סקירה שבועית


אסטרטג ראשי - יניב חברון  |  17.09.2018 / 14:54:12

בנימה אישית               

בנק ישראל לא יוכל להעלות ריבית - חודש אחרי שבנק ישראל כבר אותת על העלאת ריבית, הכניס חלק משחקני האג"ח לפאניקה, הוא עשוי לעשות סיבוב פרסה. זוהי לא ביקורת וזה יוכל לקרות עוד מספר פעמים, במהלך הדרך, אבל גם בהודעה הקודמת, הזיגזג של בנק ישראל לא היה ממש ברור.

קצת רקע – במסיבת העיתונאים לחודש יולי, בנק ישראל הציג טון מאוד יוני כאשר הנגידה פלוג אמרה במפורש כי לא מספיק שהאינפלציה חזרה ליעד, צריך התבססות של האינפלציה כדי להעלות ריבית. חודש לאחר מכן ולמרות אכזבה ממדד חודש יולי, האינפלציה השנתית עולה ל- 1.4% ובנק ישראל כותב כי " מסתמנת התבססות של האינפלציה ביעד" – חלק העריכו כי בנק ישראל מתכנן העלאת ריבית כבר השנה.

אחרי מדד חודש אוגוסט ואכזבה שניה ברציפות מסעיף הדיור הדומיננטי, נראה כי האינפלציה לא תבסס ביעד בקרוב והציפיות אפילו יהיו רחוקות מכך. סעיף הדיור שעלה במצטבר ב- 0.5% בחודשים יולי-אוגוסט, לעומת עלייה עונתית צפויה של 1.8% לבדו גרע הסעיף 0.3% מהפוטנציאל של המדד הכללי. אומנם שוק הדיור מצוי בהאטה, ובכל זאת נראה כי היצע הדירות להשכרה לוחץ את המחירים כלפי מטה. המגמה הזו תשתנה בהמשך בעקבות יציאה של המשקיעים משוק הנדל"ן אבל זה יכול לקחת שנתיים לפחות.

שאר הנתונים לא לטובת האינפלציה בישראל – מחירי הנפט שאחראים על יותר מ- 0.35% מהאינפלציה ב- 12 החודשים, אולי סיימו לעלות, התיסוף של השקל מול הדולר והסל, לא תומכים באינפלציה. בנוסף התמתנות בנתוני הצריכה בחודשים האחרונים פחות תומכים.

פער הריביות בין ישראל וארה"ב ימשיך להתרחב - קצב העלאת הריבית בארה"ב יתמתן אומנם, אבל הקצב פה יהיה נמוך עוד יותר. פער הריביות יתרחב, כדי לתמוך בפיחות של השקל ולתמוך באינפלציה. קיימת אומנם אג'נדה של כלכלנים בעולם התומכים בהעלאת ריבית בעולם רק כדי שיהיה אפשר להוריד אותה כשהמשבר יגיע, אבל מדיניות של בנק מרכזי צריכה לכוון את האינפלציה והמשק ולא לדאוג לכלים למשבר עתידי.

שר האוצר לא באמת היה רוצה העלאת ריבית לדיכוי המשק – אומנם בעבר היו התבטאויות מצד האוצר לעבר בנק ישראל שיעזור עם שוק הדיור, אבל לא באמת חושב שמישהו שם היה רוצה לראות תהליך של העלאות ריבית שעשויות לבלום את המשק, רק כדי לצנן את שוק הדיור.

המלצות מרכזיות

סיכון מח"מ – יורד בעקבות צפי להמשך ירידה בציפיות האינפלציה, ובלימת האינפלציה בארה"ב והוא תלוי כעת בעיקר באג"ח האירופאי.

שוק המניות האמריקאי – הסיכון העיקרי לשוק המניות כרגע הוא יחסי הסחר ארה"ב סין ובכל זאת מסתמן כי המשקיעים לא נבהלים מהטלת מיסוי נוסף.

הצמדה –התיק שלנו מאוזן, אבל אנחנו נוטים להגדיל את החשיפה השיקלית לתוך המדדים הקרובים שלהערכתנו ציפיות האינפלציה עשויות לרדת ל %1 ומטה.

שווקים מתעוררים – אנחנו ממשיכים שהשווקים המתעוררים יקבלו תפנית חיובית בעקבות חולשה של הדולר, פריצת דרך בהסכמי הסחר ומחיר אטרקטיבי.

דולר/שקל – עשוי להיות תנודתי יותר בעקבות מלחמת הסחר ארה"ב סין. עם זאת פער הריבות בין ישראל וארה"ב צפוי להמשיך להתרחב ולהתקרב לנקודה קריטית.

עיוות - פער בין אג"ח ארה"ב לאג"ח ישראל ל- 30 שנה אינו מוצדק. הפער יפתח לטובת ארה"ב.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".