזק. האינפלציה צפויה להישאר מתחת ל-2% בטווח הקצר על רקע ההוזלות שנרשמו במחירי האנרגיה, אך תתגבר לעבר 2% בטווח הבינוני, כאשר ההשפעה הזמנית של ההוזלות בחומרי הגלם תתפוגג ושוק העבודה יתחזק עוד יותר. לדעת הועדה, הסיכונים לפעילות הכלכלית פחתו. הועדה תמשיך לעקוב בצורה הדוקה אחר ההתפתחויות בכלכלה הגלובלית ובשווקים הפיננסיים. 
 •  על רקע התחזיות, הועדה החליטה להותיר את הריבית בטווח של 0.25% עד 0.5%. גישה מוניטרית זו מהווה מרחיבה ותומכת הן בשוק העבודה והן על מנת להשיג את יעד האינפלציה
 •   על מנת לקבוע בעתיד את מועד התזמון ואת טווח הריבית תעריך הוועדה את הסביבה הכלכלית באשר לתעסוקה מלאה וליעד האינפלציה. ההערכה זו תיקח בחשבון מגוון רחב של מידע, כגון, אינדיקטורים לשוק העבודה, לחצים אינפלציוניים והתפתחויות פיננסיות ובינלאומיות. הועדה מעריכה כי על רקע ההתפתחויות הכלכליות תועלה הריבית בקצב מאוד הדרגתי.  לפיכך, הריבית תישאר, עוד במשך תקופה מתחת לרמה הנתפסת כמתאימה לטווח הארוך.
 • תשעה מעשרת הנוכחים תמכו בהותרת הריבית ללא שינוי. חברת ה-Fed, אסתר ג'ורג' תמכה בהעלאת הריבית לטווח של 0.5% עד 0.75%. 

ניתוח והערכות לעתיד:

 •  באופן שהיה צפוי למדי, חברי ה-FOMC הותירו את הריבית החודש ללא שינוי. 
 •   עם זאת, אם ניקח בחשבון כי שוק העבודה משתפר והתנאים הכלכליים הולכים ומתבהרים, כאשר נכתב כי "הסיכונים לכלכלה פחתו" אזי, אין ספק כי בבנק המרכזי האמריקאי פותח מחדש את הדלת לריסון מוניטרי בעתיד – אולי אפילו עוד השנה. במידה מסוימת ניתן אפילו לומר כי זו ההודעה האופטימית ביותר של ה-פד תקופה די ארוכה. 
 • מעניין מאוד כי רק חודש לאחר המשאל העם בבריטניה ושבוע לאחר הפחתה נוספת של תחזיות הצמיחה לעולם, בוחרים בבנק המרכזי האמריקאי להציג אופטימיות. יחד עם זאת, ולמרות העובדה כי נשיאת שלוחת קנזס, אסתר ג'ורג' הצביעה בעד העלאת הריבית, מוקדם מאוד בשלב זה לקבוע כי ב-21/9 הריבית תועלה הואיל וייתכן כי הבנק המרכזי האנגלי יפחית את הריבית וגם בספטמבר יפרסם הבנק המרכזי האמריקאי עדכון לתחזיות הצמיחה.
 •  לאור זאת, אנו מעריכים כי הריבית לא תועלה השנה. כלומר, ההשפעה של משאל העם בבריטניה לא באה עדיין לכדי מיצוי בפעילות הריאלית. נציין, כי השוק מעניק לראשונה הסתברות הגבוהה מ-50% להעלאת ריבית, רק ביוני 2017. 
    תגובת השווקים: 
  איגרת החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב רשמה רווחי הון קלים. 
  שוק המניות האמריקאי (S&P 500) הגיב להודעה בעליות שערים קלות של 0.2%. ה-VIX ירד   מ-13.5% לפני ההודעה לכדי 12.8% לאחריה.  
  בעקבות ההודעה ה-EUR התחזק כנגד ה-USD מרמה של 1.1 דולרים לאירו לכדי 1.1051 דולרים לאירו. 
  הזהב הגיב להודעה בעליות שערים של כ-0.8% והנפט ירד חדות (כ-2%).

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".