סקירה שבועית


אסטרטג ראשי - יניב חברון  |  08.10.2018 / 14:11:11

בנימה אישית                 

על מפולת בשווקים בעקבות האצה בכלכלה אני עוד לא שמעתי – תשואות האג"ח בארה"ב נחשבות בעיני רבים לאחד הסיכונים המובהקים לשוק המניות. בעוד מחירי המניות גבוהים ותודלקו ע"י הכסף הזול, החשש הוא שעליית התשואות יוצרת אלטרנטיבה טובה יותר וסוף עידן הכסף הזול יוביל למפולת בשווקים. ההסבר הזה לצערי הוא חסר, אפילו חסר מאוד. תשואות האג"ח בארה"ב עולות מפני שהכלכלה שם רותחת, שוק העבודה צפוף, הצרכן אופטימי והאינפלציה בועטת. אלו הם לא ממש סממנים למפולת בשוק המניות.

שוק המניות יחווה מימוש ולא יותר מזה – רבים חוששים מסיום גל העליות הארוך ביותר בהיסטוריה, אבל עליית תשואות, עשויה להביא רק לתיקון נוסף בדרך וממש לא לסיומו. עליית התשואות, אכן פוגעת בחברות הנדל"ן כמו גם בתמחורים של חברות מסורתיות יותר המתאפיינות בתזרים קבוע ואלו שצרכי האשראי שלהן גבוהים במיוחד. יחד עם זאת תמחורים נמוכים יותר, אולי יובילו לתיקון בשוק המניות והתאמת מחירים לשלב זה, אבל זהו תרחיש רחוק מאוד מפולת או מסיום גל העליות משנת 2009 .

תשואות גבוהות לא מובילות למופלת – ישנם מקרים שבהם ניתן לזהות עליית תשואות חדה תוך כדי מפולת בשווקים, אבל אלו הם מקרי קיצון של ריסוק מטבע מקומי והעלאת ריבית חדה בניסיון לבלום את הפיחות. תרחיש רחוק מאוד מארה"ב ואירופה וקרוב יותר לטורקיה.

הסיכון המרכזי לשווקים – מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, הוא אולי הסיכון היחיד כיום לשווקים וגם הוא לא באמת יוביל למפולת. יחד עם זאת מלחמת הסחר, תוביל לפגיעה מקבילה בשתי הכלכלות וכנגזרת גם בכלכלות הלוויין של סין, שחלקן גם ככה סובלות ממחירי הנפט שגואים לאחרונה. פגיעה מאין זו מובילה מיד לירידה בהשקעות בציוד ומלאי, וכנגזרת במכירות וצפי למכירות מה שיוביל להפחתת סיכון בתיקי ההשקעות ומכירות בשוק המניות. ההסתברות שתרחיש זה יוביל למשבר פיננסי וקריסה של יותר מ 20% בשוק המניות – נמוך מאוד אולי אפילו אפסי.

סוף עידן הכסף הזול עשוי לחשוף בעיות אחרות בכלכלה – אם יש דבר אחד שאין עליו ויכוח לא בקרב הכלכלנים, לא בקרב המדינאים ובטח לא בקרב המשקיעים הוא שקיצוניות של הכסף הזול הוא זה שהניע את הכלכלה והשווקים בעשור האחרון. מנגד רבים חוששים כי הוא גם הוביל ללא מעט עיוותים, תמחור ייתר ובעיקר כיסה זמנית על "בורות" המזמינים את המשבר הבא. סוף עידן הכסף הזול, עשוי להוביל להסטת הכסף משווקים מתעוררים. בנוסף עידן הכסף הזול, הוא סוג של ניסוי ותהיה ולכן הסוף שלו עשוי לחשוף מוסדות פיננסים חלשים במערומיהם, או אפילו מדינות שיתקשו לגייס.

בשורה התחתונה, גם אם השוק יצליח לעשות תיקון של 5-10% בעקבות עליית התשואות בארה"ב ואירופה, המשקיעים יחזרו לקנות בהמשך.

המלצות המרכזיות

סיכון מח"מ – התממש מעט בעקבות עליית התשואות באירופה. עדיין נותר גבוה אבל אנחנו מתקרבים לתשואות נורמליות הן בארה"ב והן בגרמניה לשלב זה.

שוק המניות האמריקאי – איבד מעט גובה על רקע עליית התשואות אבל הסיכון העיקרי לשוק המניות כרגע הוא יחסי הסחר ארה"ב-סין ותוצאות הבחירות לסנט ולקונגרס.

הצמדה –התיק שלנו מאוזן, אבל אנחנו נוטים להגדיל את החשיפה השיקלית לתוך המדדים הקרובים שלהערכתנו ציפיות האינפלציה עשויות לרדת ל %1 ומטה.

שווקים מתעוררים – תמחור החסר של שווקים מתעוררים לעומת ה 500 S&P נמשך ועשוי להעמיק גם בשבועות הקרובים בעקבות מחירי נפט גבוהים ועליית מתח ביחסי סין ארה"ב.

דולר/שקל – עשוי להיות תנודתי יותר בעקבות מלחמת הסחר ארה"ב סין. עם זאת פער הריבות בין ישראל וארה"ב צפוי להמשיך להתרחב ולהתקרב לנקודה קריטית.

עיוות - פער בין אג"ח ארה"ב לאג"ח ישראל ל- 30 שנה אינו מוצדק. אחרי חודשים שאנחנו מסמנים זאת, הפער נפתח השבוע לטובת לטובת ארה"ב.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".