סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  28.02.2016 / 11:56:27
     בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                                                                 
     עיקרי הדברים:   
 בדומה לארגון ה-OECD, גם ארגון ה-IMF משנה את התקליט וממליץ למדינות להגביר את ההוצאה התקציבית בכדי לתמוך ביקושים וכך להאיץ את הפעילות הכלכלית המאכזבת בעולם. המלצות אלו יצאו לקראת פגישת ה-20G, אשר התקיימה בסוף השבוע האחרון בסין. להערכתנו, המלצות אלו ייפלו על אוזניים ערלות.
 
  •  ארה"ב: מדד מנהלי הרכש של Markit לתחום השירותים ירד בחודש פברואר לרמה הנמוכה מ-50 נק', המצביע על התכווצות של הפעילות בענפים אלו. הדיווח הביא לכדי ירידות בשווקים. להערכתנו, הדיווח קיבל משקל יתר, כפי הנראה בגלל רוח התקופה. מנגד, מדד GDP Now של ה-Fed של אטלנטה מצביע על צמיחה של 2.1% במשק האמריקאי ברבע הראשון של 2016.
  • ישראל: נקודת החולשה הפנימית במשק הישראלי היא ענף התיירות אשר סובל מירידה במספר לינות תיירים, ובמיוחד באזור ירושלים והמכרז. ההידרדרות בענף החלה בסוף הקיץ, כאשר נרשמה עלייה במתיחות הביטחונית והיא נמשכת גם בימים אלו. להערכתנו, ענף התיירות לא צפוי להשתקם בחודשים הקרובים. לעומת זאת, ההוצאה הצרכנית ממשיכה להתרחב והיא משקפת את מצבו של הצרכן האיתן של הצרכן.
       מאקרו ואג"ח עולמי:
  • שרי האוצר של מדינות ה-20G נפגשו בסוף השבוע האחרון בשנחאי. ארגון ה-IMF יצא בקריאה לקראת הפגישה כי על מנהיגי המדינות הללו לבצע מהלכים נועזים בכדי למנוע פגיעה נוספת בכלכלה הריאלית, על רקע המגמות בשווקים הפיננסיים. בקרן מצביעים על מצבם הקשה של מספר שווקים מתעוררים ובמיוחד המייצאים חומרי גלם, כאשר ההוזלה במחירי הנפט הביאה אותם כבר לקצה גבול היכולת באשר להרחבות פיסקליות ובראשן ברזיל וונצואלה, אשר מתנהלות עם גירעון ממשלתי הגבוה מ-10% מהתוצר. בדומה להמלצות ה-OECD מלפני שבוע גם ב-IMF ממליצים למדינות לבצע מהלכים פיסקליים בכדי להאיץ את הפעילות הכלכלית. לדעתם, יש לבצע את התמיכה באמצעות ממהלך משולב של מספר מדינות. להערכתנו, הסיכוי למהלך שכזה הוא קרוב לאפס. הממשל האמריקאי לא צפוי לבצע הרחבה כמותית, עקב חולשה פוליטית. גם ממשלת גרמניה, אף שהיא מתנהלת עם עודף תקציבי של 0.5% מהתוצר (2015) לא צפויה לשנות את הכיוון. למעשה, אולי רק הסינים יציגו מהלכים חדשים שתכליתם הוא עידוד של הפעילות הצרכנית המקומית במשק. נציין כי לפי תחזיתו האחרונה של ה-IMF המשק העולמי צפוי לצמוח השנה ב-3.4%. להערכתנו, בפרסום הבא, בחודש אפריל, יירשם קיצוץ של התחזיות. 
  •  חברי ה-Fed ממשיכים לשמור על אופטימיות בכל האמור למשק האמריקאי, אפילו כאשר אי הוודאות בשווקים הפיננסיים נותרת גבוהה, ומשאירים את הדלת פתוחה לריסון מונטרי. כך לדוגמא, השבוע אמר ראש שלוחת ה-Fed של ריצ'מונד (המפקח אחר הפעילות הכלכלית באזורים כגון, עיר הבירה, צפון ודרום קרוליינה), שאינו מצביע השנה, כי יתכן המשך העלאת הריבית. ראש שלוחת ה-Fed של קנזס, אסתר ג'ורג' אמרה כי על ה-Fed לשקול העלאת ריבית בפגישתו באמצע מארס. יתר על כן, סטנלי פישר, טען השבוע כי אי אפשר להעריך שהכלכלה הריאלית נפגעה מהאירועים בשווקים הפיננסיים. לדעתו, האירועים האחרונים בשווקים דומים במידה להתפתחויות שנרשמו במחצית השנייה של 2011 ואלו לא הותירו חותם על הפעילות הכלכלית. יתר על כן, פישר אמר כי הבנק בוחן את משמעות הריבית השלילית, אם כי לעת עתה, אין תוכנית להשתמש בכלי זה.
