סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  06.06.2016 / 15:24:45

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                                                               

 עיקרי הדברים:   

 • הסבירות להעלאת ריבית החודש בארה"ב נחתכה באופן משמעותי לאחר שפורסם דוח התעסוקה לחודש מאי. אמנם, שיעור האבטלה ירד מ-5% לכדי 4.7%, אך ההפתעה השלילית הייתה במספר המשרות חדשות שנוספו ועמדו על 38 אלף מקומות עבודה בלבד, כאשר הציפיות היו להוספה של 159 אלף משרות חדשות. זאת, בהמשך להוספה של 160 אלף משרות באפריל.
 • יתר על כן, חברים שונים ב-Fed טענו בשבועות האחרונים כי משאל העם הבריטי באשר ל-Brexit הצפוי להתקיים ב-23 ליוני מוסיף אי ודאות, שלא ידועה מידת השפעתה. לפיכך, על רקע שני הדברים הללו, ואפילו במנוגד לאינדיקטורים אחרים חזקים למשק האמריקאי, נראה כי הריבית תיוותר החודש (15/6) ללא שינוי.

 

תחזיות מאקרו:

ריבית בנק ישראל ב-12 החודשים הבאים: 0.25%-0.1%

אינפלציה (מדדים צפויים):  מאי 0.2%, יוני 0.1%, יולי 0.1  12החודשים הבאים: 0.4% עד 0.9% (חשש להפתעה כלפי מטה עקב הפחתות יזומות על ידי משרד האוצר)

מט"ח: תחזית הדולר ל-12 החודשים הבאים: 3.95-3.70 ₪ לדולר. 
          תחזית האירו ל-12 החודשים הבאים: 4.50-4.10 ₪ לאירו. 

אג"ח ממשלתי: אנו ממליצים על חשיפת יתר לאפיק השקלי על פני הצמוד.
                      המח"מ המומלץ באפיק הצמוד למדד הינו קצר בינוני (5-7שנים).
                      המח"מ המומלץ באפיק השקלי הינו בינוני + (4-6 שנים).

אג"ח קונצרני:  מדד תל בונד 20 ומדד תל בונד שקלי (הטיה לשקלי) תוך שילוב חשיפה סלקטיבית.                   

 

ישראל: שר האוצר ממשיך במלחמתו באינפלציה. רפורמת הקורנפלקס, המאפשרת יבוא מהיר של מוצרי מזון שונים צפויה לצאת לדרך בשבועות הקרובים. יתר על כן, המשרד החל בתהליך של שימוע ציבורי לקראת הטלת פיקוח על מחירי הירקות והפירות. מטרת מהלכים אלו היא למתן את האינפלציה במשק.

מאקרו ואג"ח עולמי:

 • על רקע דוח התעסוקה מאכזב והחשש מהשלכות ה-Brexit (הרחבה בפסקה הבאה) נראה כי הריבית הדולרית תיוותר באמצע החודש ללא שינוי. ביום ו' פורסם דוח התעסוקה החודשי שהצביע על תוספת של 38 אלף מקומות עבודה בלבד בחודש מאי, כאשר הציפיות היו להוספה של 159 אלף משרות חדשות, בהמשך להוספה של 160 אלף משרות באפריל. היו בדוח גם דיווחים חיוביים כגון שיעור האבטלה שירד לרמה של 4.7%, מ-5% באפריל או השכר השעתי שעלה ב-0.2%, לאחר התרחבות של 0.4% בחודש הקודם (עדכון כלפי מעלה מ-0.3%). עם זאת, אין ספק שנתון המשרות הוא חלש מאוד ומפתיע על רקע הפער הניכר בין הערכת השוק למספר המשרות לעומת הדיווח בפועל.
 • ללא קשר לדוח התעסוקה חברים ב-Fed טוענים כי הרפרנדום בבריטניה מוסיף אי ודאות לכלכלה העולמית ולפיכך עדיף להמתין לתוצאות העם הבריטי טרם החלטה על גובה הריבית. חבר ה-Fed ובעל זכות הצבעה, דניאל טרולו וגם נשיא שלוחת ה-Fed של שיקגו, ריצ'ארד אוונס (שאינו בעל זכות הצבעה) העבירו בתקשורת מסרים "יוניים" לפיהם שאין סיבה ממשית להמר עם העלאת הריבית. אמנם, בשבועות האחרונים נראה היה כי חברי ה-Fed ובראשם גם יו"ר מועצת הנגידים, ג'נט יילן, תומכת בהעלאת הריבית, אך על רקע ההתפתחות בשוק העבודה, נראה כי בבנק המרכזי האמריקאי יעדיפו להמתין.

כתוצאה מדוח התעסוקה נרשמו רווחי הון חדים מאוד בשוק האג"ח של ממשלת ארה"ב כאשר האג"ח ל-2 שנים נסחרה בתשואה של 0.77%, לעומת 0.89% לפני ההודעה. האיגרת ל-10 שנים נסחרה לאחר ההודעה בתשואה לפדיון של 1.70%, לעומת 1.8% לפניו.

