סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  29.04.2018 / 13:13:27

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                    
עיקרי הדברים:
ארה"ב: התשואה לפדיון באיגרת של ממשלת ארה"ב ל- 10 שנים חצתה את הרף הפסיכולוגי של 3% , לראשונה זה 4 שנים ( 2014 ) ונסוגה חזרה. הצמיחה ברבע הראשון הייתה גבוהה מהקונצנזוס, אך לכשעצמה הייתה פחות מעודדת. העלייה הצפויה ביוני בריבית הקצרה וגם המשך התרחבות הגירעון יביאו לכדי הפסדי הון בשוק האג"ח הממשלתי האמריקאי.

עולם: החזית הדיפלומטית בעולם גועשת. בין היתר, התקיים מפגש מעודד בין מנהיגי שתי הקוריאניות והנשיא האמריקאי טראמפ הודיע על יציאתה של משלחת רמת דרג לסין, בכדי לדון בהתפתחויות האחרונות בתחום הסחר. התהליכים הדיפלומטיים )כגון הסכם המעצמות עם אירן( ירכזו את תשומת לב המשקיעים בשבועות הקרובים.

ישראל: ענף הדיור ממשיך ללחוץ על הבלמים, תוך ירידה במרבית הפרמטרים. אבדן הכנסות המדינה מהענף, כאשר מנגד, שר האוצר לוחץ על ההוצאה הממשלתית האזרחית עלול להביא לעלייה בגירעון הממשלתי.

מאקרו ואג"ח עולמי:

במשך שנים נתוני הצמיחה של המשק האמריקאי ברבע הראשון נטו להיות היו מאכזבים למדי. לרוב, החולשה נבעה ממזג אוויר קשה אשר העכיר על הפעילות הכלכלית. השנה, באופן יחסי נרשמה הפתעה חיובית. המשק האמריקאי צמח בשיעור של 2.3% , לעומת צפי השוק להתרחבות של 2% בלבד. הדיווח הראה כי הצריכה הפרטית נחלשה קמעה (אגב, בדומה לישראל), בעוד שההשקעות והיצוא המשיכו במגמה החיובית.

לפי תחזיות קרן המטבע הבינלאומית הכלכלה האמריקאית צפויה לצמוח השנה בשיעור של 2.9% . כלומר, קצב הצמיחה במשק האמריקאי יצבור תאוצה ברבעים הקרובים.

הזירה הדיפלומטית העולמית גועשת ודווקא לצד החיובי. בשבוע המסחר האחרון התרחשו (או נודע על) מספר אירועים דיפלומטים שלהם השפעה חיובית על הסיכון בשווקים. משלל האירועים נציין את:

שתי הקוריאות – המנהיג הצפון-קוריאני, קים ג'ון-און נפגש עם מקבילו הדרום-קוריאני, מון ג'י-אין בצד הדרומי, בשטח המפורז, המפריד בין המדינות. ג'ון-און עשה היסטוריה בכך שהיה המנהיג הצפון קוריאני הראשון שחצה את הגבול דרומה. שני הצדדים סיכמו על עבודה משותפת ליצירת אמנה לשלום אשר עשויה לסיים את המתיחות בין שני הצדדים ובמיוחד את פירוק חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. פסגה זו מקדימה את פגישתם הצפויה של הנשיא האמריקני עם ג'ון-און, אשר מתוכננת להתקיים בשלהי מאי או בראשית יוני.

בכדי להפחית מעצמת הלהבות, הודיע הנשיא האמריקני על יציאתה הצפויה של משלחת רמת דרג לסין בשבוע הבא. המשלחת תכלול את שר האוצר סטיבן מנוצ'ין.

הנשיא הצרפתי, מקרון, הגיע לוושינגטון לביקור רשמי בו הוא הפעיל את קסמיו על הנשיא האמריקאי המעוניין לצאת מהסכם הגרעין עם אירן, שנחתם על ידי אובמה. מקרון הציג שינויים אפשריים בהסכם הגרעין, העשוי לסיים את שאיפותיה הגרעיניות, ארוכות הטווח של אירן. נזכיר כי טראמפ נדרש לאשרר את הסכם הגרעין כל 6 חודשים. הפעם הבאה תחול ב- 12/5 .

על פניו, ניתן היה להעריך כי הנכסים המסוכנים יגיבו באופן חיובי לשלל ההתפתחויות מהזירה המדינית, שנרשמו בשבוע האחרון, אך למעשה, דווקא שוק המניות האמריקאי נטה לרשום ירידות שערים בשבוע המסחר האחרון. מדד ה- Dow Jones איבד השבוע 0.6% , לאחר 3 שבועות רצופים של עליות שערים. להערכתנו, התקופה, עד החלטת הנשיא באשר לאירן, עלולה להתאפיין בתנודתיות.

