תגובה להודעת ריבית ב"י


כלכלני אלומות  |  14.01.2018 / 09:48:37

בשורה התחתונה                    

ריבית בנק ישראל   

בנק ישראל הותיר אמש את הריבית ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%.      ינואר 2018 יהיה החודש ה-35 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בבנק מצביעים על כך ששוק העבודה נמצא בתעסוקה מלאה ("הדוק") וקצב הצמיחה דומה לפוטנציאל.

בהודעה כותבים בבנק ישראל כי החלטתם נתמכה בגורמים הבאים:

אינפלציה - מאז החלטת הריבית הקודמת לא חל שינוי משמעותי בסביבת האינפלציה, והיא נותרה נמוכה מהיעד. האינפלציה תמשיך להיות מושפעת מהפחתות המחירים שיוזמת הממשלה, מהתגברות התחרות במשק, ומהייסוף שהצטבר עד כה. עליית השכר במשק, עליית מחירי האנרגיה, והמשך העלייה בשכר הדירה יתמכו בחזרת האינפלציה ליעד.

הפעילות במשק - האינדיקטורים לפעילות ברבעון הרביעי מאפשרים להעריך כי המשק המשיך לצמוח בקצב שתואם את קצב הצמיחה הפוטנציאלית. הנתונים משוק העבודה מוסיפים להצביע על רמת פעילות גבוהה, ועולה מהם תמונה של "שוק עבודה הדוק"על פי הערכת חטיבת המחקר, המשק יצמח בכ-3.5% לשנה בשנתיים הקרובות.

המשק העולמי - הנתונים  לגבי הכלכלה העולמית מוסיפים להצביע על שיפור, ותחזיות הצמיחה שבות ומתעדכנות כלפי מעלה. עם זאת, האינפלציה ברוב המשקים העיקריים מוסיפה לנוע מתחת ליעד. ה-Fed צפוי להמשיך להעלות את הריבית בהדרגה במהלך 2018; ה-ECB דבק במדיניות הריבית השלילית, אך החל  לצמצם את ההיקף של ההרחבה הכמותית.

שער חליפין - השקל התחזק בשבועות האחרונים, בעיקר מול הדולר, בהתאם למגמה בעולם. ב-12 החודשים האחרונים התחזק השקל במונחי שער החליפין האפקטיבי בכ-5%.

שוק הנדל"ן - נתוני שוק הדיור ממשיכים להצביע על האטה מסוימת בפעילות, תוך ירידה בהיקף העסקאות והמשך עלייה של  מחירי הדירות בקצב מתון יחסית.

התייחסות להודעת הריבית:

ברור שהאינפלציה הנמוכה היא הגורם המרכזי לכך שרמת הריבית כה נמוכה מזה כמעט 3 שנים. עדות לבעית האינפלציה היא מדד ינואר אשר צפוי לרדת ב-0.4%, ויושפע, בין היתר מהפחתה של 1.5% בתעריף החשמל באמצע החודש.

יחד עם זאת, הצרה הגדולה היא דווקא שער החליפין והייסוף המתמשך של השקל כנגד הדולר האמריקאי ושאר מטבעות הסל.

לפי דיווחים שונים באמצעי התקשורת בנק ישראל פעל בימים האחרונים ורכש דולרים בהיקפים גדולים למדי. עם זאת, בשורת התחתונה, המהלך לא היה יעיל במיוחד (להוציא את העובדה כי הוא אולי מיתן את הייסוף).

להערכתנו, העודפים במאזני התשלומים וההשקעות הישירות של הזרים במשק צפויים להמשך גם השנה. לכן, כל עוד תאוות הסיכון גבוהה, יימשך הייסוף בשקל.

הריבית צפויה להיוותר ברמתה עוד תקופה ממושכת. להערכתנו, העלאת ריבית ראשונה תתאפשר רק לאחר שבנק ישראל יפסיק להתערב בשוק המט"ח.

בהתאם, אנו צופים כי גם בעת החלטת הריבית הבאה, שתתפרסם ביום שני, ה-26/2/2018, יודיעו בבנק שוב על הותרתה ללא שינוי, ברמה של 0.1%.​​​​​​​

בנוסף, מחלקת המחקר של הבנק עדכנה את תחזית הצמיחה, לפיה בשנים 2018 ו-2019 צפוי המשק לצמוח ב-3.4% ו-3.5%, בהתאמה. להערכתם, היצוא ימשיך להתרחב, בין היתר מפני שהסחר העולמי צפוי להמשיך להתאושש. ההשקעה בנכסים קבועים צפויה להמשיך גם כן להתרחב.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".