סקירה שבועית


אסטרטג ראשי - יניב חברון  |  15.10.2018 / 14:43:56

בנימה אישית                

חוסר סבלנות עלות לעלות ביוקר לנגיד החדש – הסיטואציה אליה נכנס נגיד בנק ישראל החדש עשויה להיות מורכבת בכמה עשרות מונים מזו של הנגידה היוצאת קרנית. היא לעומתו היתה שם 20 שנה קודם לכן, ניהלה את חטיבת המחקר, היתה מעורבת מאוד במדיניות המוניטרית של בנק ישראל והביקורת היתה בעיקר כלפי שר האוצר ונתניהו שלא ראו בה ראויה מספיק ובסוף נאלצו להתקפל. בנוסף היא היתה המשך ישיר למדיניות של הנגיד פישר כאשר תנאי המאקרו בעולם באותו תקופה היו דומים יחסית לזמן הכהונה שלו.

סיטואציה מורכבת – הנגיד החדש נחשב למומחה בתחום תמחור נכסים ובנקאות וברמת האקדמית נחשב לפרופסור מוביל כאשר שמו עשוי להיות מקובל יותר על מוסדות פיננסים בינלאומיים מאשר שמה של קרנית. למרות זאת הוא סובל מביקורת ישירה שקשה להסתיר אותה והיא חוסר הניסיון שלו הן בעבודה בבנק מרכזי והן במחקר בנוגע למדיניות מוניטרית.

יש לו לא מעט ידע - אל תבינו אותי לא נכון, אני חלילה לא מזלזל ולהערכתי ידיעותיו במדיניות המוניטרית טובות מחוקרים רבים ואפילו בעלי תפקידים מרכזיים בבנקים מסוימים אבל הלחץ והביקורת עשויים להכריע גם אותו.

פזיזות מהשטן היא – החשש המרכזי שלי באופן אישי הוא שהנגיד ימהר לעלות את הריבית, לנוכח הביקורת עליו שאין לו מספיק ניסיון במדיניות המוניטרית ומתוך חשיבה מוטעית כי העלאת ריבית של 0.25%-0.5% , לא תוכל לעשות נזק גדול וניתן יהיה ללמוד את התגובות בשוק תוך כדי תנועה )אחד הציתותים היחידים שלו ושל קולגה שלו שהצלחתי למצוא בעיתונות היתה ברוח דברים אלו רגע לפני העלאת הריבית בארה"ב(. אני לא אומר שזו תהיה המדיניות שבא יבחר הנגיד החדש ואין לי כל דרך להסיק את זה, אני בסך הכל מביע חשש שלי שכן לחשוב שלא יהיה נזק זוהי הנחה שגויה בבסיסה. תפקוד ראוי ובריא של בנק מרכזי חייב להיות מלווה באמון המשקיעים. העלאת ריבית מוקדמת שתוביל את המטבע לתיסוף חד, ותפעל בניגוד למדיניות של הבנק המרכזי בעשור האחרון בנושא המטבע עשויה להכניס את הנגיד החדש למחול שדים שלא יהיה לו פשוט להתמודד איתו, שלא לדבר מה יקרה אם ייאלץ לחזור על עקבותיו ולהוריד את הריבית שוב.

אין צורך בהעלאת ריבית בישראל - בנקודה זו אציין כי להערכתי האישית לבנק ישראל אין מה למהר ולעלות את הריבית אלא לחכות שפער הריביות בין ישראל לארה"ב ואולי אפילו לאירופה יעלה, עד לנקודה קריטית שבסופו של דבר תוביל לפיחות המיוחל של השקל. זוהי נקודה חשובה שתוכל לתמוך בייצוא, ובאינפלציה ולשמר את הצמיחה המקומית. גם אם התגובה תהיה מאוחרת והמשק יתחמם מעט, זה לא כל כך נורא, אחרי 4 שנים ללא אינפלציה, יהיה בסדר גם אם האינפלציה תחרוג מהיעד העליון למשך שנה או שנתיים רחמנא נצלן.

לגבי הנגיד החדש אני מתאר פה סיטואציה אפשרית ובעיקר חששות שלי, אבל ייתכן שאינה מתאימה כלל למחשבותיו או לאופיו של האיש שכן אינני מכיר אותו והמידע שניתן לחלץ עליו דליל במיוחד. לכן אני בעיקר מאחל לו ולנו המון בהצלחה.

המלצות המרכזיות

סיכון מח"מ – יורד משמעותית אחרי שהתממש בעקבות עליית התשואות באירופה וארה"ב. אנחנו מזהים הרבה טריגרים פוטנציאלים לבלימת התשואות ואפילו ירידה.

הסיכונים לשווקים בסדר חשיבות - המשבר באיטליה, יחסי הסחר ארה"ב-סין ותוצאות הבחירות לסנט ולקונגרס והתשואות הגבוהות. מחירי המניות עדיין לא זולים

הצמדה –התיק שלנו מאוזן, אבל אנחנו נוטים להגדיל את החשיפה השיקלית לתוך המדדים הקרובים שלהערכתנו ציפיות האינפלציה עשויות לרדת ל %1 ומטה.

שווקים מתעוררים – מצויים בשוק דובי ורק אירוע דרמתי כגון הסכם סחר מחודש

ארה"ב-סין יוכל אולי להוציא אותם לדרך חדשה.

דולר/שקל – ממשיך להיות תנודתית ללא מגמה ברורה עם זאת פער הריביות בין

ישראל וארה"ב צפוי להמשיך להתרחב ולהתקרב לנקודה קריטית.

עיוות - פער בין אג"ח ארה"ב לאג"ח ישראל ל- 30 שנה אינו מוצדק. אחרי חודשים

שאנחנו מסמנים זאת, הפער נפתח לטובת ארה"ב.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".