תגובה לדוח התעסוקה האמריקאי


ברק גרשוני   |  06.06.2016 / 15:46:36
תגובה לדוח התעסוקה האמריקאי
דוח תעסוקה חלש ומבלבל - אולי דווקא מקרב את העלאת הריבית ? 
ראשית המספרים העיקריים : 
  • כמות המועסקים עלתה ב 38K בלבד, ביחס לממוצע של כ 190 אלף מועסקים ב 12 חודשים האחרונים.
  • בשוק החופשי נוספו 16K משרות בלבד ובממשלה 22K . 
  • שיעור האבטלה הרגיל דווקא ירד ל 4.7% בשל ירידה בשיעור ההשתתפות ל 62.4% .
  • שיעור האבטלה החלופי (U-6) אשר סופר גם עובדים שהתייאשו מלחפש עבודה וגם כאלה שמועסקים במשרה חלקית מסיבות כלכליות דווקא נותר יציב על 9.7% .
  • הירידה במספר המובטלים החודש (-484) זהה כמעט לחלוטין לירידה במספר העובדים שנגרעו מכוח העבודה (-458) ומכאן שהירידה בכמות המובטלים הינה טכנית הואיל ואנשים אלו הפכו מ"מובטלים" ל"לא קיימים בסטטיסטיקה". 
  • עדכון נתוני התעסוקה לחודשים מרץ ואפריל גרע עוד 59 אלף משרות מהמספרים היפים של התעסוקה בחודשים אלה.
  • השכר לשעת עבודה המשיך להשתפר בקצב של 2.5% . קצב נאה אך לא משמעותי מספיק.
" יש שקרים , יש שקרים ארורים ויש סטטיסטיקה...." התייחסות למספרים ולהשלכות העיקריות על השוק
הערכות הכלכלנים לדוחות התעסוקה נעות בדרך כלל בין מספרי החודש הקודם לבין ממוצע השנה האחרונה בתוספת או בניכוי ארועים חריגים ידועים מראש. החודש
היתה זו השביתה ב Verizon שגרעה מהדוח מעל 30K עובדים ששבתו בדיוק בשבוע של המדגם ולכן לא נספרו בסטטיסטיקה. אבל את זה כולם ידעו ואין בזה להצדיק ירידה כה חדה. ברור לכל גם כי ככל שהמשק מגיע לסביבה שמכונה "תעסוקה מלאה" תוספת המועסקים החודשית צפויה לרדת לרמה "נורמלית". תשאלו מה זה נורמלית ? בערך הקצב של כניסת אזרחים לשוק העבודה בניכוי פורשים מעבודה. בארה"ב הקצב נע בין 150K-180K תלוי את מי שואלים ובאיזה יום.
לכן , נשארנו החודש רק עם נפלאות הסטטיסטיקה. העדכון לאחור כלפי מטה של מספר המועסקים ל 59 אלף פחות  הוא רמז מבחינתי לתיקונים שעושה ה BLS בדוחות שלו ביחס להערכות הקודמות. כנראה שההערכות לתוספת מועסקים במגזרים מסויימים לוקה באופטימיות יתר. כאנקדוטה אעיר כי החודש התווספו על הנייר לשוק העבודה 224 אלף עובדים שאמורים להגיע מפעילות של עסקים חדשים שעדיין לא מסוקרים בכלל על ידי הלשכה אך זוהי ההערכה של ה BLS בהתבסס על מודל פנימי שלהם. מה אם הם שגו , נניח, ב 40 אלף איש ?.... נכון. נגלה בדיעבד שלא היתה כלל תוספת מועסקים בפועל בחודש מאי.
הדו"ח הנוכחי מספק לנו לקח חשוב לגבי הדרך הנכונה היחידה להסתכל על נתונים בודדים של חודש אחד - בזהירות ובחשדנות. 
ברור כי קצב תוספת המועסקים צריך לקטון, אך נכון יהיה לא להתרגש יתר על המידה מנתון בודד אחד . הרעשים הסטטיסטיים "יתנקו" תוך כמה חודשים ואז נוכל לקבל תמונה של שוק העבודה. 
בינתיים בוול סטריט ובפד ימשיכו להתייחס רק לנתון האחרון (ובצדק מבחינתם כי הירידה היא משמעותית) ונראה לכולם כי הפד לא יוכל להעלות ריבית ביוני . 
דוח תעסוקה פושר מתפרש בוול סטריט בשנים האחרונות כסיבה לאי העלאת ריבית ולהמשך חגיגת ה"כסף חינם". אולם דוח רע כמו של מאי מדאיג את וול סטריט מהצד של חשש לפגיעה משמעותית בשוק העבודה שמרמזת על התמתנות בפעילות. 
לגבי הפד, לכאורה הדברים ברורים ודוח תעסוקה כזה מרחיק את העלאת הריבית.
 
אך אולי כדאי לחברי הפד לחשוב מחוץ לקופסא. אם דוח התעסוקה הנוכחי הוא עדות לשוק תעסוקה שצפוי להחלש בהמשך, הרי שהפד בוודאי לא יוכל להעלות ריבית בהמשך הדרך ואולי כדאי לעשות זאת כאן ועכשיו ביוני, כששוק העבודה בסך הכל מאד חיובי בחודשים האחרונים (למעט מאי) , כשהתוצר בצמיחה סבירה והמחירים קרוב מתחת ליעד של הפד. 
בסופו של יום , הפד מצהיר ומכוון להעלאת הריבית מהרמות הנמוכות הללו כדי שיהיו לו כלי נשק מוניטריים אפקטיביים בסיבוב הבא ונראה שההזדמנות חומקת מידיו... 

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".