החלטת ריבית יוני 2017 בארה"ב


כלכלני אלומות  |  15.06.2017 / 14:34:51

בשורה התחתונה               

החלטת ריבית בארה"ב

בהתאם לצפיות, ריבית ה-Fed עלתה לטווח של 1.00% עד 1.25%; ב-Fed מעודדים מהצמיחה ומשוק העבודה, אך פחות מהאינפלציה. שמונה חברים תמכו בהעלאת הריבית. חבר אחד תמך ביציבות. נוסף על כך, בבנק מתחילים להכין את הקרקע להפחתת המאזן, אשר אם לא תהיינה הפתעות תחל עוד השנה (לפני סיום הקדנציה של יילן).

להלן עיקרי ההודעה שבה עולים הדברים הבאים:

האינדיקטורים הכלכליים שפורסמו ממועד הישיבה הקודמת (מאי) ועד לאחרונה מצביעים על כך ששוק העבודה המשיך להתחזק והפעילות הכלכלית התגברה מעט. קצב יצירת מקומות העבודה התמתן אך נותר גבוה ושיעור האבטלה פחת. ההוצאה הצרכנית גדלה מעט והשקעות העסקים התרחבו. האינפלציה, ב-12 החודשים האחרונים, התמתנה לאחרונה וגם האינפלציה הבסיסית נמצאות מתחת ל-2%.  

הוועדה מעריכה כי במקביל להתאמה איטית של המדיניות המוניטרית, הפעילות הכלכלית תמשיך להתרחב בקצב איטי, תוך ששוק העבודה ימשיך עוד להתחזק. האינפלציה צפויה להיוותר מתחת  ל-2% בטווח הקצר, אך צפויה להתייצב בסביבות 2% בטווח הבינוני. לדעת הוועדה, הסיכונים לפעילות הכלכלית הם מאוזנים, והוועדה עוקבת אחר ההתפתחויות האינפלציוניות בצורה הדוקה.

על רקע המצב הנוכחי והציפיות לעתיד באשר לשוק העבודה ולאינפלציה, הוועדה החליטה להעלות את הריבית לטווח שבין 1.00% עד 1.25%; הגישה של הבנק נותרת מרחיבה ולכן תומכת בשיפור נוסף בשוק העבודה ובשמירת יעד האינפלציה של 2%.

בכדי לקבוע בעתיד את מועד התזמון ואת טווח הריבית, תעריך הוועדה את הסביבה הכלכלית באשר לתעסוקה מלאה וליעד האינפלציה. ההערכה זו תכלול מגוון רחב של מידע, כגון, אינדיקטורים לשוק העבודה, לחצים אינפלציוניים והתפתחויות פיננסיות ובינלאומיות. הוועדה מעריכה כי על רקע השיפור האיטי בסביבה הכלכלית הריבית תועלה בקצב הדרגתי למדי. לפיכך, הריבית תישאר, עוד במשך תקופה מתחת לרמה הנתפסת כמתאימה לטווח הארוך. עם זאת, התוואי של הריבית יוותר תלוי בהערכות הכלכליות ובאינדיקטורים שיפורסמו.

הוועדה תמשיך להשקיע את כספי הקרנות של איגרות החוב מהסוגים השונים שהיא מחזיקה, תוך שמירה על מח"מ באיגרות החוב הממשלתיות. הוועדה מצפה להתחיל בתהליך של הפחתת המאזן עוד השנה.

ניתוח והערכות לעתיד:

לא הייתה בהחלטה משום הפתעה. היה קונצנזוס רחב מאוד בשווקים כי הריבית תועלה ולא נמסר מה היו הסיבות שהובילו את התומך ביציבות להצביע באופן זה.

למרות שהנתון הראשוני לצמיחה של הרבעון הראשון היה מפתיע לרעה, העדכון היה טוב יותר ונראה כי הרבעון השני יהיה יותר מוצלח, בבנק האמריקאי לא מודאגים מהצמיחה. הדאגה המרכזית שלהם היא האינפלציה, אשר לדעתם צפויה להיוותר בטווח הקצר מתחת ל-2% בהודעה הקודמת העריכו בבנק כי החולשה האינפלציונית היא זמנית, הפעם שינו את הגישה.

ב-Fed כבר מכינים את הקרקע בכל האמור לתכניתם להפחתת האחזקות באיגרות חוב. הבנק מחזיק לא רק אג"ח של ממשלת ארה"ב אלא גם MBS. הבנק יקטין את המאזן ב-10 מיליארד דולר בכל חודש כאשר 6 מיליארד באג"ח ממשלתיות ו-4 מיליארד באג"ח משכנתאות. סכום זה יגדל ב-10 מיליארד דולר כל שלושה חודשים, כאשר היחס בין אג"ח ממשלתיות ואג"ח משכנתאות יישמר, עד שסכום האג"ח ממשלתיות יגיע ל-30 מיליארד דולר וסכום האג"ח משכנתאות יגיע ל-20 מיליארד דולר. כלומר, מדובר כאן על הפחתה של 10 מיליארד דולר בחודש הראשון ועד 50 מיליארד לחודש לאחר 5 רבעונים.

יתר על כן, נכתב בהודעה כי הוועדה מצפה להתחיל בתוכנית עוד השנה.

תגובת השווקים:

איגרת החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב רשמה רווחי הון לפני ההודעה, אך לאחריה נרשמו הפסדי הון קלים. התשואה לפדיון הגיעה לכדי 2.14%; שוק המניות האמריקאי (S&P 500) הגיב בירידות שערים, שתוקנו לאחר מכן ובסוף יום המסחר נרשמה ירידה של 0.1%; בעקבות ההודעה מדד ה-VIX טיפס ל- 11.25%, אך לאחר מכן נסוג ל-10.6%; ה-USD נחלש קלות כנגד ה-EUR לרמה של 1.1225 דולרים לאירו, לעומת 1.1218 לפני כן. הזהב הגיב להודעה בירידות שערים קלות ונסחר לאחרונה בשער של 1,266.7 דולרים לאונקיה. התנודות הקלות בשווקים מצביעות על כך שההודעה לא הפתיעה במיוחד את השווקים. הריבית צפויה להיוותר ב-26/7 ללא שינוי.

 

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".