  • הבעיה היא, שדווקא השבוע פורסם נתון מדאיג למדי למשק האמריקאי והוא מדד מנהלי הרכש לתחום השירותים של חברת Mrakit. המדד בחודש פברואר ירד אל מתחת ל-50 נק', לכדי 49.8 נק', לעומת רמה של 53.2 בחודש הקודם ובהשוואה לצפי השוק לכדי קריאה של 53.3 נק'. כידוע, כל רמה הנמוכה מ-50 נק' מצביעה על התכווצות ולכן נתון זה של תעשיית השירותים, שהיה הכוח המרכזי של הכלכלה האמריקאית, בהחלט מפתיע לרעה. עם זאת, מדד זה מתאפיין בתנודתיות גבוהה ולהערכתנו תגובת השווקים המדד הייתה מוגזמת. נציין, כי לפי מדד GDP Now של שלוחת ה-Fed של אטלנטה צפויה הכלכלה האמריקאית לצמוח ברבע הראשון ב-2.1%. 
   נציין כי, גם מדדי Markit לגוש האירו, הן של התעשייה והן של השירותים רשמו בפברואר התפתחות פושרת כאשר מדד התעשייה ירד מ-52.3 נק' לכדי 51 נק' ומדד השירותים ירד                  מ-53.6 נק' לכדי 53 נק'. 
     מאקרו ואג"ח מקומי:
  •  ענף התיירות: העלייה במתיחות הביטחונית משפיעה לרעה על התיירות הנכנסת. כך, הממוצע החודשי של לינות התיירים מנוכי עונתיות בחודשים אוקטובר 2015 (שבו נרשמה החרפה משמעותית במתיחות הביטחונית) ועד ינואר 2016 היה נמוך יותר ב- 5% מזה שהיה בתשעת החודשים הראשונים של 2015.  בלינות התיירים (נתוני מגמה) עולה כי בשלושת החודשים האחרונים (נובמבר 2015 - ינואר 2016) נרשמה ירידה של 10% (במונחים שנתיים). מנגד, לינות התיירים הישראלים שומרים על יציבות, כאשר בשלושת החודשים האחרונים (נובמבר 2015 - ינואר 2016) נרשמה עלייה של 1% במונחים שנתיים. להערכתנו, הקושי בתחום התיירות ובעיקר הנכנסת צפוי להמשך. לחולשה זו תהיה השפעה לא רק ענף המלונאות, אלא גם על פעילויות נסמכות כגון הסעדה והסעה. יתר על כן, הפגיעה המרכזית היא במחוזות ירושלים והמרכז, אזורים אחרים בארץ כגון מחוז חיפה או מחוז הדרום נהנים דווקא לאחרונה מעלייה בביקושים.
  • ​הפעילות הצרכנית במשק ממשיכה להציג התפתחויות חיוביות, גם בראשית 2016. לראיה המכירות של רשתות השיווק עלו ב-3.7%  (בניכוי האינפלציה ובחישוב שנתי), בחודשים נובמבר 2015 עד ינואר 2016. אמנם, בשלושת החודשים אוגוסט - אוקטובר 2015 חלה עלייה משמעותית יותר, של 4%, אך עצם העובדה כי המגמה הכללית היא להמשך התרחבות יש בכך איתות חיובי לצמיחה במשק ברבע הראשון של 2016. אם נתחשב בכך ששיעור האבטלה במשק הוא נמוך למדי (5.1%), השכר עולה וימשיך במגמה זו בשנים הקרובות על רקע הסכמים קיבוציים, משמע הצריכה הפרטית תמשיך להיות הקטר של המשק. 
  • הועדה המוניטרית של בנק ישראל הותירה את הריבית לחודש מארס ללא שינוי. בסך הכול, החלטה זו הייתה בהתאם לצפי. נראה כי רמת הריבית הנוכחית מתאימה בכל האמור לפעילות הכלכלית וגם לאינפלציה. על רקע המגמות העולמיות כגון הפחתת תחזיות הצמיחה של ה-OECD אנו מעריכים כי אין סיבה ממשית לבנק לשנות את גובה הריבית. כך, גם הריבית לחודש אפריל תיוותר על כנה.
  •  היקף גיוס ההון הסחיר בחודש מארס יעמוד על 3.7 מיליארד ש"ח. כך פרסם משרד האוצר בשבוע שעבר. בנוסף על סכום זה יגייס האוצר 0.6 מיליארד ש"ח באיגרת קצרה ל-9/2016. אמנם, החודש ישנה עלייה קלה של 0.2 מיליארד ש"ח לעומת היקף ההנפקות בחודשים האחרונים, אך אנו לא רואים שינוי מגמה ברור, הואיל ואין תפנית כלכלית או הוצאות חריגות של האוצר. מבנה ההנפקות מצביע על רצון האוצר לנצל את רמת הריביות הנמוכות בטווחים הקצרים, על מנת לצמצם בתשלומי הריבית. וכך, מתוך הגיוס הכולל רק 350 מיליון ש"ח מגויסים באמצעות איגרות חוב ארוכות ; 150 מיליון ש"ח באיגרת שקלית ל-2042 ו-200 מיליון ש"ח באיגרת צמודה ל-2045.
  • איגרת החוב ל-10 שנים (1026) נסחרה בסוף השבוע בתשואה לפדיון של 1.81, הנמוכה ב-7 נ"ב מאשר הייתה לפני שבוע. זאת, כאשר המקבילה של ממשלת ארה"ב רשמה השבוע רווחי הון קלים. על רקע התמורות הצפויות בזירת האינפלציה (הפחתת מכסים על מוצרי מזון) אנו ממליצים על חשיפה מוגברת לאפיק השקלי, במח"מ בינוני. 

 

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".