סקירה שבועית


אסטרטג ראשי - יניב חברון  |  28.11.2018 / 12:36:23

בנימה אישית

בשלו כל התנאים שלא להעלות ריבית בשלב זה - הצמיחה הגלובלית נחלשת זו כבר עובדה. ה-OECD חותך את תחזיות הצמיחה בחדות על רקע מלחמות הסחר והעלאות הריבית. החולשה בנדל"ן האמריקאי ובחלק מנתוני המאקרו תאט את קצב העלאות הריבית בארה"ב. באירופה המצב הופך גרוע יותר עם צניחה רוחבית בצמיחה וקריסה במדדי אמון הצרכנים – העלאת ריבית שם לא בקרוב. בישראל הצמיחה מאכזבת עם קריסה של הצריכה הפרטית. הגירעון המקומי צפוי לטפס וצפויים קיצוצים שרק יחלישו עוד יותר את הצמיחה. הקריסה של הנפט צפויה להחליש את האינפלציה הגלובלית והמקומית. בנוסף האינפלציה המקומית עדיין מצויה צמוד לרף התחתון של היעד (4-5 חודשים בסך הכל, בארה"ב הייתה מעל 1.5% במשך 3.5 שנים לפני שעלתה) עם סיכוי טוב לרדת מתחת. אם אני אתאמץ עוד קצת אני אמצע סיבות נוספות.

למה שפערי הריבית מול ארה"ב לא ייפתחו עוד? - אני לא מצליח להבין את הרצון הנועז הזה להעלות ריבית בישראל, העלאת ריבית אינה המטרה, אלא להשיג את תנאי המקרו להעלאת הריבית, זו המטרה. בוודאי שאין מטרה לצמצם פערי ריבית מול ארה"ב, זה ממש לא מזיק ההפך הוא נכון. במשך שנים חיכו בבנק ישראל ליום שבו פערי הריבית יובילו לפיחות של השקל מול הדולר ונראה שזה קורה לאט לאט. מאז השפל שנקבע בספטמבר, השקל פוחת ב- 4.5% מול הסל והיד עוד נטויה. אז למה דווקא עכשיו למהר ולהעלות את הריבית.

 

סיטואציה מורכבת - החלטת הריבית היום של בנק ישראל מתרחשת בסיטואציה מעניינת כאשר הוועדה מורכבת מ-5 חברים בלבד ולכן ניתן להעריך כי ישנם שני חברים בעד העלאת הריבית, אותם שניים שהיו בעד העלאת הריבית בפעם הקודמת ושני חברים שמתנגדים להעלאת הריבית שהיא ממלאת מקום הנגידה ומנהל חטיבת השווקים. במידה וחבר נוסף יחליט שצריך להעלות את הריבית (השד יודע למה), הריבית עולה – אין שימוש בקול כפול לנגידה אלא במקרה של תיקו ולמצב של תיקו כאשר יש 5 חברים בלבד קשה מאוד להגיע.

העלאת ריבית מוקדמת מידי תהווה עננה על כל הקדנציה שעדיין לא החלה - גם אם הריבית תעלה רק פעם אחת, ולאחר מיכן לא תעלה עוד, בנק ישראל יעמוד בפני סיטואציה מביכה של להעלות את הריבית מוקדם מידי. ריבית לא מעלים שיכולים, גם לא מתוך עקרון תחרות, ריבית מעלים שצריך. במידה ובנק ישראל יעלה את הריבית מהר מידי ולאחר מיכן יאלץ לעצור או להוריד אותה מחדש, גם אם בעקבות האטה עולמית או האטה מקומית של המשק או פשוט כי התיסוף של השקל יחזור לבקר, הוא יאבד אמינות. אובדן אמינות לבנק המרכזי היא כישלון מוחלט ואחרי כל השבחים והקומפלימנטים שהבנק המרכזי הקטן והמקומי קטף בעולם בעשור האחרון, זו הסיטואציה האחרונה שהיו רוצים לראות בבנק ישראל. שורה תחתונה, אין מה להיות אמיצים ולהעלות ריבית, או כמו שאמרה ממלאת מקום הנגידה, יותר אמיץ זה לא להעלות ריבית.

 

המלצות המרכזיות

סיכון מח"מ –סיכון המח"מ גבוה בעקבות התשואות הנמוכות בארה"ב וזאת למרות  חולשה בצמיחה, חולשה בשוק הנדל"ן וצניחה של מחירי הנפט.

הסיכונים לשווקים – המשבר באיטליה הוא עדיין הסיכון המרכזי מבחינתנו. יחסי הסחר ארה"ב-סין יתבררו לקראת סוף השבוע אבל קשה להתעלם מהציפיות החיוביות.

