סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  17.07.2016 / 11:37:13

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                                                                  
עיקרי הדברים:    

 • הנתונים המאקרו כלכליים הטובים שפורסמו בשבוע האחרון בארה"ב, המלווים בעלייה של הסביבה האינפלציונית (PPI) הביאו להפסדי הון באיגרות החוב של ממשלת ארה"ב. כך, איגרת החוב ל-10 שנים נסחרה בסוף שבוע המסחר בתשואה לפדיון של 1.55%, לעומת 1.36% לפני שבוע. 
 • מפלגת השמרנים בבריטניה בחרה יושבת ראש, תרזה מאי, אשר עשתה שינויים בהנהגת המדינה, תוך מינוי שר אוצר חדש וגם שר לענייני ה-Brexit. בחלקו, הדבר הביא לשינוי מגמה במסחר באיגרות החוב. אג"ח ממשלת בריטניה וגרמניה ל-10 שנים רשמו הפסדי הון כאשר התשואה לפדיון באג"ח הבריטית עולה ב-10 נ"ב ל 0.83% והגרמנית מטפסת ב-20 נ"ב ל-0.0%.           
 • ישראל: מדד המחירים לצרכן עלה ביוני ב-0.3%. המדד הושפע במיוחד מגורמים עונתיים כגון פריטי הלבשה והנעלה שהתייקרו או ירקות ופירות שהוזלו. בשלושת החודשים האחרונים עלה המדד בכ-1% המצביע על התפוגגות הסביבה הדפלציונית שהייתה במשק תקופה. מדד המחירים לצרכן צפוי לעלות בטווח של 0.4% עד 0.9% ב-12 החודשים הקרובים.   

מאקרו ואג"ח עולמי:

 • המשק האמריקאי ממשיך לייצר חדשות חיוביות. השבוע דווח כי המכירות הקמעוניות התרחבו ביוני ב-0.6%, לעומת רמתן במאי (שבו הן עלו ב-0.2%) וב-0.7% ללא כלי רכב. נתון זה הפתיע במיוחד הואיל וציפיות השוק היו להתרחבות של 0.1% בלבד. במיוחד, נרשמה עלייה של 3.9% בהוצאה על חומרים לבנייה. ב-12 החודשים האחרונים נרשמה עליה של 2.7% במכירות הקמעוניות, לעומת 2.2% בלבד בחודש מאי.
 • מדד המחירים ליצרן בארה"ב רשם ביוני את העלייה החודשית הגבוהה ביותר זה שנה, כאשר התייקרות מוצרי האנרגיה הייתה הגורם המרכזי לכך, תוך עלייה של 4.1% ביוני ו-2.8% במאי. מדד המחירים ליצרן עלה בחודש ביוני ב-0.5%, בהמשך להתייקרות של 0.4% במאי. בכך הוא עלה ב-0.3% ב-12 החודשים האחרונים, העלייה השנתית החזקה ביותר מאז דצמבר 2014. ניתן לצפות שהתייקרויות אלו יתגלגלו ולו באופן חלקי למחירי המוצרים הסופיים שמשמעותם התייקרות של המחירים לצרכן.

על רקע שלל הנתונים איגרות החוב של ממשלת ארה"ב רשמו הפסדי הון בשבוע המסחר האחרון כאשר האיגרת נסחרה בתשואה לפדיון של 1.55%, לעומת 1.36% לפני כשבוע.

 •  למרות אי הודאות בבריטניה, הנגיד הבריטי, מארק קרני, הותיר בחמישי האחרון את הריבית ללא שינוי (0.5%) ואת היקף הרכישות על 375 מיליארד ליש"ט. אחוז ניכר של המשקיעים ציפה להפחתה של הריבית וכשזו לא קרתה חל ייסוף בליש"ט כנגד המטבעות המרכזיים. ייתכן, כי הנגיד בחר שלא לעשות זאת, על רקע העובדה כי שוק ההון מציג חוזקה ועדיין לא פורסמו אינדיקטורים המצביעים על צרה במשק. 
  במקביל, תרזה מאי נבחרה השבוע על ידי השמרנים להוביל את המפלגה ואת המדינה, לאחר שראש הממשלה הקודם דייוויד קמרון התפטר. המינוי הביא לסבב כסאות בשולחן הממשלה, כאשר שר החוץ פיליפ האמונד מונה להיות שר האוצר במקום ג'ורג' אוסבורן שסיים את תפקידו.  בנוסף מינתה ראשת הממשלה החדשה שר לענייני ה-Brexit.
 •   גוש האירו - מדד הייצור התעשייתי רשם ירידה מפתיעה בחודש מאי, כאשר איבד 1.3% מערכו לעומת אפריל. אין ספק כי הדבר  מגביר את החשש באשר למומנטום של השוק האירופי, במיוחד על רקע אי הודאות הגדלה מה-Brexit. בהשוואה לחודש מאי 2015, נרשמה עלייה של 0.5% בלבד בייצור התעשייתי ולפי אינדיקטורים נוספים עולה כי, ככל הנראה, כלכלת היורו צמחה בשיעור שבין 1% ל 1.5% ברבע השני. ייתכן, שהאטה מסוימת צפויה בחודשים הקרובים, על רקע אי הבהירות מכיוונה של בריטניה. לדעת הנגיד האירופי, מאריו דראגי, יציאתה של בריטניה מהאיחוד תגרע סך של 0.5% מכלכלת האירו על פני 3 שנים. הדבר משקף את חשיבות של בריטניה כחלק מהאיחוד והעובדה כי בריטניה מהווה יעד יצוא מוביל של האיחוד, שני לאחר ארה"ב. נציין, כי לאחרונה נרשמה עלייה במדדי אי ודאות לגוש האירו. ביום ד' צפוי להתפרסם מדד אמון הצרכנים בגוש האירו לחודש יולי. המדד יוכל להערכתנו לספק אינדיקציה לגבי הכיוון הכלכלי שלו הגוש צועד.  

