סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  23.05.2018 / 09:56:04

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                    

עיקרי הדברים:

ארה"ב: מחירה של חבית מסוג Brent חצה השבוע את רף ה- 80 דולר (ונסוג ל- 78.5$ .) התשואה לפדיון באיגרת החוב של ממשלת ארה"ב טיפסה (תוך-יומי) ל- 3.12% , הגבוהה ביותר מאז 2011 , לפני שנסוגה ל- 3.06% בסוף השבוע. שילוב של צמיחה נאה בארה"ב ומחירי נפט מתייקרים צפויים לבנות חשש אינפלציוני מחודש.

אלו מצביעים על כך שהריסון המוניטרי האמריקאי צפוי להמשך, אחת לרבעון ללא הפסקה.לכך תהיה השפעה שלילית על שוקי האג"ח בארה"ב ובעולם.

מלחמת הסחר ארה"ב-סין: השבוע הגיע סגן נשיא סין לארה"ב. נראה ששני הצדדים מעוניינים באיחוי הקרעים. טראמפ הגן על חברת הטלפוניה ZTE אשר התעלמה מסנקציות על איראן וצפון-קוריאה. מנגד, הסינים ביטלו את ההגבלות על יבוא הדורה (דגן). כפי הנראה, הסינים
גם הציגו דרכים לצמצום עודף היצוא לארה"ב בהיקף של 200 מיליארד דולר (שני שלישים מהעודף).

ישראל: על רקע האינפלציה המתגברת ונתוני הצמיחה, ציפיות השוק לעלייה של הריבית השקלית הקצרה נמצאות בעלייה. לשם המחשה. בעוד שהריבית במח"מ של 1 שנה עמדה בסוף אפריל על 0.16% , בסוף השבוע זו כבר עמדה על 0.22% . העלאת הריבית הקצרה לא בפתח, אך עושה רושם שהשוק כבר מתכונן.

מאקרו ואג"ח עולמי:

שילוב של אינדיקטורים טובים למשק האמריקאי והחשש מפני ההטלה מחודשת של סנקציות על הסקטור הפיננסי של איראן על ידי ארה"ב הביאו לידי כך שהנפט הגולמי טיפס השבוע לרמה הגבוהה ביותר מאז 2014 . מחירה של חבית מסוג Brent חצה את רף ה- 80 דולר (ונסוג ל- 78.5$ ). התשואה לפדיון באיגרת החוב של ממשלת ארה"ב טיפסה (תוך-יומי) ל- 3.12% , הגבוהה ביותר מאז 2011 , לפני שנסוגה ל- 3.06% בסוף השבוע. כאשר שילוב של צמיחה נאה בארה"ב ומחירי נפט מתייקרים צפויים לבנות חשש אינפלציוני מחדש.

נתונים לתחילת הרבע השני של 2018 מצביעים כי הכלכלה האמריקאית מתרחבת בקצב סביר. המכירות הקמעוניות התרחבו ב- 0.3% , כאשר הייצור התעשייתי זינק ב- 0.7% , שניהם לחודש אפריל. האינדיקטורים המובילים הוסיפו 0.4% לערכם ו- 6 חודשים רצופים של עלייה. המשך הפעילות הערה בארה"ב והאינפלציה המתייצבת בתוך יעד ה- Fed יביאו להמשך הריסון המוניטרי, אחת לרבעון וכתוצאה מכך להפסדי הון לכל אורכו של העקום. יתר על כן, האגרות הארוכות יושפעו לרעה ממכירות האג"ח של ה- Fed ומהגירעון הממשלתי הגדל.

בחזית המדינית נרשמו בשבוע שחלף מספר רב של התפתחויות:

צפון קוריאה – לאחר מספר שבועות של התפתחויות חיוביות, אשר אף הובילו לקביעת תאריך למפגש בין הנשיא הצפון קוריאני עם הנשיא האמריקאי (ב- 12/6 , בסינגפור), גורמים רשמיים בצפון קוריאה איימו לבטל את הפגישה, אם ארה"ב תמשיך להתעקש שצפון קוריאה תחדל מפעילות הגרעינית, לפני שהאחרונה תרשום הישגים במישור הכלכלי ותקבל ערבויות כנגד הפסקת הפעילות. יתר על כן, צפון קוריאה גינתה את התמרון הצפויה בין קוריאה הדרומית לארה"ב, אשר מבחינתה מהווה תרגיל של פשיטה עליה.

שיחות NAFTA ממש לא מתקדמות. המשא ומתן בין שלוש המדינות (ארה"ב, קנדה ומקסיקו) נכשל לעמוד בתאריך היעד, ה- 17/5 . הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמה, לפני סוף המושב הנוכחי של הקונגרס. הנציג האמריקאי טען כי המדינות לא קרובות לסיכום בתחומים כגון: זכויות הקניין, חקלאות, אנרגיה ועובדים. למעשה, לא נקבע תאריך להמשך השיחות.

