סקירה שבועית


אסטרטג ראשי, יניב חברון   |  13.08.2018 / 14:31:56

בנימה אישית                 

לא פעם ראשונה ולא אחרונה – בגדול הייתי אמור לספר לכם ש"מלחמות סחר" או "מלחמות כלכליות", אינן מקרה נדיר בטח שלא עבור כלכלת ארה"ב שנהגה להשתמש בכלים אלו לא פעם מול שותפות הסחר שלה כדי להשיג יתרון כלכלי, לשפר את מצבה או סתם כי היא יכלה להרשות זאת לעצמה. לעיתים זה נגמר בהסכמים טובים לשתי הכלכלות כמו ב 1981 עם יפן, לעיתים זה פשוט עבר עם הזמן כמו משבר העצים עם קנדה ב- 1982 ולעיתים זה הפך משברים לחמורים הרבה יותר כמו ב- 1929 כאשר ארה"ב הכריזה מלחמת סחר על קנדה, איטליה ספרד ושוויץ שהובילה לקריסת הייצוא והייבוא ביותר מ 60% .

משחקי הכס – אבל הפעם זה נראה הרבה יותר סבוך, עם הרבה יותר מעורבים, עם הרבה יותר אינטרסים, עם הרבה יותר מזימות, עם הרבה יותר בריתות, עם הרבה כלי מלחמה!

מלחמת הסחר ארה"ב סין עולה מדרגה. סין (או "אם הדרקונים" אם תרצו) מתמודדת עם ביקורת פנימיות בנוגע למדיניות האיפוק, מטילה מס בשיעור של 25% על 16 מיליארד דולר סחורות מארה"ב ומכינה תוכנית פעולה ענקית כדי להתמודד/לערער את האמריקאים.

טורקיה קורסת על רקע המשבר עם ארה"ב כאשר המטבע שלה מאבד %14 ביום שישי, 45% מתחילת השנה וכ 80% משנת 2010 . בינתיים טורקיה בתגובה מאיימת לחפש בנות ברית חדשות מה ששולח אותה יישר לידיים של רוסיה. המשבר מסבך את המצב עם אירופה שנחשבת לבת ברית קרובה, ושותפת סחר חזקה, זו הסיבה לחשיפה הגדולה של הבנקים באירופה לטורקיה. מלבד פיננסים, משבר הפליטים עשוי להתגבר אחרי שטורקיה נחלצה לטובת אירופה והותירה את המהגרים אצלה.

איראן קורסת על רקע החזרת הסנקציות האמריקאיות כאשר המשבר אמור רק להחמיר בנובמבר כאשר הסנקציות על סקטור הגז והנפט יכנסו לתוקף. אגב קריסה של טורקיה מסבכת גם את איראן שהרי טורקיה קניינית מספר 2 של גז ונפט מאיראן.

בינתיים וושינגטון הספיקה לאיים על רוסיה בעקבות חיסול הדיפלומט ובתו בלונדון. רוסיה מצידה אמרה שתראה בכל סנקציה או מגבלה כלפי רוסיה או אישים מרוסיה תחשב כ"מלחמה כלכלית" והתגובה תהיה בהתאם ולאו דווקא בצעדים כלכליים.

וגם "ממלכת הכפור וממלכת החום" הספיקו להסתכסך כאשר סעודיה מנתקת קשרים דיפלומטיים וכלכליים עם קנדה ודורשת מאזרחיה לעזוב לאלתר ולמכור את כל רכושם במדינה מיד, בתגובה לביקורת של האחרונה על פגיעה בזכויות האדם בממלכה. כאשר יש כל כך הרבה מעורבים עם אינטרסים שונים וכוחות עצומים, קשה לנבא את התוצאה, את ההשלכות, מנצחים מפסידים וכו'. מה שכן יש פה "פוטנציאל לסערה" מושלמת, רמת הסיכון בשווקים עלתה משמעותית באופן שעדיין אינו מגולם לא בשוק האג"ח, לא בשוק הסחורות ובטח לא בשוקי המניות ורצוי להפנים זאת.

המלצות מרכזיות

הקטנת הסיכון – סיום עונת הדוחות והגדלת אי הוודאות בעולם, מעלים את רף הסיכון בשווקים. רצוי להתרכז בחשיפות דולריות, לארה"ב ולהקטין ביטא בתיק.

מחירי הנפט – התנודתיות במחירי הנפט עשויה להיות קיצונית הרבה יותר. מחד המשבר באיראן עשוי להזניק את הנפט מעל מחיר של 80 דולר, מנגד מלחמת הסחר שמסתבכת עשויה לפגוע בביקושים ולהנחית את המחיר מתחת לרמה של 60 דולר.

הצמדה – גל עליות בשוק המזון עשוי להיות ארוך יותר ולהתפתח לענפים נוספים.  רצוי אחזקה עודפת באפיקים צמודים. קיצור מח"מ עשוי לעלות ביוקר במידה והתשואות בארה"ב יצללו בעקבות התפתחויות שליליות נוספות במלחמת הסחר.

העדפת מח"מ – כלכלת ארה"ב מתחממת אבל כרגע מלחמת הסחר וירידה בהעדפת הסיכון היא שמכתיבה את המגמה. לחכות עם קיצור מח"מ ולהגדיל חשיפה דולרית.

השוק המקומי? – באופן די אבסורד, השוק המקומי עשוי להיות מנותק יחסית ממלחמות הסחר בעולם. התחזקות קיצונית יותר של הדולר עשויה לתמוך ביצואניות אבל הן עשויות להיכשל באינטרסים סמויים שיצוצו בעקבות מלחמת הסחר.

עיוות - פער בין אג"ח ארה"ב לאג"ח ישראל ל- 30 שנה צפוי להיפתח עוד קצת עם פתיחת השבוע אבל עדיין נמוך ואינו מוצדק. הפער יפתח לטובת ארה"ב.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".