האם הריסון המוניטרי הבא באנגליה מתרחק? בנובמבר 2017 הועלתה הריבית בממלכה ב- 25 נ"ב. נראה היה כי הריסון יימשך, במיוחד על דבריהם של חברי הועדה המוניטרית. כעת, ישנה סיבה העלולה למנוע את הריסון והיא קצב הצמיחה הנמוך ברבע הראשון. ברבע הנדון נרשמה צמיחה של 0.4% בלבד. היה זה שיעור הצמיחה הרבעוני המתון ביותר מאז 2012 . לקובעי המדיניות יהיה קשה לשנות את הריבית כאשר הפעילות הכלכלית חלשה מאוד.

מאקרו ואג"ח מקומי:

ענף הדיור לוחץ על הבלמים. נרשמת ירידה דרסטית בביקוש לדירות זו עלולה להביא לעלייה בגירעון הממשלתי - בשלושת החודשים האחרונים עד פברואר 2018 כמות הדירות שנמכרה במשק והדירות לבניה עצמית שהחלה בנייתן עמדה על כ- 9,210 יחידות. בניכוי גורמי העונתיות, חלה צניחה כ- 10% (במונחים שנתיים), לעומת 3 החודשים הקודמים. התמונה היא עגומה עוד יותר אם נשווה לשלושת החודשים המקבילים לפני שנה - צניחה של 18.3% בהיקף הביקוש לדיור.

זווית אחרת להתקררות המהירה אליו נכנס הענף מגיעה ממספר החודשים הנדרש למכירת דירה. נתון זה עלה משמעותית מ- 11.4 חודשים לפני כשנה, בינואר 2017 , לכדי 13.8 חודשים בפברואר 2018 . נזכיר, כי לפני כ- 3 שנים נדרשו כ- 9 חודשים בממוצע למכירת דירה. כלומר, הדירות
ממתינות לרוכשים הרבה יותר זמן.

אין ספק, כי שוק הדיור נמצא בתהליך התאמה אשר כולל ירידה חדה בהשקעות. ללא תמיכה ממשלתית תירשם ירידה חדה בהתחלות הבניה בשנים הקרובות. כידוע, שוק הדיור מהווה מקור הכנסה חשוב למשרד האוצר (מס שבח ומס רכישה). המשך הדרדרות בפעילות הענף עלולה
להביא לכדי עלייה בשיעור הגירעון הממשלתי, במיוחד כאשר שר האוצר הוא בעל מאפיינים "חברתיים" מאוד ולא יהיה מעוניין לקצץ בהוצאות של המשרדים האזרחיים.

לעומת יציבות ביצוא, היבוא החל להתאושש בחודשים האחרונים והסיבות מעניינות. לכך יש השפעה מידית על הגירעון המסחרי וכמובן שגם על נתוני הצמיחה במשק. כפי הנראה, גם הדולר מגיב לכך.

ברבע הראשון של השנה עלה יצא הסחורות ב- 3.1% (במונחים שנתיים), לעומת רמתו ברבע האחרון של 2017 . דווקא באופן מעודד, לאחר תקופה של חולשה, נרשמה התעוררות בענפי הטכנולוגיה העלית.

עם זאת, ה"סיפור" המרכזי מגיע בחודשים האחרונים מכיוון היבוא אשר ברבע הראשון זינק בכ- 20% (במונחים שנתיים), לעומת הרבע האחרון של 2017 (אגב, גם בו נרשמה פעילות חזקה). שני גורמים שהביאו לכך הם היחלשות השקל, בעיקר כנגד האירו וההתייקרות במחירי הסחורות
(לדוגמא, נפט גולמי). עם זאת, השינוי אינו רק במחירים. באופן מפתיע נרשמה עלייה מטאורית ביבוא מוצרי השקעה (מכונות, ציוד וכלי תחבורה לצרכי עסקים) למשק. ביבוא מכונות וציוד נרשמה ברבעון הראשון עלייה של 64% , לעומת הרבע האחרון של 2017 (במונחים שנתיים ובניכוי
עונתיות) באותה התקופה נרשמה נסיקה של 285% ביבוא כלי תחבורה לעסקים. התפתחות זו בתחום הסחר, הנובעת מעלייה בביקוש למוצרי השקעה, עלולה להמשיך את היחלשות השקל כנגד מטבעות הסחר וגם לגרוע מקצב הצמיחה במשק בטווח הקצר.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

מחקר ואסטרטגיהגיליון תחזיותבלוגיםניהול כספי ציבור וניהול סיכוניםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".