סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  13.09.2017 / 12:03:17

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי               

עיקרי הדברים:    

ארה"ב: סימנים ראשונים לפגיעה של הכלכלה האמריקאית מההוריקן "הארווי" מתחילים לצוץ בדמות עלייה במספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה. כפי הנראה זה לא סוף הסיפור כאשר "אירמה" מגיעה. הרבע השלישי שהתחיל טוב, עלול להידרדר.     

קנדה: השבוע נרשם בקנדה הריסון המוניטרי השני מאז חודש יולי והריבית עלתה לכדי 1%.

ישראל: מבנה העקום הממשלתי הוא כזה אשר יוצר יתרון לאיגרות הארוכות, על פני אלו שלהן מח"מ בינוני.

מאקרו ואג"ח עולמי:

מדיניות מוניטרית בעולם

נתוני צמיחה חזקים מביאים את הבנק המרכזי הקנדי להפתיע ולהעלות את הריבית הרשמית,    ב-25 נ"ב, בפעם השנייה מאז חודש יולי. בכך, הריבית שבה לרמה של 1%, שבה הייתה לאחרונה בינואר 2015, לפני שהכלכלה נכנסה להאטה.

הבנק המרכזי האירופי הותיר השבוע את הריבית הרשמית ללא שינוי, בהתאם לציפיות והחליט להותיר את היקפי הרכישות (QE) על 60 מיליארד אירו לחודש. בהודעה נכתב כי "הצמיחה בגוש היא מבוססת וחוצת מדינות". נזכיר כי ב-4 הרבעים האחרונים התרחבה כלכלת הגוש ב-2.3%. תכנית הרכישות של הבנק פועלת כשנתיים והביאה להכפלה של מאזן הבנק. בחודש מארס הודיע הבנק על צמצום בהיקף הרכישות מ-80 מיליארד אירו לחודש ל - 60 מיליארד. ייתכן, כי בפגישה הבאה ב-26/10 תוכרז הפחתה נוספת עד כדי הפסקה באמצע 2017. העלאת ריבית אינה על הפרק  עקב האינפלציה הנמוכה בגוש.

הנשיא האמריקאי מחמם את הקשרים עם הדמוקרטים.  ברכות לטראמפ! הקונגרס אישר את ההסכם שהשיג הנשיא עם ראשי המפלגה הדמוקרטית! (ולא עם הרפובליקנים...). בית הנבחרים האמריקאי אישר ברוב של 316 תומכים מול 90 מתנגדים את המתווה שהציעו הדמוקרטים לנשיא שכלל 2 נושאים: (1) אספקת סיוע מיידי בסך 15 מיליארד דולר לשיקום נזקי הוריקן "הארווי", שהכתה בטקסס ולואיזיאנה בחודש שעבר; (2) העלאת תקרת החוב שתאפשר מימון פעילות הממשל הפדרלי עד ל-8/12. כל המתנגדים (90 הקולות) היו של רפובליקאים. הדמוקרטים רואים במתווה הצלחה הואיל והם אישרו את הגדלת תקרת החוב ל-3 חודשים בלבד. כלומר, נתנו לנשיא הקלה זמנית בלבד. הרפובליקנים התנגדו הואיל והם היו מעוניינים להעלות את תקרת הגירעון בהיקף ניכר יותר, אשר יספיק לפחות עד אמצע הקדנציה.

הוריקן "קטרינה" מהווה אינדיקציה לכך שההוריקנים האחרונים תהיה השפעה על הפעילות הכלכלית. ההוריקנים בארה"ב, ראשית "הארווי" וכעת "אירמה" מגיעים למשק האמריקאי במצב לא טוב. לאחר פתיחת השנה הפושרת, ברבע השני המשק האמריקאי החל לצבור תאוצה ונראה היה כי ברבע השלישי יחול שיפור נוסף. כעת,  כבר יש סימנים ראשונים לכך כי להוריקנים השפעה על הפעילות הכלכלית. ולראיה, מספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה עלה מ-236 אלף לכדי 298 אלף, כאשר בטקסס נרשמה עלייה חדה של 52 אלף דרישות. נזכיר כי גם לאחר הוריקן "קטרינה" באוגוסט 2005 נרשמה עלייה של כ-80 אלף במספר הדרישות לדמי אבטלה.

השבוע צפויים פרסומים מרכזיים לכלכלה האמריקאית לחודש אוגוסט. ביום ה', יפורסם מדד המחירים לצרכן. צפי השוק הוא לעליה של 0.3%. ביום ו' יפורסמו הייצור התעשייתי והמכירות הקמעוניות, שניהם לחודש אוגוסט. צפי השוק הוא להתרחבות של 0.1%, בשניהם.

מאקרו ואג"ח מקומי:

המדיניות הפיסקלית - בחודש אוגוסט נמדד בפעילותה התקציבית של הממשלה עודף בסך של 1.1 מיליארד ש"ח. סך גביית המסים בחודש אוגוסט הסתכמה ב-7.27 מיליארד ש"ח. יש לציין כי בחודש אוגוסט היו הכנסות חד-פעמיות, חריגות, בסך 3.4 מיליארד ₪ ממכירת מובילאיי והנפקת תמר פטרוליום. הוצאות הממשלה (ללא פירעון קרן על החוב הממשלתי) הסתכמו בחודש אוגוסט ב-27.8 מיליארד ₪, מזה: הוצאות משרדי הממשלה 25.7 מיליארד ₪ , תשלומי ריבית על החוב הממשלתי 1.9 מיליארד ₪ ופירעון קרן וריבית למוסד לביטוח לאומי 0.1 מיליארד ₪.

בשמונת החודשים הראשונים של השנה (ינואר עד אוגוסט) הסתכמה גביית המסים בסך של 204.6 מיליארד ₪ , גידול נומינלי של 7.2%. מנגד, סך ההוצאות של משרדי הממשלה (ללא פירעון קרן וריבית) הסתכמו בתקופה זו ב-196.0 מיליארד ₪ - עלייה של 6.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בחודשים ינואר - אוגוסט 2017 נמדד גירעון בסך 1.8 מיליארד ₪ לעומת גירעון בסך 3.5 מיליארד ₪ בתקופה המקבילה אשתקד. יתר על כן, הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים (ספטמבר 2016 עד אוגוסט 2017) עומד על 2.3% מהתוצר, לעומת יעד הממשלתי   ל-2.9% מהתוצר והדבר מצביע על כך שצרכי גיוס ההון (הנפקות) של הממשלה יוותרו נמוכים.

מראשית השנה האיגרת הממשלתית השקלית במח"מ של 1 שנה שמרה, באופן כללי, על רמת התשואה לפדיון. לעומתה, האיגרת ל-10 שנים שרשמה רווחי הון מרשימים. הדבר בא לידי ביטוי בירידה בשיפוע העקום הממשלתי השיקלי 1-10 אשר ירד מרמה של כ-200 נ"ב לכדי 150 נ"ב לאחרונה (ראו תרשים משמאל).

התנועה של האיגרת ל-10 שנים לא הביאה למהלך דומה גם באיגרת ל-30 שנה. זו, נעה בצורה צנועה. התוצאה הייתה עלייה בשיפוע 10-30. כך שלמעשה, השיפוע 10-30 חזר לרמה בה היה בראשית 2015, לפני שנתיים וחצי. להערכתנו, מבנה זה של העקום הממשלתי התלול מאוד בחלקו הארוך, מצביע על עלייה ברמת האטרקטיביות של האיגרת ל-30 שנה, לצד הסיכון הגבוה המובנה באחזקת מח"מ כה ארוך בתיק.

 

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".