סקירה שבועית


אסטרטג ראשי - יניב חברון  |  20.11.2018 / 12:30:58

     בנימה אישית               

מה לעזאזל קורה בשוק האג"ח הממשלתי – עוד סופ"ש של ירידת תשואות בארה"ב ואירופה לא הגיע לשוק המקומי. פער התשואות בין אג"ח ארה"ב ל-10 שנים לבין האג"ח השקלי המקומי ל-10 שנים הצטמצם לרמה של 0.74% אחרי שכבר היה בשיא של 1.15%.

שוק האג"ח מושפע ממספר כוחות – שלא תמיד פועלים במקביל ולכן יש לנתח כל אחד מהם בנפרד ולנסות להבין למי תהיה השפעה דומיננטית יותר במידה והם פועלים בכיוונים הפוכים. העניין הוא שלפחות בימים האחרונים הכוחות פעלו באותו כיוון שכן גם התשואות בארה"ב ירדו וגם נתוני הצמיחה של המשק המקומי יצא מאוד חלשים מה שעשוי להשפיע לרעה על העלאות הריבית העתידיות.

איך זה ייתכן שנתוני הצמיחה החלשים לא השפיעו לרעה על התשואות – נתוני צמיחה חלשים מאוד לרבעון השלישי, קצת חמקו להם כאשר בשווקים עסקו יותר בהשלכות של פירוק הממשלה והליכה לבחירות, על הכלכלה. בכל זאת אני מתקשה להבין איך ייתכן שאחרי נתוני צמיחה כל כך מאכזבים לרבעון השלישי, המעידים במפורש על האטה של המשק ושל הצרכן המקומי שהוביל את הצמיחה בשנים האחרונות, תשואות האג"ח המקומיות לא צונחות, או במילים אחרות איך זה שהמשקיעים לא התנפלו על האג"ח המקומי ל-30 שנה.

מסחר בין 3%-3.5% - אל תבינו אותי לא נכון, זה לא שאני חושב שצריך להאריך מח"מ כרגע ההפך הוא הנכון. תשואות האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים מתקרבות לרמה של 3%, כאשר הריבית בארה"ב יכולה להגיע לרמה הזו בתוך שנה וחצי מהיום בקצה איטי. לכן אין סיבה בעולם לאג"ח האמריקאי להיסחר בתשואה הזו אלא אם אנחנו ערב מפולת בשווקים (בינתיים לפחות אנחנו לא).

אני לא יודע להגיד מה יהיה הטריגר לעליית התשואות בארה"ב אולי אינפלציה, אולי שוק עבודה, אולי הסכם עם סין או פשוט העלאת ריבית כבר בדצמבר. אבל לעליית תשואות בארה"ב בזמן הקרוב תהיה כמובן גם השפעה מתואמת על שוק האג"ח המקומי.

שוק של מוכרים בלבד? התלילות של העקום המקומי באמת לא תואמת את מצבו של המשק, לא את הצפי להעלאות ריבית וגם לא את שני החברים בוועדה המוניטרית שרצו להעלות את הריבית כבר בחודש שעבר. הנגיד החדש יכנס לתפקידו בתחילת דצמבר ואת האג'נדה המוניטרית שלו אני מניח שנשמע יותר לקראת סוף הרבעון הראשון של השנה. ולמרות כל אלה, אני עדיין מתקשה להסביר את תשואות האג"ח פה ל-30 שנה. הריבית פה לא עולה מהר יותר מארה"ב, ספק אם תעלה הרבה יותר מהר מאירופה ואחרות. מצב המשק מצויין לפחות מבחינת יחס חוב תוצר, שלא לדבר על כך ש95% מהחוב מוחזק ע"י השוק המקומי. אז איזו סיבה אמיתית יש לאג"ח המקומי ל30 שנה להיסחר ברמה של 3.5% מעל האמריקאי, מעל האירופאי, מעל הבריטי וכו, האמת שאין. ההסבר היחיד שיש לי הוא ששוק האג"ח הממשלתי פה לפחות כרגע הוא בעיקר שוק של "מוכרים".

בשורה התחתונה – הסיכון לעליית התשואות בעקבות ארה"ב הוא גבוה, ומצד שני חייבם לנצל את התלילות בעקום המקומי. תחזיקו את העקום בשני הקצבות ותסחרו את המח"מ.

המלצות המרכזיות

סיכון מח"מ – בהמשך ישיר לשבועות האחרונים, סיכון המח"מ אפילו עולה בעקבות ירידת התשואות בארה"ב ולמרות שנבעו מטון יוני יותר מצידו של הבנק המרכזי.

