סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  29.05.2018 / 13:38:22

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                    

עיקרי הדברים:
ארה"ב: ירידה שבועית במחירי הריביות הנפט הגולמי ומרבית שוקי העולם על רקע אכזבה מביטול פגישת טראמפ וקים ג'ונג-און וגם אינדיקטורים פושרים. עם זאת, ב- Fed מעוניינים להעלות את הריבית וזו תעלה באמצע החודש הבא. שוק האג"ח הממשלתי האמריקאי נמצא בעמדת נחיתות וצפוי לרשום הפסדי הון בטווח הבינוני.

ארה"ב: מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן רשם זה החודש השני ירידה בערכו. אמנם, המדד נמצא בקרוב לרמות השיא ובוודאי מאז שנבחר הנשיא החדש, אך ההיחלשות נובעת במיוחד מהתייקרות הנפט בחודשים האחרונים. שוק המניות נוטה לרשום מגמות דומות לאלו של מדדי אמון הצרכנים ולכן בטווח הקצר צפוי להתאפיין בקשיים.

ישראל: משרד האוצר ממשיך במגמת האנטי יוקר-מחייה. הצעד החדש הוא רפורמה במחירי התרופות הצפויה להוזיל כ- 5% במחירן. אמנם, ההשפעה על מדד המחירים לצרכן תהיה זניחה, אך הדבר ממחיש היכן נמצא הפוקוס של המשרד.

מאקרו ואג"ח עולמי:

הזירה הבינלאומית תפסה גם השבוע את תשומת הלב של המשקיעים. מבין האירועים נציין את: הנשיא טראמפ ביטל את השתתפותו בפסגה עם צפון-קוריאה אשר תוכננה להתרחש ב- 12/6 . הסיבה המרכזית היא היעדר הישגים, מבחינת האמריקאים וכפי הנראה חוסר הסכמה באשר לכוונת צפון-קוריאה להתפרק מנשק גרעיני. חשוב לציין, כי טראמפ לא סגר את הדלת והודיע שיהיה מוכן להמשך התקשורת. כפי הנראה, המגעים בין הצדדים יימשכו.

בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין נרשמה התקדמות השבוע לאחר ששני הצדדים הודיעו כי סיכמו על מתווה לפיו סין תגדיל את היקף הרכישות של מוצרים אמריקאים, במיוחד בתחומי החקלאות והאנרגיה, תחזק את ההתייחסות לקניין רוחני ותקל על הגישה לחברות אמריקאיות.

איטליה – ג'וזפה קונטה, פרופסור לכלכלה, וגם מועמד הפשרה של מפלגת חמישה כוכבים ושל מפלגת הליגה הצפונית, קיבל אישור להרכיב את הממשלה אחרי שבועות של מו"מ ממושך. התכנית הקואליציונית, כוללת קיצוץ במיסים, הכנסה בסיסית לעניים וגירוש מאות אלפי מהגרים.

המשק האמריקאי הציג נתונים חלשים למדי בשבוע המסחר האחרון. החל במכירות של בתים, דרך הזמנות של מוצרים בני-קיימא וכלה במדד אמון הצרכנים של מישיגן.

מכירות של בתים חדשים התכווצו באפריל ב- 1.5% וירדו לקצב שנתי של 662 אלף יחידות. גם נתון מארס עודכן מטה לעלייה של 2.0% בלבד, לעומת הנתון הראשוני שעמד על 4.0% . ב- 12 החודשים האחרונים התרחב ב- 8.4% היקף מכירות הבתים החדשים. נציין, כי גם במכירות הבתים מסוג יד-שנייה (בתים קיימים) חלה ירידה של 2.5% , לקצב שנתי של 5.46 מיליון יחידות.

הזמנות של מוצרים בני-קיימה התכווצו באפריל בשיעור של 1.7% . עיקר החולשה הגיע מכיוון כלי הרכב התנודתיים, שהתכווצו ב- 6.1% על רקע צניחה בהזמנות כלי טייס, אשר נפלו ב- 29% . לכן, להוציא הזמנות של מוצרי ביטחון וכלי טייס, נרשמה במדד עלייה סבירה בהחלט של 0.9% .

מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן רשם במאי ירידה זה החודש השני ברציפות. ככל הנראה ההתייקרות המהירה במחיר החבית הנפט הגולמי בחודשים האחרונים (ההוזלה בשבוע האחרון לא נלקחה בחשבון) היו מבין הגורמים לחולשה.

השוק: כפועל יוצא של האינדיקטורים המאקרו כלכליים וגם המדיניים, בעיקר בזירה מול קוריאה צפונית, המשקיעים נעו השבוע לעבר הנכסים הבטוחים. העקום הממשלתי האמריקאי לכל אורכו רשם רווחי הון (התפתחויות דומות נרשמו באיגרות ממשלתיות בעולם). איגרת החוב של ממשלת ארה"ב ל- 10 שנים נסחרה בסוף השבוע בתשואה לפדיון של 2.93% , הנמוכה ב- 13 נ"ב מאשר לפני שבוע (ורחוקה בכ- 20 נ"ב מתשואת השיא שנרשמה במהלך שבוע המסחר, לפני כשבועיים).

