החלטת ריבית מרץ 2016 בארה"ב


כלכלני אלומות  |  17.03.2016 / 12:15:24
בשורה התחתונה
החלטת ריבית בארה"ב
 
ריבית הבנק המרכזי האמריקאי נותרה החודש ללא שינוי. למרות שב-Fed מצביעים על כך שהאינפלציה התגברה בתקופה האחרונה ורומזים כי המשק לא נפגע מההתפתחויות הפיננסיות האחרונות. ההכרזה מתאפיינת בגישה "יונית". למעשה, לא פשוט להעלות ריבית כאשר 2 בנקים מרכזיים מהחשובים בעולם (BOJ ו-ECB) ביצעו הקלות מוניטריות השנה.
 
להלן עיקרי ההודעה שבה עולים הדברים הבאים:
 • האינדיקטורים הכלכליים שפורסמו ממועד הישיבה הקודמת (ינואר) ועד לאחרונה מצביעים על כך שהצמיחה הכלכלית נמשכת, למרות ההתפתחויות הכלכליות והפיננסיות בחודשים האחרונים. הוצאות משקי הבית וההשקעות במשק התגברו בצורה צנועה בחודשים האחרונים ושוק הדיור הראה שיפור נוסף. עם זאת, ההשקעות והיצוא נראים חלשים. שלל אינדיקטורים לשוק העבודה מצביעים על התחזקות נוספת של שוק העבודה. האינפלציה התחזקה בחודשים האחרונים, עם זאת, היא ממשיכה להימצא מתחת ליעד ארוך הטווח של הוועדה, 2%, המשקף בחלקו הוזלות של מחירי האנרגיה.
 •  הוועדה מעריכה כי באמצעות התאמה איטית של המדיניות מוניטרית הפעילות הכלכלית תמשיך להתרחב בקצב צנוע, תוך ששוק העבודה ימשיך להתחזק. האינפלציה צפויה להישאר מתחת ל-2% בטווח הקצר על רקע ההוזלות האחרונות במחירי האנרגיה, אך תתגבר לעבר 2% בטווח הבינוני, כאשר ההשפעה הזמנית של ההוזלות בחומרי הגלם תתפוגג ושוק העבודה יתחזק עוד יותר. הועדה עוקבת בצורה הדוקה אחר ההתפתחויות בתחום האינפלציה. 
 •  על רקע התחזיות, הועדה החליטה להותיר את הריבית בטווח של 0.25% עד 0.5%. גישה מוניטרית זו מהווה מרחיבה ותומכת הן בשוק העבודה והן על מנת להשיג את יעד האינפלציה
 • על מנת לקבוע בעתיד את מועד התזמון ואת טווח הריבית תעריך הוועדה את הסביבה הכלכלית באשר לתעסוקה מלאה וליעד האינפלציה. ההערכה זו תיקח בחשבון מגוון רחב של מידע, כגון, אינדיקטורים לשוק העבודה, לחצים אינפלציוניים והתפתחויות פיננסיות ובינלאומיות. הועדה מעריכה כי על רקע ההתפתחויות הכלכליות תועלה הריבית בקצב מאוד הדרגתי.  לפיכך, הריבית תישאר, עוד במשך תקופה מתחת לרמה הנתפסת כמתאימה לטווח הארוך.
 •  תשעה נוכחים תמכו בהותרת הריבית ללא שינוי. חברה אחת, אסתר ג'ורג' תמכה בהעלאת הריבית לטווח של 0.5% עד 0.75%.  
ניתוח והערכות לעתיד:
 •  באופן שהיה צפוי למדי, חברי ה-FOMC הותירו את הריבית החודש ללא שינוי. 
 •  ב-Fed שינו את הניסוח ביחס לאינפלציה ולדעתם זו רשמה התגברות בתקופה האחרונה. הם גם הצביעו על כך שבשבועות האחרונים נמשכה הצמיחה חרף ההתפתחויות הכלכליות והפיננסיות. עם זאת, נראה כי ב-Fed בוחרים בגישה יונית מאשר בעבר, גם כאשר חברה אחת, אסתר ג'ורג', נשיאת שלוחת קנזס, תמכה בהעלאת של הטווח ב-25 נ"ב. הדבר בא לידי ביטוי בצורת ההתנסחות (מעקב הדוק אחר האינפלציה) וגם בהערכות חברי ה-Fed ביחס לתוואי הריבית בעתיד.
 • אחת לרבעון מפרסם ה-Fed את הערכותיו למשתנים מאקרו כלכליים וגם מפורסמות הערכות חברי הועדה המוניטרית לתוואי הריבית. בחודש דצמבר, לאחר העלאת הריבית, חזו חברי ה-Fed כי בשנת 2016 הריבית תועלה 4 פעמים. כעת צופים ב-Fed כי הריבית תועלה רק 2 פעמים השנה.    
 •  יתר על כן, קשה להעלות את הריבית, או אפילו לאותת על העלאת ריבית כאשר אי הוודאות בשווקים נותרת גבוהה למדי ושני בנקים מרכזיים, היפני ואירופי הפחיתו מראשית השנה את הריביות הרשמיות והעמיקו את הכלים הלא שגרתיים.
 • לאור זאת, אנו צופים ל-2 העלאות ריבית, לכל היותר, במהלך 2016. השוק מעריך כי הריבית תגיע לכדי 0.65% בסוף השנה, כלומר עד 2 העלאות ריבית. 
 •  תגובת השווקים: 
  איגרת החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב רשמה רווחי הון, של 6 נ"ב, לאחר ההודעה. האיגרת נסחרה לאחרונה בתשואה לפדיון של 1.94%.שוק המניות האמריקאי (S&P 500) הגיב בעליות שערים להודעה, ועבר לעליות של 0.7%, לעומת פתיחה שלילית. בעקבות ההודעה ה-EUR התחזק קלות כנגד ה-USD לרמה של 1.122 דולרים לאירו, לעומת 1.107, לפני ההודעה. הזהב הגיב להודעה בעליות שערים של כ-2.5%.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".