מאקרו ואג"ח מקומי:

 •  מדד המחירים לצרכן עלה בחודש יוני ב-0.3%. המדד הושפע במיוחד מהתייקרות של 9.2% בפריטי הלבשה, 5.2% במחירי ההלבשה           ו-2.8% במחירי הדלקים. מנגד, הירקות והפירות, העופות והחלב ומוצריו רשמו הוזלות.

המדד עלה בדומה לקונצנזוס וקרוב להערכתנו (0.4%). בשלושת החודשים האחרונים עלה המדד בכ-1%, המצביע על סיום ההשפעה הדפלציונית של מחירי האנרגיה. אנו צופים כי מדד יולי יעלה ב-0.1% ובטווח של 0.4% עד 0.9%, ב-12 החודשים הבאים.

 •  כידוע, מצבו של הצרכן הישראלי הוא טוב למדי. הדבר בא לידי ביטוי בשיעור אבטלה נמוך ובהתרחבות ריאלית של השכר, אשר נובעת בחלקה מהעלייה הנמשכת בשכר המינימום. אינדיקטור חשוב מקדים לשוק העבודה מצביע על כך שישנם סימנים קלים להיחלשות של השוק דרך מספר המשרות הפנויות. כך, בחודש יוני ירד שיעור המשרות הפנויות (המשרות הפנויות מסך המשרות במשק) ל 3.68%, לעומת 3.87% במאי. בחינה של שיעורי המשרות הפנויות לפי ענפי משק מצביעה כי הביקוש הנרחב ביותר קיים בקרב אנשי מכירות ובקרב עובדי בינוי. יציבות קיימת בקרב מהנדסים ומפתחי תוכנה ודווקא ירידה משמעותי קיימת בתחום האבטחה. 
 • סחר חוץ - יצוא הסחורות הסתכם בחודש יוני 2016 ב-15.1 מיליארד ₪ (89% מסכום זה הוא תעשייה). יבוא הסחורות ביוני 2016, הסתכם ב-20.7 מיליארד ₪. מתוכם 43% מסכום זה היה יבוא חומרי גלם (למעט יהלומים וחומרי אנרגיה). כתוצאה מכך, הגירעון בסחר הסחורות הסתכם ב-5.6 מיליארד ₪. 
 • הגירעון המסחרי (סחורות בלבד) בששת החודשים הראשונים של השנה הסתכם ב-25.6 מיליארד ₪ לעומת גירעון של 12.4 מיליארד ₪ בינואר-יוני  2015, המצביע על מחזור העסקים הפנימי החזק לעומת החולשה שבחוץ. וכך, המגמות בתחום סחר החוץ בחודשים האחרונים הן מנוגדות.

בחודשים אפריל-יוני 2016 עלה יבוא הסחורות (למעט אניות, מטוסים, יהלומים וחומרי אנרגיה), על פי נתוני המגמה, ב-12.6% בחישוב שנתי. זאת, בהמשך לעלייה של 14.1% בחישוב שנתי בינואר – מרס 2016. מנגד, בחודשים אפריל-יוני 2016 ירד יצוא הסחורות (למעט אניות, מטוסים ויהלומים), על פי נתוני המגמה, ב-13.0% בחישוב שנתי. זאת, בהמשך לירידה של 19.5%    בינואר – מרס 2016.
ניתוח של יצוא הסחורות לפי הבחנה של רמת העצימות הטכנולוגית בשלושת החודשים האחרונים מצביע על כך שיצוא תעשיות העילית והמעורבות-עילית רשמו בחודשים האחרונים התכווצות ברמה דו-ספרתית כאשר, מנגד, יצוא התעשיות המעורבות-המסורתית דווקא רשמו עלייה. 

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".