הסיכונים לשווקים – המשבר באיטליה הוא עדיין הסיכון המרכזי מבחינתנו. יחסי הסחר ארה"ב-סין יתבררו לקראת סוף החודש אבל קשה להתעלם מהצפיות החיוביות.

הצמדה – אנחנו מגדילים את המשקל של האפיק השקלי על חשבון הצמוד לתוך מדדי החורף השלילים וירידת מחירי הנפט.

שווקים מתעוררים – השוק הסיני ונגזרותיו ממשיכים להיראות אטרקטיביים בעקבות ציפיות לפתרון משבר הסחר והבטחות של הממשל הסיני לתמוך באשראי ובשוק ההון.

הקריסה של נפט – מחירי הנפט מתקנים השבוע אחרי 6 שבועות רצופים של ירידות, אבל בהחלט עשויה להישאר זמן מה בטריטוריה הזו ואפילו לרדת לשפל שנתי חדש.

 דולר/שקל – אנחנו ממשיכים להחזיק בפוזיציה עודפת, כאשר פער הריביות בין ישראל וארה"ב צפוי להמשיך להתרחב ולהתקרב לנקודה קריטית.

הביצה הגלובלית

 • שוק הרכב הפיל את הצמיחה באירופה – הרבעון השלישי עם קצב של 1.7% לעומת 2.7% בשנת 2017. נתוני הסנטימנט מאותתים על הרעה נוספת.
 • הפיחות ביואן הסיני נבלם – הייצוא התעשייתי, המכירות הקמעונאיות וההשקעות התחרבו אבל בקצב מתון. באשראי נרשמה ירידה ניגוד להבטחות של הממשל.
 •  סגן יו"ר הפד הפיל את תשואות האג"ח - שהצהיר כי הפד קרוב לריבית נטרלית  וכי קצב העלאות הריבית יהיה תלוי נתונים.
 • האינפלציה בשוק האמריקאי עדיין בועטת – מדד אוקטובר עלה ב0.3% (בצפי), האינפלציה השנתית זינקה ל2.5% אבל אינפלציית הליבה התמתנה ל2.1%.
 • מכירות קמעונאיות קפצו ב0.8% באוקטובר (ארה"ב) – כאשר עלייה חדה נרשמה ברכישת רכבים וחומרי בנייה – ככל הנראה בעקבות נזקי ההוריקן.
 • בריקזיט נכנס למסלול ישיר שלוביום רביעי תפורסם טיוטת תקציר של ההסכם עם אירופה, וביום ראשון הבא ההסכם אמור להיחתם.
 •  איטליה הבהירה: לא תשנה את התקציב שלה – האיחוד יגיב בשבועות הקרובים, על איטליה ככל הנראה יוטל פיקוח, ההתנגחויות יעלו מדרגה ומרווח התשואות יעלה.

     הביצה המקומית

 • סעיף הדיור שוב הפתיע לטובה וגרר את מדד אוקטובר להפתעה חיובית. ללא עלייה מעבר לעונתיות של סעיף הדיור, המדד היה יוצא 0.2%. זה חודש שני ברציפות שסעיף הדיור מפתיע לטובה אחרי שאכזב בחודשי הקיץ.
 • הגירעון המסחרי מתרחב – התייקרות הנפט הובילה לעלייה ביבוא הדלקים, אבל זה עומד להתקזז בחודשים הבאים בעקבו צניחת מחירי הנפט.
 • מדד אמון הצרכנים המקומי – נותר קרוב מאוד לשיא גם בחודש אוקטובר, בניגוד להתמתנות שעולה מנתוני הצמיחה לרבעון השלישי.
 • נתוני הצמיחה ל-q3  – אכזבו. ללא ההשקעה הציבורית והירידה בייבוא, הצמיחה היתה חלשה עוד יותר. בנוסף עודכנו כלפי מטה נתוני הצמיחה ברבעונים 1-2.
 • הצריכה הפרטית ברבעון 3 התמתנה – עם עלייה של 2.1% בלבד אחרי שהתרגלנו לקצב של יותר מ4%. בנוסף ההשקעה בנכסים קבועים רשמה ירידה.

תחזיות מאקרו מקומיות

ריבית בעוד 12 חודשים - 0.25%

העלאת ריבית ראשונה - 9/2019

אינפלציה בחודש נובמבר - 0.3

אינפלציה בעוד 12 חודשים - 1%

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".