סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  21.06.2017 / 10:14:57

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי               

עיקרי הדברים:    

ארה"ב: בהתאם לציפיות ולמרות התמתנות האינפלציה, הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי האמריקאי העלתה את הריבית בשבוע שעבר ב-25 נ"ב לטווח חדש של 1% עד 1.25%; בבנק מספקים פרטים חדשים באשר לתכנית להפחתת מאזן הבנק, אשר ככל הנראה תחל עוד השנה. בסוף השבוע נסחרה האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב בתשואה לפדיון של 2.15% , הנמוכה ב-5 נ"ב מאשר לפני שבוע.   

בריטניה: תוצאות הבחירות לא היו מזהירות לשמרנים אשר איבדו את הרוב בפרלמנט. הממשל החדש צפוי להתחיל השבוע לנהל מו"מ עם האיחוד האירופי בכל האמור ליחסי החוץ לאחר ההפרדות. סוכנות הדירוג Moody's לא מעודדת מתוצאות הבחירות ומצביעה כי עלולה להיות השפעה שלילית על דירוג החוב של הממלכה.

ישראל: מדד המחירים לצרכן עלה במאי ב-0.4% והושפע בעיקר מהתייקרות עונתית של 11% במחירי ההלבשה וההנעלה. מדד יוני צפוי לרדת ב-0.4% ויושפע מהוזלות בתעריף המים (14.5%), הלבשה והנעלה (8%-) והבנזין (0.5%-). סביבת האינפלציה צפויה להיוותר ממותנת.

מאקרו ואג"ח עולמי:

ארה"ב - למרות התמתנות בסביבה האינפלציונית בחודשים האחרונים הוחלט בבנק המרכזי האמריקאי להעלות את הריבית הרשמית ב-25 נ"ב, לטווח של 1% עד 1.25%; ב-Fed די מעודדים מהצמיחה ומשוק העבודה, אך פחות מהאינפלציה ואף טוענים כי זו לא צפויה לחזור ליעד ארוך הטווח באופן מיידי. שמונה חברים תמכו בהעלאת הריבית. חבר אחד תמך ביציבות.

מעבר לריסון המוניטרי, ב-Fed כבר מכינים את הקרקע בכל האמור לתכניתם להפחתת האחזקות באיגרות חוב שעשויה לצאת לדרך עוד השנה. הבנק מחזיק לא רק אג"ח של ממשלת ארה"ב אלא גם MBS וסך האחזקות עומד על 4.2 טריליון דולר. הבנק יקטין את המאזן ב-10 מיליארד דולר בכל חודש - 6 מיליארד באג"ח ממשלתיות ו-4 מיליארד באג"ח משכנתאות. סכום זה יגדל ב-10 מיליארד דולר כל שלושה חודשים, כאשר היחס בין אג"ח ממשלתיות ואג"ח משכנתאות יישמר, עד שסכום האג"ח ממשלתיות יגיע ל-30 מיליארד דולר וסכום האג"ח משכנתאות יגיע ל-20 מיליארד דולר. כלומר, מדובר כאן על הפחתה של 10 מיליארד דולר בחודש הראשון ועד 50 מיליארד לחודש לאחר 5 רבעים, או 300 מיליארד בשנה הראשונה (7% מהאחזקה).

בריטניה - השבוע יחלו המגעים הרשמיים בריטניה והאיחוד האירופי על תנאי עזיבת האיחוד. שר האוצר הבריטי פיליפ המונד אמר בשבוע שעבר כי "המדינה נכנסת למו"מ מתוך כוונה לשמור על שיתוף פעולה עם האיחוד". תאריך היעד ליציאה הרשמית של בריטניה מהאיחוד האירופי נקבע למרץ 2019. עד אז צריכים הצדדים להגיע להסכמות על האופן בו יתבצע הניתוק, ואת מערכת ההסכמים לאופי היחסים המדיניים והכלכליים של בריטניה עם האיחוד האירופי, ליום שאחרי - כמו למשל, מעמדם של אזרחי בריטניה החיים בתחומי האיחוד, מכסים ועוד. הדיונים יתנהלו בין דיוויד דיוויס, שר ה"ברקזיט" הבריטי, לבין נציג האיחוד מישל ברניה שמציג עמדה נוקשה.