עם זאת, להערכתנו, ב- Fed מעוניינים להעלות את הריבית. זו צפויה לעלות באמצע יוני ובכל רבעון השנה. בהתאם לכך ולעובדה כי הכלכלה האמריקאית ממשיכה לרשום באופן כללי התפתחויות חיוביות, האפיק הממשלתי צפוי לרשום הפסדי הון בטווח הבינוני.

מאקרו ואג"ח מקומי:

אין ספק כי האינפלציה במשק מתבססת ברמה חיובית גבוהה. שלוב בין פיחות השקל מראשית השנה כנגד הדולר והאירו ובין התייקרות הנפט הגולמי (בקירוב ל- 20% ) החזירו את האינפלציה למשק. אמנם, המדד עלה ב- 0.4% בלבד ב- 12 החודשים האחרונים, אך סביבת האינפלציה במשק נמצאת בקירוב לגבול התחתון של יעד יציבות המחירים. לראיה, ב- 15/7 , לאחר פרסום מדד יוני, האינפלציה בראיה ל- 12 החודשים האחרונים תזנק זמנית לכדי 1.1% עד 1.3% , לפני שתיסוג חזרה לכדי 0.8% . ציפיות האינפלציה לטווח של שנה דומות להערכתנו ולכן אנו אדישים בין האפיק השקלי לצמוד.

יחד עם זאת, משרד האוצר לא אומר נואש באשר למחירים במשק, גם אם זו שולית למדי. בשבוע שחלף חתם שר האוצר על צו להפחתה משמעותית במחיר התרופות. על פי הערכות, שינוי במודל הפיקוח על תרופות המחייבות מרשם יוביל להוזלה ממוצעת של כ- 5% במחירי התרופות היקרות ולחיסכון של 200-150 מיליון שקלים למשק. הצו הוא תוצאת המלצות של ועדת מחירים בין-משרדית.

שוק תרופות המרשם בישראל מוערך בכ- 12 מיליארד ש"ח לשנה, כאשר מרבית ההוצאה (מעל 85%) מוטלת על קופות החולים. ההוצאה על תרופות עומדת על כ- 20% מכלל ההוצאה הציבורית על בריאות. יתר על כן, השוק מתאפיין בשנים האחרונות במגמה של התייקרות תרופות חדשות. ההוצאה על תרופות מהווה 1.5% מהמדד הכללי ולכן הוזלה של 5% בהן היא שולית למדי. עם זאת אין ספק כי מדובר במשרד אוצר חברתי מאוד, אשר פועל להפחתת יוקר המחייה. בין היתר נזכיר את תכנית "נטו משפחה", רפורמת הקורנפלקס, הפחתת תעריפי הנסיעה בתחבורה ציבורית ומחירי החשמל.

לאחרונה נרשמה ירידה במומנטום של הסקטור היצרני במשק. עם זאת, ענפי הטכנולוגיה העילית מספקים את האופטימיות. בשלהי 2017 נראה היה כי הסקטור היצרני במשק מתחיל לצבור תאוצה, כאשר הקצב החודשי של הייצור התעשייתי הגיע לכדי 0.6% (לפי נתוני המגמה). מאז, קצב ההתרחבות הידרדר והייצור התעשייתי התכווץ לכדי 0.3% לחודש, במארס 2018 . יתר על כן, נראה ההאטה מגיעה לעובדים. אמנם, ישנה יציבות במספר המועסקים בענפי התעשייה, אך ישנה התכווצות במספר השעות חודשית של 0.1% עד 0.2% . כלומר, המועסקים עובדים פחות שעות.

מהבחנה לפי רמת העצימות הטכנולוגית עולה כי ענפי הטכנולוגיה העילית דווקא רושמים מומנטום חזק, תוך קצב התרחבות חודשי של כ- 0.8%-0.7% . מנגד, הענפים המסורתיים נמצאים בקיפאון. בהתאם לכך, גם נתוני היצוא של ענפי הטכנולוגיה העילית מראשית השנה היו טובים יותר מאשר בענפים המסורתיים. כידוע הענפים המסורתיים הם רגישים יותר מענפי העילית לשינויים בשערי החליפין. אולי ניתן למצוא קרן אור אחת לעתיד הענפים המסורתיים בדמות הפיחות שנרשם בערכו של השקל מראשית השנה, כנגד הדולר והאירו.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

מחקר ואסטרטגיהגיליון תחזיותבלוגיםניהול כספי ציבור וניהול סיכוניםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".