סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  16.05.2016 / 14:36:44

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                                                                   

 עיקרי הדברים:   

 • בתקופה האחרונה המשקיעים בעולם נעים בין נתוני מאקרו לא חד משמעיים (דוח התעסוקה לחודש אפריל, לעומת נתוני המכירות הקמעוניות, בארה"ב), לבין הדוחות הכספיים המאכזבים, לבין הנפט (ה-WTI טיפס ל-46.7 דולר שלאחרונה היה באוקטובר) ולבין  ה-Brexit. אי ודאות זו הביאה לידי פדיונות של כ-90 מיליארד דולר מקרנות נאמנות גלובליות.     
 • Brexit – יותר ויותר גופים רשמיים טוענים בפומבי כי לטובת כל הצדדים על בריטניה להישאר חלק מהאיחוד האירופי. ראש ה-IMF חוזה שחורות לכלכלה הבריטית באם זו תצביע בעד היציאה. ה-OECD מצביע על עלות של עשרות אלפי פאונד, לכל משפחה, במידה שהבריטים יבחרו לצאת. לפי מדגם של ה-FT, קיים כמעט שוויון בין הצדדים. 46% תומכים בהישארות באיחוד בעוד 43% תומכים ביציאה.

תחזיות מאקרו:

ריבית בנק ישראל ב-12 החודשים הבאים: 0.25%-0.1%
אינפלציה (מדדים צפויים):  אפריל 0.8%, מאי 0.0%, יוני 0.1%
12 החודשים הבאים: 0.4% עד 0.9% (חשש להפתעה כלפי מטה עקב הפחתות יזומות על ידי משרד האוצר)
מט"ח:   תחזית הדולר ל-12 החודשים הבאים: 3.95-3.70 ₪ לדולר. 
            תחזית האירו ל-12 החודשים הבאים: 4.50-4.10 ₪ לאירו. 
אג"ח ממשלתי: אנו ממליצים על חשיפת יתר לאפיק השקלי על פני הצמוד.
המח"מ המומלץ באפיק הצמוד למדד הינו בינוני+ (5-7 שנים)
המח"מ המומלץ באפיק השקלי הינו בינוני+ (4-6 שנים)
אג"ח קונצרני:  מדד תל בונד 20 ומדד תל בונד שקלי (הטיה לשקלי) תוך שילוב חשיפה סלקטיבית. 

ישראל: סחר החוץ של ישראל מדרדר, ובמיוחד בענפים שלהם הערכים המוספים הגדולים ביותר. הגירעון בסחר בסחורות (ללא אניות, מטוסים, יהלומים וחומרי אנרגיה) מתחילת השנה הסתכם ב-8.6 מיליארד שקל. חולשה מרכזית קיימת ביצוא מוצרי ההיי-טק (טכנולוגיה עילית) המהווה כ-48% מכלל היצוא התעשייתי למעט יהלומים, שירד בפברואר-אפריל ב-32.1% בשיעור שנתי. גם יצוא התרופות ירד ב-41.3% בחישוב שנתי.      
מאקרו ואג"ח עולמי:

