החלטת ריבית ינואר 2017 בארה"ב


כלכלני אלומות  |  08.02.2018 / 15:07:07

בשורה התחתונה                   

החלטת ריבית בארה"ב

בהתאם לצפיות, ריבית ה-Fed נותרה ללא שינוי בטווח של 1.25% עד 1.50%. ב-Fed מבינים כי האינפלציה לא תגיע בטווח הקצר ליעד, אך על רקע הכלכלה החזקה כותבים כי הריבית תמשיך לעלות. הייתה זו ישיבתה האחרונה של יילן. ב-3/2 ייכנס לתפקידו היו"ר החדש, ג'רום פאואל. הריבית תועלה ב-25 נ"ב ב-21/3 וקיים סיכוי רב להעלאה בכל רבעון.

להלן עיקרי ההודעה שבה עולים הדברים הבאים:

האינדיקטורים הכלכליים שפורסמו ממועד הישיבה הקודמת (דצמבר) ועד לאחרונה מצביעים על כך הפעילות הכלכלית המשיכה להתחזק בצורה איתנה. יצירת מקומות העבודה, הוצאות משקי הבית וההשקעות הציגו חוזקה ושיעור האבטלה נותר בשפל. הן המדד הכללי והן האינפלציה הבסיסית (ללא מזון ואנרגיה) נותרו מתחת ל-2%. האינפלציה ממקורות שונים התגברה, אך נותרה נמוכה. 

הוועדה מעריכה כי במקביל להתאמה איטית של המדיניות מוניטרית, הפעילות הכלכלית תמשיך להתרחב בקצב צנוע, תוך ששוק העבודה ייוותר חזק. האינפלציה צפויה להתייצב בסביבות יעד הוועדה, כ-2% בטווח הבינוני. הסיכונים לפעילות הכלכלית הם מאוזנים, אך הוועדה עוקבת אחר ההתפתחויות האינפלציוניות בצורה הדוקה.

על רקע מצב הנוכחי והצפיות לעתיד באשר לשוק העבודה ולאינפלציה, הועדה החליטה להותיר את הריבית בטווח של 1.25% עד 1.50%. המדיניות המוניטרית נותרת מרחיבה ולכן תומכת בשוק העבודה החזק ובשמירת יעד האינפלציה של 2%.

בכדי לקבוע בעתיד את מועד התזמון ואת טווח הריבית, תעריך הוועדה את הסביבה הכלכלית באשר לתעסוקה מלאה וליעד האינפלציה. ההערכה זו תיקח בחשבון מגוון רחב של מידע, כגון, אינדיקטורים לשוק העבודה, לחצים אינפלציוניים והתפתחויות פיננסיות ובינלאומיות. הוועדה מעריכה כי הריבית תועלה בקצב הדרגתי למדי. לפיכך, הריבית תישאר, עוד במשך תקופה מתחת לרמה הנתפסת כמתאימה לטווח הארוך. עם זאת, התוואי של הריבית יוותר תלוי בהערכות הכלכליות ובאינדיקטורים שיפורסמו.

כל תשעת החברים תמכו בהחלטה..                          .                                   

ניתוח והערכות לעתיד:

לא הייתה בהחלטה הפתעה. היה קונצנזוס מלא כי הריבית תיוותר הפעם ללא שינוי, וכך גם הסתיימה תקופתה של היו"ר יילן, בת ה-4 שנים, בתמימות דעים בתוך הוועדה.

לדעת הוועדה התנאים הכלכליים יאפשרו העלאת הריבית המוניטרית בעתיד. כלומר לפי הסיכום הם מגדילים את הסיכוי לריסון מוניטרי משמעותי יותר. כלומר, לכיוון 4 פעמים השנה.

חשוב לציין כי בבנק מבינים כי בטווח הקצר האינפלציה לא תגיע ל-2%, עם זאת, לדעתם, על רקע הנתונים הכלכליים החזקים הריבית תוכל להמשיך ולעלות בצורה הדרגתית. כלומר, הודעה זו היא בהחלט ניצית בצורה קלה יותר מאשר הודעות קודמות.

בזווית אחרת כהונת היו"ר החדש, ג'רום פאואל, תחל באופן מעשי ב-3/2. הוא יושבע לתפקיד ב-5/2.

החלטת הריבית הבאה תתקיים ב-21/3. השווקים מעניקים סיכוי הגבוה מ-80% לכך שהריבית תועלה בישיבה זו ב-25 נ"ב לטווח של 1.75%-1.5%.

תגובת השווקים להודעה הייתה מעורבת אך לא חריפה למדי, אולי בהתחשב בכך שהמהלך היה צפוי:

שוק המניות נסחר במגמה מעורבת כאשר ה-S&P 500 יורד ב-0.1% ומנגד ה-Dow Jones מטפס ב-0.25%. התשואה לפדיון באיגרת החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב טיפסה ב-2 נק' בסיס לכדי 2.75%. מחיר הנפט התייקר ב-0.3% והזהב דווקא נסוג. ה-VIX צנח ב-1% (נקודת אחוז) לכדי 13.9%.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".