לאור תוצאות הבחירות בבריטניה והעובדה כי לשמרנים אין רוב מוחלט בפרלמנט הודיעה סוכנות הדירוג Moody's כי ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות עלולות להביא את תחזית דירוג החוב של בריטניה ל"שלילי" מהסיבה שהשליטה הפוליטית תתערער והממשלה לא תוכל להמשיך ולקצץ בתקציב. אם לא די בכך אזי האינפלציה במדינה נותרת גבוהה. זו עלתה ב-2.9% ב-12 החודשים האחרונים והושפעה במיוחד מהחלשות הליש"ט כנגד מטבעות הסחר המרכזיים. הדבר לא נסתר מעיניהם של חברי הועדה המוניטרית כאשר 3 מתוך 8 הצביעו בשבוע שעבר על העלאת הריבית. אין ספק כי בריטניה נמצאת בתקופת אי וודאות ניכרת.

סין - כלכלני קרן המטבע הבינלאומית, ה-IMF, העלו בשבוע שעבר את תחזיתם לכלכלה הסינית לשנה הנוכחית מ-6.6% ל-6.7%; אמנם השינוי הוא לא משמעותי, אך הכיוון הרבה יותר. בעוד שבתקופה האחרונה הכלכלה הסינית החלה להראות סימני החלשות, עדכון זה כלפי מעלה הוא רוח רעננה. עם זאת, בקרן מצביעים על כך שללא החלת רפורמות נוספות במשק הסבירות להאטה תגדל. לראיה, בקרן צופים להאטה בשנים 2018 עד 2020 שבהן תצמח סין ב-6.4%, בכל שנה. מבחינתנו, יש בכך יתרון שהרי הסיכון לנחיתה קשה בסין, מתפוגג.

מאקרו ואג"ח מקומי:

מדד המחירים לצרכן עלה במאי ב-0.4%; עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפים הבאים:

הלבשה והנעלה ב-10.9% וירקות ופירות ב-1.6%; מחירי המזון הוזלו ב-0.3% ובמיוחד מוצרי חלב (2.0%-), עופות (2.2%-) ובשר (0.9%-); מחירי קבוצת הדיור הוזלו בשיעור של 0.3%; שירותי הדיור בבעלות הדיירים (חוזי שכר הדירה המתחדשים) הוזלו ב-0.4% (חזינו ירידה 0.3%) הדבר הביא לכך שב-12 החודשים האחרונים הם עלו ב-1.5%, דבר המצביע על ההתמתנות בקצב ההתייקרות של שכר הדירה; מחירי ההלבשה וההנעלה עלו ב-10.9%, הייתה זו ההתייקרות המשמעותית בחודש זה וגם ההפתעה שיצרה את הפער מהתחזית. פריטי ההלבשה התייקרו ב-12%, מחירי ההנעלה התייקרו ב-7.3%;

ההפתעה המרכזית הגיעה מקבוצת ההלבשה וההנעלה שמחיריה עלו באופן משמעותי. מחירי ההלבשה צפויים לרדת בחודשים הקרובים ולכך תהיה השפעה ממתנת על המדד הכללי. החודש לא היו סימנים מיוחדים המצביעים על לחץ לעליית מחירים. לדוגמא, מחירי הצגות, קונצרטים ומופעי ספורט הוזלו ב-0.1%; כלומר, לא היו הפתעות מיוחד בתוך הסעיפים.

יתר על כן, נראה כי מתפתחת בזירת מוצרי הטואלטיקה מגמה חיובית מבחינת שר האוצר המעוניין להוזיל את מחירי המוצרים בענף. כך, בחודש האחרון נרשמה בסעיף הוזלה של 0.7%; מראשית השנה הוזלו מחירי הטואלטיקה ב-1.3% וב-4.4% ב-12 החודשים האחרונים.

מדד המחירים לצרכן בחודש יוני 2017 צפוי לרדת ב-0.4% ויושפע במיוחד מהגורמים הבאים:

  • הוזלה במחירי הירקות והפירות (עונתית).
  • הוזלה של 0.5% במחירי הדלקים לרכב.
  • הוזלה של 14.5% במחירי המים לצריכה ביתית.
  • הוזלה של כ-8% במחירי ההלבשה וההנעלה.
  • קבוצת הדיור וחוזי שכר הדירה המתחדשים יתייקרו ב-0.2%.

התפתחויות אלו בזירת האינפלציה מצביעות על עדיפות לאפיק השקלי על פני הצמוד.

ביום א' תפרסם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עדכון לנתוני החשבונאות הלאומית לרבע הראשון. כזכור המשק צמח ברבע הנדון ב-1.4%, קצב הצמיחה הרבעוני הנמוך ביותר זה שנתיים. ביום ב' יפורסמו נתונים משוק הדיור – התחלות וגמר בנייה. בהמשך השבוע (ד') יפורסם מדד הייצור התעשייתי לחודש אפריל ואחריו יפרסם בנק ישראל את המדד המשולב לחודש מאי.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".