החלטת ריבית מאי 2018 בארה"ב


כלכלני אלומות  |  03.05.2018 / 13:06:53

בשורה התחתונה                      

החלטת ריבית בארה"ב

בהתאם לצפיות, ריבית ה- Fed נותרה ללא שינוי, ברמה של 1.75% . החידוש המרכזי בדוח הוא שלדעת הוועדה, האינפלציה כבר נמצאת בסביבת היעד ארוך הטווח )כ- 2% ( ואף צפויה להיוותר שם בטווח הבינוני. דוח זה משאיר לדעתנו את הדלת פתוחה לרווחה ל- 3 העלאות ריבית עוד השנה, כאשר ביוני יחול שלב נוסף של הריסון.

להלן עיקרי ההודעה שבה עולים הדברים הבאים:

האינדיקטורים הכלכליים שפורסמו ממועד הישיבה הקודמת (מרץ) ועד לאחרונה מצביעים על כך שוק העבודה ממשיך להתחזק ועל כך שהפעילות הכלכלית התרחבה בצורה צנועה. סעיף יצירת מקומות העבודה נותר חזק, בממוצע, בחודשים האחרונים ושיעור האבטלה נותר בשפל. הנתונים האחרונים לצריכה הפרטית מצביעים על התמתנות, לעומת הרבע הרביעי של 2017 שהיה חזק מאוד, אך ההשקעות ממשיכות להתרחב בקצב חזק. הן המדד הכללי והן האינפלציה הבסיסית (ללא מזון ואנרגיה) מתקרבים ל- 2% . האינפלציה ממקורות שונים נותרה נמוכה.

הוועדה מעריכה כי במקביל להתאמה איטית של המדיניות מוניטרית, הפעילות הכלכלית תמשיך להתרחב בקצב צנוע בטווח הבינוני, תוך ששוק העבודה ייוותר חזק. האינפלציה צפויה להתמקם בחודשים הקרובים בסביבות יעד הוועדה, כ- 2% . הסיכונים לפעילות הכלכלית הם מאוזנים.

על רקע מצב הנוכחי והצפיות לעתיד באשר לשוק העבודה ולאינפלציה, הועדה החליטה להותיר את הריבית בטווח של 1.50% עד 1.75% . המדיניות המוניטרית נותרת מרחיבה, כלומר, תומכת בשוק העבודה החזק ובשמירת יעד האינפלציה של 2% .

על מנת לקבוע בעתיד את מועד התזמון ואת טווח הריבית, תעריך הוועדה את הסביבה הכלכלית באשר לתעסוקה מלאה וליעד האינפלציה. ההערכה זו תיקח בחשבון מגוון רחב של מידע, כגון, אינדיקטורים לשוק העבודה, לחצים אינפלציוניים והתפתחויות פיננסיות ובינלאומיות. הוועדה מעריכה כי הריבית תועלה בקצב הדרגתי למדי. לפיכך, הריבית תישאר, עוד במשך תקופה מתחת לרמה הנתפסת כמתאימה לטווח הארוך. עם זאת, התוואי של הריבית יוותר תלוי בהערכות הכלכליות ובאינדיקטורים שיפורסמו.

כל שמונת החברים תמכו בהחלטה.

ניתוח ההכרזה והערכות לעתיד:

באופן שהיה צפוי לחלוטין הריבית הדולרית הרשמית נותרה הפעם ללא שינוי. לכן, גם לא צפוי כי יחול זעזוע בשווקים, מעצם ההודעה.

בהודעה הנוכחית לא היו שינויים משמעותיים מההודעה של חודש מרץ, אך גם למעשה לא היה צורך בכך, הואיל ולא היו תפניות בפעילות הכלכלית.

יחד עם זאת, אולי הדבר המרכזי בהודעה והוא חשוב ביותר, הוא השינוי בגישת הבנק ביחס לאינפלציה. בבנק כותבים כך:
" overall inflation and inflation for items other than food and energy have moved close to 2 percent ."

משפט זה שונה ממרץ שבו נכתב כי האינפלציה נמוכה מ- 2% .

בהתחשב בכך שבבנק המרכזי האמריקאי מעריכים כי אינפלציה ברמה של 2% הינה בריאה למשק האמריקאי, אז רמת ההתייקרות הנוכחית היא הולמת ולכן ניתן להמשיך ולהעלות את הריבית ללא חשש .

נזכיר, כי האינפלציה הבסיסית במשק האמריקאי טיפסה ל- 1.9% בחודש מרץ, הרמה הגבוהה ביותר מאז פברואר 2017 .

החלטת הריבית הבאה תתקיים ב- 13/6 . לפי בורסת CME המשקיעים מעניקים סיכוי של 100% להעלאת הריבית. מתוכם, כ- 9% אף מעריכים שהריסון יהיה בגובה של 50 נ"ב.

תגובת השווקים המידית להודעה הייתה קלה למדי, ללא ספק על רקע העובדה כי המהלך היה צפוי. עם זאת, נציין כי הזהב והנפט הגיבו בעליות שערים, האירו התחזק כנגד הדולר וה- VIX טיפס קלות.

להערכתנו, השנה אחת לרבעון הריבית תועלה. כך, בפגישה ביוני, ובנוסף עוד פעמיים עד סוף 2018 .

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".