תגובה להודעת ריבית ב"י 28.3.16


כלכלני אלומות  |  29.03.2016 / 14:45:23
בשורה התחתונה
ריבית בנק ישראל 
בדומה לצפי, בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש אפריל 2016 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים, 0.1%. אפריל יהיה החודש ה-14 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בנק ישראל רומז על כך שיידרש זמן עד אשר האינפלציה תגיע חזרה ליעד.
בהודעה כותבים בבנק ישראל כי החלטתם נתמכה בגורמים הבאים:
 אינפלציה - סביבת האינפלציה האינפלציה נותרה נמוכה גם החודש. עם זאת, עליית מחירי הנפט ותחילת מיצוי ההשפעה של הפחתות המחירים האדמיניסטרטיביות הביאו לעליה חדה יחסית בציפיות לאינפלציה מכל המקורות ולכל הטווחים. על פי הערכת חטיבת המחקר, בהנחה שלא יהיה שינוי חד במחירי הנפט והפחתות מחירים נוספות, האינפלציה השנתית צפויה להיכנס לתחום היעד  לקראת אמצע 2017.
 • הפעילות במשק - המשק ממשיך לצמוח בקצב המתון שאפיין את השנים האחרונות. ההאצה בצמיחה ברבעון הרביעי ככל הנראה לא נמשכה ברבעון הראשון – כך עולה מנתונים ראשוניים מסקר החברות, ומנתוני הקצה של יצוא הסחורות שהיו נמוכים. מנגד, התמונה העולה מנתוני שוק העבודה ממשיכה להיות חיובית.
 •  המשק העולמי - מגמת ההתמתנות בפעילות הכלכלית העולמית נמשכה החודש, במיוחד במדינות המתפתחות וביפן. ה-ECB ומספר בנקים מרכזיים נוספים העמיקו החודש את ההרחבה המוניטרית, וחברי ה-FOMC מיתנו את קצב העלאת הריבית הצפוי. במדדי המניות נרשמו עליות תוך ירידה במדדי הסיכון.
 •  שער חליפין - החודש נשמרה היציבות היחסית בשער החליפין הנומינלי האפקטיבי. ב-12 החודשים האחרונים נרשם ייסוף של 6% בשער החליפין הנומינלי האפקטיבי, ורמתו ממשיכה להקשות על צמיחת היצוא והמגזר הסחיר.
 •  שוק הנדל"ן - נמשכת עליית מחירי הדירות, וב-12 החודשים האחרונים הם עלו ב-7.8%. היקף נטילת המשכנתאות ממשיך להיות גבוה, על אף עלייה שחלה בחודשים האחרונים בריבית על המשכנתאות.
  התייחסות להודעת הריבית:
 •  אולי המשפט החשוב ביותר בהודעה מופיע בסופו ובו בבנק כותבים כי: "הוועדה המוניטרית סבורה שלמרות הסימנים לעלייה בסביבת האינפלציה, הסיכונים להשגת יעד האינפלציה ולצמיחה נותרו גבוהים." משמע, הוועדה לא מאמינה כי בטווח הקצר שיעור האינפלציה יחזור אל תוך הטווח.    
 •  בכל האמור לסביבת האינפלציה, אין הרבה לבנק ישראל מה לעשות הואיל וזו מושפעת מגורמים שאינם בשליטתו. ב-12 החודשים האחרונים ירד המדד ב-0.2%, כאשר ב-2016 הוא צפוי לעלות קלות, אם בכלל. יתר על כן, שר האוצר חתם לאחרונה על הסכם להסרת מכסים על יבוא של מספר מוצרי מזון אשר צפויים להשפיע על האינפלציה לכדי ריסונה. מהלך זה מרחיק פעם נוספת את האינפלציה מהיעד. 
 •  אם לא די בכך, אזי גם כוונתו של שר האוצר להחיל תקציב ממשלתי דו-שנתי עשויה להביא לכדי הוזלות נוספות בתחום המחירים כגון הפחתת מע"מ, כחלק מגיבוש התקציב לשנים 2017 ו-2018. 
 •  האינדיקטורים לפעילות הריאלית שנוספו החודש מצביעים על קצב צמיחה דומה לזה של השנים האחרונות: לאחר שהצמיחה האיצה ברבעון הרביעי של 2015, ברבעון הראשון של 2016 מסתמנת התמתנות מסוימת. לדוגמא, יצוא הסחורות עלה בדצמבר-פברואר ב-1.0%, אך בפברואר נרשמה ירידה של 3.6%, לעומת עלייה של 8.5% ביבוא. מדד מנהלי הרכש שב וירד ל-46.8 נק', והוא מצוי זה החודש השני ברמה שמצביעה על התכווצות הפעילות. לפיכך, רמה נמוכה של ריבית משרתת גם את יעדיו הריאליים של הבנק.
 • לאור כל זאת, להערכתנו, ריבית בנק ישראל תועלה לראשונה רק בעוד תקופה ממושכת ובוודאי רק לאחר שריבית ארה"ב תמצא במסע ברור כלפי מעלה (צפויה להיוותר ללא שינוי ב-27/4). לפיכך, אנו מצפים כי גם הריבית לחודש מאי 2016 תיוותר על כנה, היינו, ברמה של 0.1%.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".