הצמדה – אנחנו מגדילים את המשקל של האפיק השיקלי על חשבון הצמוד לתוך מדדי החורף השלילים וירידת מחירי הנפט.

שווקים מתעוררים – השוק הסיני יושפע מאוד מתוצאות המפגש של הנשיאים בסוף השבוע שיוכל להוציא אותו לראלי או שיחזיר את העליות מהתקופה האחרונה ויותר.

מחירי נפט – צונחים לסביבה של 50 ועשויים להישאר זמן מה בטריטוריה הזו ואפילו לרדת לשפל שנתי חדש.

 דולר/שקל – אנחנו ממשיכים להחזיק בפוזיציה עודפת, כאשר פער הריביות בין ישראל וארה"ב צפוי להמשיך להתרחב ולהתקרב לנקודה קריטית.

הביצה הגלובלית

 • ה-OECD מנמיך תחזיות צמיחה ל-2019-2020– מ-3.7% לרמה של 3.5%, בטענה כי העלאת הריבית ומלחמת הסחר ארה"ב-סין ובריטניה-אירופה, פוגעות בצמיחה.      
 • מדד אמון הצרכנים של מישיגן לנובמבר צנח – מעבר לצפי כאשר האמריקאים חוששים יותר להכנסה בעתיד. המדד נחלש מאז רמת השיא שהושגה במרץ השנה.
 • שוק הנדל"ן האמריקאי נחלש – מדד אמון הקבלנים צנח לשפל של שנתיים מחשש שהשוק נכנס להאטה על רקע עליית ריבית המשכנתא והמחירים הגבוהים.
 • מחיר הנפט צונח לרמות של 50 – עקום הנפט משתטח לסביבה של 50 אחרי שבמשך שנה היה עקום הפוך וגילם ירידת מחירים בטווח ארוך.
 • אופ"'ק רוסיה וקנדה יפגשו ב6.12 – בניסיון לקיצוץ בתפוקה, אבל זה יהיה מורכב מידי. קיצוץ והעלאת מחיר רק תגרור האצה בפיתוח בארות אמריקאיים.
 • הסכם  Brexitאושר באירופה - אבל יהיה קשה להעביר אותו בפרלמנט האנגלי בשבועיים הקרובים. האופוזיציה מגנה את ההסכם, אבל לא השיגה רוב להדחה.
 • מדד מנהלי הרכש של אירופה לרמה של 52.4 - חודש שלישי ברציפות והכי נמוך מאז דצמבר 2014. הירידה היתה רוחבי כולל ירידה בגרמניה וצרפת. במקביל אמון הצרכנים של אירופה לאוקטובר צנח לשפל שנתי -  השווקים כרגע מתמחרים העלאת ריבית באירופה רק בדצמבר, אנחנו מעריכים שזה עוד יתרחק.

    הביצה המקומית

 • היום צפויה החלטת ריבית של בנק ישראל – באמת שאין סיבה להעלות ריבית החולשה בצמיחה מקומית וגלובלית, אינפלציה כבויה וקריסה במחירי הנפט.
 • בכלל סיטואציית המעבר – לוועדה המוניטרית יש 5 קולות בלבד, ולנגידה אין קול כפול (במקרה של שיוויון) כי אין אפשרות לשיוויון. ולכן אם שני החברים שחשבו שיש להעלאות ריבית בחודש קודם יצליחו לשכנע את החבר הנוסף, הריבית תעלה.
 • שוק העבודה נותר יציב בחודש אוקטובר – אומנם שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב בני 25-64 ירד, אבל האבטלה נותרה ברמה של 4.1%.
 • נתוני הצמיחה ל-q3  – אכזבו. ללא ההשקעה הציבורית והירידה בייבוא, הצמיחה הייתה חלשה יותר. נתוני הצמיחה ברבעונים 1-2 עודכנו כלפי מטה.
 • הצריכה ברבעון 3 התמתנה – עם עלייה של 2.1% בלבד אחרי שהתרגלנו לקצב של יותר מ4%. בנוסף ההשקעה בנכסים קבועים רשמה ירידה.
 • הפדיון בכל ענפי המשק ייצוא השירותים והייצור התעשייתי - התכווצו בספטמבר (חגים). לפי המדד המשולב באוקטובר הפעילות התחזקה.
    תחזיות מאקרו מקומיות

     ריבית בעוד 12 חודשים - 0.25%

העלאת ריבית ראשונה - 9/2019

אינפלציה בחודש נובמבר - 0.3%-

אינפלציה בעוד 12 חודשים - 1%


 •  
 

 

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".