סקירה שבועית


אסטרטג ראשי, יניב חברון   |  08.08.2018 / 09:33:40

בנימה אישית               

העלאת הדירוג היא לא יותר מזכייה "בתחרות יופי" עבור ישראל - דרוג האשראי של ישראל עלה לרמה היסטורית של AA- אבל האמת היא שלמרות שיש הרבה מאוד עובדות כלכליות חיוביות מאחורי הדרוג, אין הרבה השפעות כלכליות על המשק שצפויות בעקבות
העלאת הדרוג. העלאת דירוג האשראי בינלאומי מבטיחה לישראל מימון בינלאומי נוח בריבית נמוכה יותר, הן בסקטור הציבורי וכנגזרת בסקטור הפרטי / עסקי וזאת בעקבות פרמיית סיכון קטנה יותר שהרי ישראל נחשבת ללווה בטוח יותר. אבל איך זה משפיע בדיוק על כלכלה ש 95% מהחוב שלה מוחזק ע"י משקיעים מקומיים – ובכן הוא לא משפיע!

העלאת דרוג האשראי אינה הפתעה גדולה שהרי כבר בדוח האחרון, S&P העלתה את אופק הדרוג של ישראל לחיובי , מה שמאותת על העלאת דרוג נוספת בהתאם ישיר למגמה מאז 1988 ( BBB- ). דירוג האשראי של ישראל ניתן לה בעקבות ירידה מתמדת ביחס חוב / תוצר לרמה נמוכה מ- 60% , עמידה ביעד הגירעון (ומתחת) באופן מתמיד וכלכלה שצומחת ביציבות. הצוות גם התפעל מאוד מהצמיחה שאותו מובילה הטכנולוגיה המקומית ולא נבהל מהסיכון הביטחוני שכן בעשור האחרון, הוא לא באמת השפיע. כהרגלם הודו ב S&P שללא המצב הביטחוני הדירוג היה אפילו גבוה יותר ברמה של צרפת, כווית, דרום קוריאה או אנגליה.

אז למה בעצם העלאת הדרוג לא תשפיע על המשק הישראלי - דירוג אשראי של ישראל לא יוזיל את האשראי לפירמות המקומיות מלבד תגובת זמנית (אתמול ואולי קצת היום) שכן המשקיעים הזרים לא פעילים בשוק הקונצרני המקומי ( 0.4% ). הריבית בארה"ב
אטרקטיבית יותר וברמת דרוג גבוהה יותר. בנוסף העדר הנזילות בשוק עליו מתלוננים גם השחקנים המוסדיים המקומיים, לא באמת קורץ למשקיעים זרים. העלאת הדירוג לא תתמוך בייצוא, לא תשפר את התעשייה, לא תפתור את המשבר הקשה בביטוח לאומי, לא תוזיל את יוקר המחיה, לא תוריד את אי השוויון, לא תוריד את מינוף האשראי הצרכני ולא תפתור את המשבר בשוק הדיור. ועוד משהו – היא לא זו שהובילה לעליות בשוק המניות אתמול למרות שהיו כותרות כאלו. ולאלו שמעריכים כי הדרוג יוכל לעזור בעת משבר כלכלי שישראל תצטרך קווי אשראי חיצוניים – ובכן במקרה הזה הזרים יתעלמו מדרוג האשראי כי הם יודעים שחברות הדרוג עובדות לאט, לאט.

המלצות מרכזיות

אחזקה ממשלתית – העקום השקלי ממשיך להיות תלול במיוחד ואינו מתיישב עם הנתונים הכלכליים. מומלץ להחזיק את המח"מ "סינטטית קיצונית" (ארוך ומזומן).

מחירי הנפט – מחירי הנפט לא הצליחו לחצות רמה של 70 דולר, עם זאת הקריסה הכלכלית בוונצואלה (כולל ניסיון להתנקש בנשיא) והקריסה הכלכלית באיראן עשויים בהחלט יכולים להוביל לשיבושים ביצע ואספקת הנפט מה שיוביל לעליית מחיר.

חשיפה לדולר - אחזקה דולרית יכולה להיות הגנה טובה על התיק מפני עליית תשואות בארה"ב – מנגד היא עשויה לעבוד פחות טוב במקרה של ירידות במניות בארה"ב.

העדפת מח"מ - למרות שאנחנו מעריכים שהריבית בישראל לא תעלה בקצב המתומחר בשוק, הסיכון לעליית תשואות בארה"ב עדיין גבוה לשבועות הקרובים ולכן מח"מ מועדף הוא 4 .

אחרי עונת הדוחות – כעת יחלו לעסוק בעיקר הפוטנציאל הצמיחה של החברות ובאיזו ריבית לא ישתלם להחזיק מניות ויעדיפו אג"ח.

עיוות - פער בין אג"ח ארה"ב לאג"ח ישראל ל- 30 שנה נפתח מעט השבוע אבל עדיין נמוך ואינו מוצדק. הפער יפתח לטובת ארה"ב.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".