סקירת מדד מחירים אפריל 2016


כלכלני אלומות  |  16.05.2016 / 14:53:01

בשורה התחתונה                                                        

מדד המחירים לצרכן – אפריל 2016

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אפריל 2016 ב-0.4%, והושפע מהוזלה במחירי המזון.

 • הגורמים המרכזיים אשר השפיעו על מדד המחירים לצרכן בחודש זה היו:
 1. מחירי התחבורה והתקשורת התייקרו ב-1.5% (תרמו 0.275% למדד הכללי). זו נבעה מהתייקרות במחירי הבנזין (5.2%) השכרת רכב (כ-5%) ונסיעות לחו"ל (3%).
 2. מחירי ההלבשה התייקרו ב-3.7% (אנו הערכנו לעלייה של 4.8%. בניכוי עונתית חלה ירידה של 0.5% במדד זה. ייתכן והמדד בניכוי עונתיות מצביע על חולשה של הביקושים במשק.
 3. מחירי המזון הוזלו ב-0.3%, לעומת הערכתנו להתייקרות של 0.3%.
 4. מחירי קבוצת חינוך, תרבות ובידור התייקרו ב-1.1% ותרמו 0.125% למדד הכללי. התייקרו במיוחד שירותי הארחה, נופש וטיולים (13.6%). 
 5. מדד מחירי הדיור עלה ב-0.2%. מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים (חוזי שכר דירה מתחדשים) עלה ב-0.2%, כאשר מדד שכר דירה נותר ללא שינוי.(מהשוואת מחירי הדירות לפי עסקאות שבוצעו בחודשים פברואר 2015 ומארס 2016, לעומת החודשיים שקדמו להם עולה כי מחירי הדירות עלו ב-0.4%. לעומת התקופה המקבילה אשתקד חלה עלייה של 6.9% במחירי הדירות
  5 קבוצות מתוך 10 הקבוצות הכלולות במדד המחירים לצרכן רשמו הוזלה במחירן. השאר רשמו התייקרות.

מדד המחירים לצרכן לחודש מאי 2016 יושפע בעיקר מהגורמים הבאים:

 • התייקרות במחירי המזון לאחר ההוזלה שנרשמו בתקופת חג הפסח. התייקרות של  כ-3% במחירי הסיגריות
 • התייקרות עונתית במחירי הירקות והפירות וההלבשה וההנעלה.
 • מחירי חוזי שכר הדירה המתחדשים צפויים לעלות ב-0.2%.
  לאור כל אלו, אנו צופים כי מדד המחירים לצרכן לחודש מאי 2016 יתייקר ב-0.3%. 

מדד המחירים לצרכן צפוי לרדת ב-0.1% בשנת 2016 ולהתייקר בטווח של 0.9%-0.4%, ב-12 החודשים הקרובים (החל ממאי).

כאמור, מדד אפריל עלה ב-0.4% הנמוך מהערכתנו (0.7%). ההפתעה במדד הגיעה משתי קבוצות. הראשונה היא המזון שמחיריה הוזלו, לעומת הערכתנו להתייקרות. ההפתעה השנייה הייתה התייקרות צנועה במחירי ההלבשה וההנעלה, לעומת העונתיות הרגילה  
מדד זה, אשר על פניו היה אמור להיות גבוה למדי והגבוה ביותר בשנה כולה מצביע על חולשת האינפלציה במשק. זו ייתכן ונובעת גם מחוזקת השקל כנגד הדולר.
יחד עם זאת, חשוב לציין כי מדיווחים שונים עולה כי מחירי המזון התייקרו בימים האחרונים, כפי הנראה סוג של תיקון להוזלות של אפריל ואפילו מעבר לשיעור ההוזלה המקורי. על כן, מדד מאי צפוי להיות גבוה במידה לעומת חודשי מאי בעבר.

 • בנק ישראל לא צפוי להגיב להפתעה השלילית במדד הואיל והמדד לא מצביע על שינוי מגמה ברור של האינפלציה ובמיוחד משום שהריבית מאוד נמוכה ובבנק לא מאמינים בריבית שלילית. יתר על כן, ברור לבנק כי השנה הוא שוב לא יעמוד ביעד האינפלציה בשנת 2016, אשר צפויה להיות אפסית. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי האינפלציה מתגברת ולכן הנחיצות בתגובה היא חלקית. 

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

מחקר ואסטרטגיהגיליון תחזיותבלוגיםניהול כספי ציבור וניהול סיכוניםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".