סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  24.01.2016 / 11:00:30
בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                                                           
עיקרי הדברים:
ארה"ב: האינפלציה בארה"ב עלתה ב2015   בשיעור של 0.7%, לעומת 0.8% ב-2014. אין ספק כי ההתפתחויות האחרונות בזירת מוצרי האנרגיה בפרט והסחורות בכלל, צפויים להמשיך ולדכא את האינפלציה גם בראשית 2016. לכן, כפי הנראה, ה-Fed לא יצליח לעמוד ביעד האינפלציה ארוכת הטווח של 2% בשנה זו. אי לכך, קצב העלאות הריבית יהיה מתון מאוד.
 רוסיה: ההידרדרות הכלכלית נמשכת. הרובל הרוסי נגע בשבוע שחלף ברמה של 85.6 רובלים לדולר, שהיא הרמה החלשה ביותר של הרובל אי-פעם. תוך כדי מצב משקי הבית רק הולך ומחמיר. האינפלציה הרשמית ברוסיה עלתה ב-12.5% ב-2015 ואנשים רבים יצאו ממעגל העבודה. וגם חוסנה של רוסיה נפגע. מעבר לגירעון התקציבי הגדל יתרות המט"ח של רוסיה בנסיגה. יתרות המט"ח ירדו מרמה של 470 מיליארד דולר לפני שנה וחצי, לכדי 350 מיליארד דולר, לאחרונה. 
 ישראל: סקר החברות של בנק ישראל לרבעון הרביעי של 2015 מצביע על ההטרוגניות הקיימת הענפי המשק. מחד, הסקר משקף התאוששות בולטת במיוחד בענף השירותים, בענף המסחר ובענף התחבורה והתקשורת. לעומת זאת, בענפי התעשייה, הבנייה והמלונאות ישנו קיפאון ברמת הפעילות. הביקוש המקומי מניע את ההתרחבות במרבית הענפים, ואילו הביקוש מחו"ל מוסיף להפגין חולשה.  
מאקרו ואג"ח עולמי:
 ארה"ב: האינפלציה במשק ממשיכה להידרדר. מדד המחירים לצרכן האמריקאי ירד בחודש דצמבר בשיעור מפתיע של 0.1%. זאת, לעומת הערכה ליציבות. הסיבה המרכזית למדד הנמוך הייתה הוזלה במחירי מוצרי האנרגיה. למרות הוזלה זו, בשנת 2015 נרשמה עלייה של האינפלציה בשיעור של 0.7%, לעומת קצב של 0.5% בחודש נובמבר ו-0.8% בכל 2014. אין ספק כי ההתפתחויות האחרונות בזירת מוצרי האנרגיה בפרט והסחורות בכלל צפויים להמשיך ולדכא את האינפלציה גם בשנת 2016 ולכן כפי הנראה, ה-Fed לא יצליח לעמוד ביעד האינפלציה ארוכת הטווח של 2% בשנה זו.  
 התחלות הבנייה בארה"ב רשמו ירידה חדה למדי של 2.5% בחודש דצמבר, במנוגד למגמה שנרשמה בנובמבר. הקצב השנתי של התחלות הבנייה עומד על 1.15 מיליון. דצמבר היה החודש תשיעי שבו נרשמה רמה גבוהה של התחלות בנייה המגלמת קצב שנתי הגבוה מ-1 מיליון יחידות. מנגד, דווקא אישורי הבנייה צנחו בשיעור חד של 3.9% לכדי 1.23 מיליון יחידות, אך זאת לאחר חודשיים חזקים למדי. 
באופן כללי, חברות הבנייה מדווחות על סנטימנט חזק למדי והן צופות להמשך חוזקה בענף. כך, מדד ה-NAHB לענף עמד בינואר על 60 נק'. אמנם בחודש אוקטובר עמד המדד על 65 נק', אך כבר 8 חודשים שהמדד לא ירד את רף ה-60 נק' והדבר מצביע על צפי לשיפור גם בעתיד.   
 סין: המשק הסיני הופך להיות כלכלת שירותים. לאחרונה דווח כי המשק הסיני צמח בשיעור של 6.9% בשנת 2015. זהו שיעור הצמיחה הנמוך ביותר ב-25 השנים האחרונות. עם זאת, דבר נוסף עלה בדיווח והיא העובדה כי חלקם של ענפי השירותים עלה מ-48.1% לכדי 50.5%. זאת, כאשר חלקו של הענף היצרני ירד לכדי 40.5% בלבד (השאר נתון לחקלאות). קצב הצמיחה של תעשיית השירותים עמד ב-2015 על 6.0% בהמשך ל-7.3% ב-2014. ענפי השירותים התרחבו בשנה שחלפה ב-8.3%, לעומת 7.8% ב-2014.