שיחות ארה"ב-סין נמשכות והאמון בין הצדדים נבנה – השבוע הגיע לארה"ב סגן נשיא סין להמשך שיחות הסחר עם ארה"ב ויש אופטימיות. מחד, הנשיא טראמפ הורה להקל על חברת התקשורת הסינית ZTE לרכוש רכיבים אמריקאים מארה"ב, לאחר שהתגלה זו התעלמה מהסנקציות שהוטלו על איראן וצפון-קוריאה. מאידך, סין ביטלה את איסור יבוא הדורה (סוג של דגן) לשטחה. באופן לא רשמי נראה כי סין מוכנה לפעול על מנת לצמצם את עודף היצוא שלה לארה"ב ב- 200 מיליארד דולר, כשני שלישים מעודף הסחר הכולל, על ידי הגדלת היבוא.

בעוד שהאינפלציה בארה"ב מתחממת, בגוש האירו וביפן הן דווקא מתמתנות. האינפלציה השנתית עד אפריל הגיעה בגוש האירו ל- 1.2% , לעומת 1.3% בחודש מארס. לפני שנה זו עמדה על 1.9% . ביפן נרשמה התמתנות של האינפלציה ל- 0.6% , לעומת 1.1% בחודש מארס. הדבר ממחיש בחלקו את הפערים הנוצרים במחזורי העסקים של המשקים, לעומת ארה"ב.

מאקרו ואג"ח מקומי:

למרות התחושה הכללית להאטה במשק, בעיקר בשל המתרחש בשוק הנדל"ן למגורים, מתברר כי המשק הישראלי צומח בקצב חזק מאוד. ברבע הראשון של השנה זינק התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) ב- 4.2% (במונחים שנתיים). זאת, בהשוואה להתרחבות של 0.8% ברבע הראשון של 2017 , או 4.4% ברבע האחרון של 2017 . התוצר העסקי מתחזק ועלה ברבעון הראשון של 2018 ב־ 5.2% , לאחר עלייה של 4.6% ברבעון הקודם ועלייה של 4.9% ברבעון השלישי של 2017 .

מרבית הקטרים פעלו במלוא המרץ –זינוק של 10% נרשם בהוצאה לצריכה פרטית (8% לנפש). העלייה הוצאה לצריכה הפרטית לנפש ברבע הראשון מאוד מעודדת, במיוחד שהגיעה לאחר התרחבות קלה מאוד של 0.4% ברבע הקודם. הצריכה הפרטית הושפעה במיוחד מנסיקה ברכישת כלי רכב (עלייה של 95% , לעומת הרבע הרביעי), אך לא רק בהם. גם ההשקעות בנכסים קבועים נסקו ב- 43% (לעומת הרבע האחרון של 2017 , במונחים שנתיים) וההוצאה לצריכה ממשלתית טיפסה ב- 11.3% .

הנתון המעודד מצביע על יציבות בקצב גידול התוצר, ברבעונים האחרונים וברמה גבוהה מאוד. ברבעון הרביעי של 2017 התוצר עלה ב־ 4.4% , ורבעון קודם לכן הוא רשם עלייה של 4.3% . זאת לאחר שברבעון השני של 2017 נרשמה עלייה של 2.9% בלבד.

הקבלנים לא מצליחים למכור דירות - נמשכת ההאטה בהיקף העסקאות של דירות חדשות. ברבע הראשון של השנה נרשמה ירידה של 5.9% במספר הדירות שנמכרו ובדירות חדשות לבניה עצמית שהחלה בנייתן. סך הכמות המבוקשת של הדירות החדשות עמדה על 8,530 יחידות ברבעון הראשון.

הואיל והקבלנים יותר גמישים, במכירת דירות חדשות ויכולים להפחית במחיר, חלה ירידה בסגמנט של 4.4% . מנגד, בדירות שלא למכירה נרשמה צניחה של 18.5% בהיקף הפעילות. את אחת התוצאות של החולשה בביקוש לדירות ניתן לראות בנתוני מחירי הדירות אשר פורסמו בשבוע האחרון ואשר הראו על ירידה במחירים בחודשים האחרונים. כפי הנראה, מגמה זו לא צפויה להשתנות בחודשים הקרובים, במיוחד על רקע רצונו של שר האוצר לייצר הצלחה בתחום, עקב התחייבותו לבוחרים.

מדד המחירים לצרכן רשם בחודש אפריל התייקרות של 0.4% , בהתאם לציפיות. לאחר המדד ירדו ציפיות האינפלציה במשק לטווח של שנה מ- 1.2% ל- 0.8% ועד סוף השבוע הן עלו ל- 0.9% . להערכתנו, ציפיות האינפלציה מגלמות בצורה טובה את הערכתנו ולכן קיים יתרון קל לצמודים הקצרים, על רקע העובדה כי גם מדד מאי יהיה גבוה מאוד, כ- 0.4% (וייתכן גם 0.5% .)

עם זאת, יש לשים לב כי ציפיות השוק לריבית השקלית הקצרה נמצאות גם כן בעלייה, ייתכן כי בין היתר על רקע האינפלציה המתגברת ונתוני הצמיחה. לשם המחשה. בעוד שהריבית במח"מ של 1 שנה עמדה בסוף אפריל על 0.16% , בסוף השבוע זו עמדה על 0.22% .

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".