סקירה שבועית


אסטרטג ראשי, יניב חברון   |  26.08.2018 / 13:17:52

בנימה אישית                         

יש או אין אינפלציה בישראל – אחרי 4 שנים של החמצות, האינפלציה בישראל עולה בחודש יולי לרמה שנתית של 1.4% ועדיין נדמה כי אנחנו רחוקים מ"התבססות האינפלציה ביעד". הציפיות בשוק גוזרות ציפיות אינפלציה של 1.4 לשנה הקרובה ו- 1.6 בממוצע ארוך טווח, לעומת זאת החזאים מעריכים אינפלציה אפילו נמוכה יותר.

יש אינפלציה בעולם אז למה שלא תהיה בישראל? - בזמן שבארה"ב האינפלציה נושקת לרמה של 3% , שההידוק המוניטרי מתקדם במהירות כדי לנסות ולבלום אותה ורבים מעריכים שיצטרך להיות מהיר אף יותר כדי להשיג מטרה זו, בזמן שבאירופה המגמגמת ובסין האינפלציה עומדת ברמה של 2.1% , דווקא בישראל אנחנו מתקשים להעריך שהאינפלציה תוכל לשחזר את ימיה העליזים.

למרות שהכלכלה המקומית צומחת בקצב ממוצע של 3.5% , למרות ששוק העבודה מהודק והשכר עולה, למרות שהריבית אפסית, שהצרכן מרגיש טוב והאשראי זמין, המשקיעים מתקשים להאמין שהאינפלציה תוכל להתפתח מעל אמצע היעד.

שלושת המרכיבים הדרמתיים שייקבעו אם תהיה פה אינפלציה:

השקל החזק – ישראל נחשבת ליבואנית גדולה ביחס לתוצר שלה, וגם חלק ניכר מהתוצר המקומי מבוסס על חו"ג מיובאים שלא לדבר על שוק שקוף יותר עם מוצרים תחליפיים. עוצמת התיסוף של השקל מול סל המטבעות בשנים האחרונות מספר חלק מסיפור האינפלציה הכבושה. יחד עם זאת, נראה כי ב 18 החודשים האחרונים שער החליפין הגיע לרף תחתון שנתמך בהגדלת פער הריביות וככל שזה יימשך, השער עשוי לשנות כיוון.

"כלכלת כחלון" – שר האוצר יצר לעצמו בשנים האחרונות מוניטין של "אימת האינפלציה", הפועל להפחתת יוקר המחיה גם באמצעים מלאכותיים כגון הפחתת מיסים וסובסידיות שונות. כאשר הבחירות מצויות בפתח, רבים מעריכים כי גם הפעם הוא יפעל להפחתות מחירים, אבל זה עשוי להיות קשה ומתון יותר. לראשונה כשר אוצר, הוא יפגוש בגירעון שבמקרה הטוב יעמוד ביעד )סביר להניח שיחרוג מהיעד אחרי שנים של הפתעות לטובה(.

סעיף הדיור – הדילמה החשובה ביותר בתחזית האינפלציה לשנים הקרובות מצויה בסעיף הדיור המהווה כ- 25% מהמדד. אחרי שהפתיע לרעה בחודש יולי רבים מסמנים את אוגוסט בתור מבחן האינפלציה השנתי. סעיף הדיור שנותר ללא שינוי למרות עונתיות של 0.9% שמאפיינת את יולי. עשוי לתקן באוגוסט, להחזיר את העונתיות ולעלות את ציפיות האינפלציה לרמות חדשות. לעומת זאת במידה וגם בחודש אוגוסט יצלול מתחת לעונתיות החיוביות, המשקיעים יטביעו את האינפלציה הצפויה והיא תתמן? בחדות לכיוון הרף התחתון אם לא מתחת.

ב- 30 השנים האחרונות האינפלציה בישראל לא הצליחה לעלות מעל 2% מבלי הובלה של סעיף הדיור. עד שנת 2007 המתאם היה גבוה מאוד בעקבות קורלציה לשער חליפין שנבעה מהצמדה של חוזי השכירות לדולר )דולר עולה, מדד עולה וגם שכירות עולה( אבל גם אחרי 2008 , שהצמדה של חוזי שכירות לדולר ירדה לרמות אפסיות, המובהקות נחלשה אבל נשמרה.  

המלצות מרכזיות

סיכון מח"מ – עשוי להיות מרכזי בשבועות הקרובים במידה והשיחות סין ארה"ב יתפתחו בכיוון חיובי ויובילו לעליית תשואות בארה"ב.

מחיר הנפט – עשוי לקבל רוח גבית בשבוע הקרוב, כאשר ירידה ברמת הסיכון בעקבות השיחות סין ארה"ב והתמתנות של הדולר יתמכו במחיר הזהב השחור.

הצמדה – למרות האכזבה מחודש יולי, אנחנו ממשיכים להמליץ על אחזקה עודפת בצמודים עד לפרסום מדד חודש אוגוסט שלהערתנו יוכל להפתיע לטובה.

שווקים מתעוררים – אינם העדפה טובה כאשר אינטרסים של מלחמות סחר משתוללים בעולם והדולר מתחזק בעקבות מדיניות הריבית הגלובלית. אלה עשויים לקבל תפנית חיובית גם אם לזמן קצר בעקבות השיחות ארה"ב סין.

הדולר – עשוי להתנהג פחות טוב בשבוע הקרוב בעקבות ירידה בסיכון מלחמת הסחר ארה"ב סין. עם זאת עליית תשואות בארה"ב תחזק אותו שוב בהמשך.

עיוות - פער בין אג"ח ארה"ב לאג"ח ישראל ל- 30 שנה צפוי להיפתח עוד קצת עם פתיחת השבוע אבל עדיין נמוך ואינו מוצדק. הפער יפתח לטובת ארה"ב.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".