 רוסיה: הצרות הולכות ומתחזקות. הרובל הרוסי נחלש בשבוע שעבר 85.6 רובלים לדולר, שהיא הרמה החלשה ביותר של הרובל אי-פעם. הנפילה האחרונה הייתה כידוע תוצאה של ההוזלה במחיר הנפט הגולמי אשר ירד לכדי 27 דולר לחבית בניו-יורק (אשר בינתיים תיקן וגם הרובל חזר ל-78 רובלים לדולר). אם ניקח בחשבון שמחצית מהכנסות הממשלה נסמכות על כספים ממיסוי מוצרי אנרגיה, אין ספק כי יש כאן זעזוע קשה ביותר. כזכור, רק לפני שנה כשמחיר הנפט היה       כ-100 דולר לחבית רוסיה נהנתה מחוסן כלכלי. הואיל ונקודת האיזון של התקציב הרוסי היא ב-82 דולר לחבית, מחיר של 30 דולר לחבית נחשב אסון מבחינת המשק. אם לא די בכך אזי האינפלציה הרשמית ברוסיה עלתה ב-12.5% ב-2015 ואנשים רבים נזרקו אל מחוץ למעגל העבודה ולכן מצבם של משקי הבית רק הולך ומחמיר. יתרות המט"ח של רוסיה עמדו על כ-470 מיליארד דולר לפני שנה וחצי. לאחרונה היא עמדו על כ-360 מיליארד דולר. ייתכן ונראה נפילה נוספת ביתרות על רקע ההחרפה הנוכחית. 
מאקרו ואג"ח מקומי:
 בנק ישראל פרסם לאחרונה את סקר החברות לרבעון הרביעי של 2015. הסקר שיקף התאוששות קלה בפעילותו של המגזר העסקי. התרחבות בולטת במיוחד נרשמה בענף השירותים, בענף המסחר ובענף התחבורה והתקשורת. לעומת זאת, בענפי התעשייה, הבנייה והמלונאות מאזני הנטו קרובים יותר לאפס ומצביעים על היעדר שינוי ברמת הפעילות. הביקוש המקומי המניע את ההתרחבות במרבית הענפים, ואילו הביקוש מחו"ל מוסיף להפגין חולשה. 
סקר זה מצביע על המגמה שאנו עדים לה כבר תקופה, לפיה ענפי השירותים במשק הם קטר הצמיחה. 
ביחס לעתיד, עולה מן הסקר כי הצפי לרבעון הבא הוא חיובי בענפים: שירותים, מסחר, בנייה ותחבורה ותקשורת. מנגד, בתעשייה – ובעיקר במלונאות – החברות צופות התכווצות בפעילות.  
הייצור התעשייתי של ענפי התעשייה, הכרייה והחציבה עלה בחודשים ספטמבר-נובמבר 2015, בשיעור שנתי של 6.5%, שהוא בהחלט מעודד בהשוואה לקצבי ההתרחבות הנמוכים שהיו במהלך 2015. עם זאת, במספר משרות השכיר בענפים אלו נרשמת באחרונה התכווצות. חשוב לציין כי בתקופה האחרונה דווקא ענפי העלית נראים פחות טוב והדבר בא לידי ביטוי בכך שהיצור התעשייתי של ענפים אלו נותר ללא שינוי. יתר על כן, אבדן המשרות בענפים אלו הוא הגבוה ביותר. 
במנוגד לענפי התעשייה אשר רושמים התחממות בפעילות, דווקא בענפי משק אחרים נרשמת התקררות וכך, בפדיון ענפי המסחר הסיטונאי והקמעונאי ותיקון כלי רכב מנועיים בשיעור של 5.4% בחישוב שנתי, בחודשים ספטמבר עד נובמבר לאחר לעלייה של 7.0% בחודשים יוני עד אוגוסט. מבין הענפים אשר רשמו בשלושת החודשים האחרונים חולשה נציין את: שירותי בריאות (4.9%-), אירוח ואוכל (4.7%-), ומידע ותקשורת (4.6%) ובינוי (3%-). מנגד, בלטו לטובה: חינוך (11.7%), שירותי ניהול ותמיכה (8.8%) ומסחר סיטונאי (6.2%). 
 סיכום סחר החוץ לשנת 2015: בשנה שחלפה הסתכם יצוא הסחורות ב-248.7 מיליארד ש"ח, עלייה של 2.2 מיליארד ש"ח (עלייה של 0.9%) לעומת 2014. יבוא הסחורות (ברוטו) הסתכם       ב-241.1 מיליארד ש"ח, ירידה של ב-17.5 מיליארד ש"ח (6.8%-). לכן, בשנת 2015 העודף בסחר הסחורות (ברוטו) הסתכם ב-7.6 מיליארד ש"ח לעומת גירעון של 12.1 מיליארד ש"ח בשנת 2014. בעוד שיצוא הסחורות לארצות אסיה עלה ב-10.7% (6.6 מיליארד ש"ח) ויצוא הסחורות לארה"ב עלה ב-6.0% (4.0 מיליארד ש"ח), יצוא הסחורות לארצות האיחוד האירופי ירד          ב-6.7% (4.5 מיליארד ש"ח). 
 ביום ב' (25/2) צפויה הועדה המוניטרית של בנק ישראל להודיע על גובה הריבית לחודש פברואר 2015. להערכתנו, הריבית תיוותר ללא שינוי. אמנם האינפלציה ממשיכה להתמתן, וציפיות האינפלציה בטווחים הקצרים שליליות, אך עדיין הסיבה היא צד ההיצע, קרי ההוזלות במחירי האנרגיה בעולם. לפיכך, בנק ישראל יישאר בעמדת המתנה.   

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".