 • ארה"ב: המכירות הקמעוניות, אולי האינדיקטור החשוב ביותר בארה"ב עלה בחודש אפריל (החודש הראשון של הרבע השני) בשיעור החד ביותר בשנה האחרונה, ב-1.3%. הדוח מצביע במיוחד על התגברות ברכישות של כלי רכב אך גם שלל מוצרים. דווקא, לאחר עונת הדוחות של החברות האמריקאיות לרבע האחרון של 2015 שהייתה חלשה למדי ובמיוחד כאשר רק השבוע חברות של מוצרים קמעוניים כגון Macy's או Nordstrom דיווחו על חולשה בהכנסות ברבע האחרון של 2015, דיווח זה הוא מעודד מאוד. אם נשמיט רכישות של כלי רכב, אזי המכירות הקמעוניות התרחבו ב-0.9%, לאחר עלייה של 0.2% במארס.לפי אינדיקטור ה-GDP NOW של שלוחת אטלנטה המשק האמריקאי צפוי לצמוח ברבע השני של השנה ב-2.2%. כפי הנראה, על רקע נתוני המכירות הקמעוניות התחזית אף תגבר.
 • שוק הנפט: עודף ההיצע צפוי להימשך השנה. כך עולה מהערכה של חברי קרטל הנפט – OPEC. חברות הנפט מנסות להגביר את הכנסותיהן על רקע הירידה שהתרחשה במחיר החבית (חרף העלייה האחרונה של ה-WTI ל-46.7 דולר) והן מנסות לעשות כן על ידי הגדלת הייצור והמכירות. אם לא די בכך, אזי איראן חזרה לייצר בכל הכוח לאחר הסרת הסנקציות. וכך, בחודש אפריל חברות אופק הפיקו 32.44 מיליון חביות, בכל יום, עלייה של 188 אלף חביות ליום, לעומת חודש מארס. על כן, כל עוד הכלכלה העולמית מקרטעת אנו לא רואים סיבה ממשית להמשך עליות מחירים.
 • Brexit – ראש קרן המטבע הבינלאומי, קריסטין לגארד, טענה השבוע כי היא לא רואה שום יתרון מיציאתה של בריטניה מהשוק האירופי המשותף. לדעתה, בריטניה נכנסת לתוך סחרור של היחלשות המלווה בירידה של מחירי הבתים ובהשקעות הזרים. אם הבריטים יחליטו לצאת מהאיחוד בחודש הבא בריטניה תכנס לתקופה ארוכה של אי ודאות. להערכת ה-IMF, אי הודאות עלולה להביא לירידה בזרם המט"ח למדינה ולעלייה בגירעון בחשבון השוטף של מאזן התשלומים הבריטי. למעשה, גם הבנק הבריטי מחזיק בדעה דומה לפיה הכלכלה הבריטית אף עלולה לחוות מיתון. לפי ארגון ה-OECD היציאה מהאיחוד תעלה לכל משפחה בריטית הכנסה של חודש בכל שנה עד 2020. הפיננשל טיימס מנהל מעקב אחר הערכות הבריטים. את תוצאות סקר הקהל אחרון ניתן לראות באתר הבא:   https://ig.ft.com/sites/brexit-polling כרגע הערכות הציבור עומדות על 46% להישארות ו-43% ליציאה.
 • הקרנות המניתיות בעולם "סובלות" בימים אלו מפדיונות הגבוהים ביותר מאז 2011. לפי דיווח של חברת EPFR, מראשית השנה קרנות נאמנות מניתיות גלובליות פדו סך של 90 מיליארד דולר. אנו לא מעריכים כי צפויה להיות מכירת חיסול של מניות וקרנות, אך אין ספק כי המלחמה הנמשכת בין הבנקים המרכזיים, כאשר כל אחד מושך לכיוון שלו, ליווי דיווחים חלשים לסיכום 2015 של החברות הציבוריות לא מספקים רוח גבית למניות. להערכתנו, זריקת עידוד ברורה למניות יכולה להגיע רק לאחר שורה של דיווחים מאקרו כלכליים טובים במדינות המרכזיות בעולם ובמיוחד מארה"ב.
  מאקרו ואג"ח מקומי:
 • בחודש אפריל נמדד בפעילותה התקציבית של הממשלה גירעון בסך 1.7 מיליארד ש"ח.  גביית המסים הסתכמה ב-21.2 מיליארד ש"ח וההוצאות הסתכמו ב-25.5 מיליארד ש"ח.
 • מתחילת השנה היה לממשלה גירעון בפעילותה התקציבית בסך של 0.9 מיליארד ש"ח, לעומת עודף של 0.1 מיליארד ש"ח בתקופה המקבילה אשתקד. בתקופה זו הסתכמה גביית המסים בסך של 93.9 מיליארד ש"ח, עלייה נומינלית של 3.1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, המצביעה על המשך איתנות של הפעילות הכלכלית. סך הוצאות משרדי הממשלה בתקופה זו עמדו על 86.8 מיליארד ש"ח - עלייה של 10.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במיוחד נרשמה עלייה בהוצאות של המשרדים האזרחיים (14%).
 • נזכיר כי בתקציב לשנת 2016 מתוכנן גירעון שנתי בסך 35 מיליארד ש"ח שהם 2.9% מהתוצר. הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים (מאי 2015 – אפריל 2016) עמד על  2.2% מהתמ"ג. כלומר, אנו לא מעריכים כי תהיה בעיה השנה לעמוד ביעד הגירעון.
 • 2016 מסתמנת כשנה קשה נוספת למשק על רקע המגמות בתחום סחר החוץ על רקע התפתחות שער החליפין והמגמות בתחום ההי-טק. כך, הגירעון בסחר בסחורות (ללא אניות, מטוסים, יהלומים וחומרי אנרגיה) מתחילת השנה הסתכם ב-8.6 מיליארד שקל. בחודשים פברואר-אפריל ירד היצוא ב-21.7%, בהמשך לירידה של 13.7% (בשיעור שנתי) בחודשים נובמבר 2015 עד ינואר 2016.
 • חולשה מרכזית קיימת ביצוא מוצרי ההיי-טק (טכנולוגיה עילית) המהווה כ-48% מכלל היצוא התעשייתי למעט יהלומים, שירד בפברואר-אפריל ב-32.1% בשיעור שנתי. זאת בהמשך לירידה של 22.7% בנובמבר 2015 לינואר 2016. גם יצוא התרופות ירד ב-41.3% בחישוב שנתי.מנגד, יבוא מוצרים לצריכה שוטפת רשם על חוזקה וכך, בפברואר-אפריל עלה יבוא מוצרי צריכה ב-2.8% בחישוב שנתי, בהמשך לעלייה של 11.9% בחישוב שנתי בחודשים נובמבר 2015 -ינואר 2016 . יבוא מוצרים לצריכה שוטפת (תרופות, מזון ומשקאות, הלבשה והנעלה) עלה ב-0.7% בחישוב שנתי בתקופה זו.
 • אולי אופטימיות מסוימת ניתן למצוא ביבוא מוצרי השקעה (למעט אניות ומטוסים) שעלה ב-15.4% בחישוב שנתי בחודשים פברואר-אפריל 2016. זאת, בהמשך לעלייה של 36.8% בחישוב שנתי בחודשים נובמבר 2015 -ינואר 2016 (עלייה של 2.6% בממוצע לחודש). יבוא מכונות וציוד (המהווה כ-55% מיבוא מוצרי השקעה) ירד ב-4.7%.
 • האם טורקיה הופכת ליעד יצוא של גז טבעי? שותפות "לוויתן" וחברות טורקיות מעוניינות לחתום על עסקה ליצוא ממאגר "לוויתן" 8-10 BCM בשנה לטורקיה. טורקיה צורכת כל שנה כ-50 BCM של גז. כפי הנראה, זו מעוניינת להקטין את התלות שלה בגז הרוסי, שאחראי לאספקת 55% מהגז למדינה, ואף בגז האיראני שאחראי על אספקה של 15% נוספים. מהלך זה צפוי לגוון את מקורות אספקת האנרגיה, להקטין את התלות בספק יחיד ואולי אף להקטין את מחירי הרכישה.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".