סקירה שבועית


אסטרטג ראשי - יניב חברון  |  23.10.2018 / 11:13:51

בנימה אישית                

שבוע גורלי באירופה – הימים הקרובים עשויים להיות מתוחים באירופה, כאשר ממשלת איטליה תדחה בקשות לשינוי תקציב שלה לשנים הקרובות. היא אולי תתגמש מעט ביחס לשנת 2020 ו 2021 אבל את הוויתור האמיתי יעשה פה ככל הנראה האיחוד האירופאי.

שלא כמנהגי אני רוצה להתחיל עם השורה התחתונה: אני צופה ימים של מתיחות באירופה ואפילו קצת טלטלות בשוקי האג"ח והמניות באירופה, אבל לא בעוצמה של 2012 שכן להערכתי האיחוד האירופאי עומד להתקפל במהירות ולהגיע להסכמות וויתורים עם איטליה. הוויתורים לממשלת איטליה יחשפו את החולשות הנוראיות של האיחוד האירופאי, מה שיוביל להסטת כספים וסיכונים משם בהדרגה. בהנחה והתוכנית הכלכלית של איטליה לא תצלח (סיכוי גבוה מאוד שלא), הורדת הדרוג הבאה תוריד את האג"ח שלה מדירוג השקעה, מה שיוביל למכירות עצומות (כולל של הבנק המרכזי -שאסור לו להשקיע באג"ח שלא בדרוג השקעה) וישלח את איטליה לעשור של צנע.

חשיפה לטלטלות – שוב מפלגה פופוליסטית שעולה לשלטון בעקבות זעקת העם והמצב הכלכלי הרעועה, שוב ראש ממשלה ששם את הבטחותיו לבוחרים לפני האיחוד האירופאי ומנצל בצורה צינית את חממת האיחוד. אם להיות כנים, זה מאוד מזכיר את הסיפור היווני ובמקרה של איטליה, הסחיטה עשויה להיות צינית הרבה יותר בעוד היא נסמכת על חשיבותה לאיחוד מפאת גודלה של הכלכלה.

שילוש הגירעון האיטלקי, ועוד בתקופה שבה הבנק המרכזי באירופה יוצא מהשוק ומפסיק את הרכישות שלו, חושפת את שוק האג"ח האיטלקי בפרט והאירופאי כלל, כולל את המערכת הפיננסית לטלטלות, דומות לאלו שנראו בשנת 2012 , ואולי אפילו חמורות יותר כאשר
התחמושת של הבנק המרכזי באירופה אזלה. באירופה מודעים למלכודת ולכן יעדיפו לפייס ככל שניתן את הממשל ברומא ולהתגמש איתו.

אחרי השיפור בספרד ויוון, שהפכו ליעד השקעות עבור משקיעי חוץ ופנים (מהאיחוד) בעקבות צניחת מחירי הנכסים, נראה כי אף אחד באירופה לא היה רוצה להסתכן ולבחון את עמידותם בפני הידבקות או חלילה איתנותה של המערכת הפיננסית.

מרווח התשואות רק יעלה – פשרה באירופה אולי תפחית קצת את הלחץ, אבל המשקיעים ימשיכו לעקוב אחרי החוב האיטלקי שימשיך לתפוח בינתיים. מרווח של 250-300 נקודות עשוי להפוך לסטנדרט עבור איטליה, מה שרק יגדיל את תשלומי הריבית, יעיק על החוב ובסופו של דבר יוביל אותה לתרחיש איימים של פשיטת רגל (ראה ערך יוון).

המלצות המרכזיות

סיכון מח"מ – יורד משמעותית אחרי שהתממש בעקבות עליית התשואות באירופה וארה"ב. אנחנו מזהים הרבה טריגרים פוטנציאלים לבלימת התשואות ואפילו ירידה.

הסיכונים לשווקים בסדר חשיבות - המשבר באיטליה, יחסי הסחר ארה"ב-סין ותוצאות הבחירות לסנט ולקונגרס והתשואות הגבוהות. מחירי המניות עדיין לא זולים

הצמדה –התיק שלנו מאוזן, אבל אנחנו נוטים להגדיל את החשיפה השיקלית לתוך המדדים הקרובים שלהערכתנו ציפיות האינפלציה עשויות לרדת ל %1 ומטה.

שווקים מתעוררים – מצויים בשוק דובי ורק אירוע דרמתי כגון הסכם סחר מחודש

ארה"ב-סין יוכל אולי להוציא אותם לדרך חדשה.

דולר/שקל – ממשיך להיות תנודתית ללא מגמה ברורה עם זאת פער הריביות בין ישראל וארה"ב צפוי להמשיך להתרחב ולהתקרב לנקודה קריטית.

עיוות - פער בין אג"ח ארה"ב לאג"ח ישראל ל- 30 שנה אינו מוצדק. אחרי חודשים שאנחנו מסמנים זאת, הפער נפתח לטובת ארה"ב.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".