 • ​​​​​​​יחד עם זאת, ובמנוגד לדוח התעסוקה דווקא אינדיקטורים אחרים למשק האמריקאי מצביעים על המשך ההתחממות. על מספר אינדיקטורים חיוביים, כבר דיווחנו בסקירה הקודמת (בשבוע שעבר), אך גם בשבוע שחלף פורסמו אינדיקטורים מעודדים ובהם נציין את:
 • מדד ה-ISM היצרני עלה מ-50.8 נק' באפריל לכדי 51.3 נק' במאי.
 • ייצוא הסחורות והשירותים עלה מ-180.2 מיליארד דולר במארס ל-182.8 מיליארד דולר באפריל (מנוכה עונתיות).
 • ההזמנות לייצור ממפעלים, שהם גם אינדיקטור מוביל לפעילות במשק, עלו באפריל ב-1.9%, בהמשך לעליה של 1.7% במארס.​​​​​​​הסאגה היוונית לא מרפה. הבנק המרכזי האירופי, ה-ECB, לא מקל על יוון המעוניינת לקבל גישה להלוואות זולות. ב-ECB טוענים כי יוון תיאלץ להיעזר בסבלנות לפחות עוד 3 שבועות. הדבר חשוב מאוד ליוון הואיל וחוב המדינה מדורג כספקולטיבי לכן עלויות המימון הן גבוהות (יותר מ-7%). מצידו, ה-ECB, לא ממהר ובבנק מצפים לראות מהלכים של הממשלה היוונית לפני שהם מאשרים כספים נוספים.

מאקרו ואג"ח מקומי:

הפעילות המשקית ממשיכה לשמור על התרחבות, אך העוצמות מאכזבות למדי והמגמות מעורבות. וכך, מבין האינדיקטורים הכלכליים שהצביעו על עלייה (אם כי בקצב נמוך יותר מאשר בחודשיים הקודמים) נציין את: יבוא הסחורות, הרכישות בכרטיסי אשראי, המכירות ברשתות השיווק, הייצור התעשייתי, הפדיון במסחר הקמעוני ובמדדי הפדיון לכל ענפי המשק (למעט יהלומים). אפילו, חלה עלייה במספר לינות התיירים במשק. לעומת זאת, נרשמה ירידה ביצוא הסחורות. היצוא התעשייתי (תעשייה, כרייה וחציבה) ירד בחודשים פברואר עד אפריל 2016 ב-22.4% בחישוב שנתי, בהמשך לירידה של 14.0% בשלושת החודשים הקודמים.
​​​​​​​

 • אולי הנתון ה"חזק" ביותר במשק הוא אחוז הבלתי מועסקים מתוך כוח העבודה, על פי נתונים מנוכי עונתיות, אשר ירד ל-4.9% בחודש אפריל 2016, לאחר שהגיע ל-5.3% במרץ 2016. יתר על כן, שיעור העבודה בשכבת הגיל המרכזית (מגיל 25 עד 64) ירד לכדי רמה נמוכה מאוד של 4.4%. אם נוסיף לכך את העלייה המתמשכת בשכר הריאלי הרי שמצבו של האזרח הישראלי הוא איתן.  
   
 • אולי ביטוי אחד לחוזקו של הצרכן הישראלי הוא ההוצאה בכרטיסי אשראי. כך, על פי נתוני המגמה, בשלושת החודשים פברואר-אפריל 2016 נרשמה עלייה, במחירים קבועים, של 8.3% בחישוב שנתי, בסך כל הרכישות בכרטיסי אשראי. זאת, לאחר עלייה של 10.7% בשלושת החודשים נובמבר 2015 עד ינואר 2016. אמנם, חלה התמתנות מסוימת אך עדיין קצב ההתרחבות הוא נאה למדי.
   
 • התפתחות החוב במשק ברביע הראשון של 2016 - בעוד שהסקטור העסקי מקטין את המינוף, משקי הבית פועלים בדיוק ההיפך.  וכך, יתרת החוב של המגזר העסקי (כולל הנפקת אג"ח) קטנה ברביע הראשון של שנת 2016 בכ-1.3 מיליארדי ש"ח (0.2%-) והסתכמה בכ-814 מיליארדים. מנגד, יתרת החוב של משקי הבית גדלה ברביע זה בכ-5.6 מיליארדים (1.2%) ועמדה בסוף הרביע על כ-480 מיליארדים. יתרת החוב לדיור עלתה בכ-2.9 מיליארדי ש"ח ועומדת על כ-324 מיליארדים. נציין, כי בחודש אפריל 2016 חלה דווקא ירידה עונתית בביצועי המשכנתאות (נטילות של משכנתאות חדשות), והם הסתכמו בכ-4.7 מיליארדי ש"ח, שהוא נמוך במקצת מממוצע נטילת המשכנתאות שנרשם ברבע הראשון של השנה (כ-5 מיליארדים לחודש)
  ​​​​​​​
 • שר האוצר ממשיך במלחמתו באינפלציה. ראשית, ניסיון לדחייה של רפורמת הקורנפלקס סוכל והרפורמה אמורה לצאת לדרך בתקופה הקרובה. נזכיר כי לפי הרפורמה יתאפשר יבוא מקביל של דגני בוקר, ביסקוויטים, קרקרים, חטיפים, פסטות, אורז ומוצרים נוספים וגם שחרור מהנמל יתבצע תוך 24 שעות. שנית, משרד האוצר הודיע על ראשיתו של תהליך שימוע לקראת הטלת פיקוח על מחירי פירות וירקות. משרד האוצר מעוניין כי רשתות השיווק, הסיטונאים הגדולים ועוסקים נוספים בתחום, יחויבו לדווח את נתוני הרווחיות על פירות וירקות למפקח על המחירים, על מנת שיוכל להבין את מבנה השוק וכפי הנראה, לאחר מכן, לשנות את מבנה הרווחיות.      

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".