סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  28.05.2017 / 11:53:23

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                

 עיקרי הדברים:    

ארה"ב: האינדיקטורים המאקרו כלכליים הפתיעו לטובה בשבוע המסחר האחרון. במיוחד הפתיע הייצור התעשייתי שעלה בשיעור החד ביותר מאז פברואר 2014, ב-1%. עם זאת, המשקיעים הגיבו בעיקר להתפתחויות במישור הפוליטי כמו מינוי חוקר להתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות בארה"ב או השחיתות בברזיל.  

יפן: ברבעון הראשון של השנה נרשמה צמיחה של 2.2% במשק. הצמיחה הובלה בעיקר על ידי היצוא. יחד עם זאת, התחזקות הין היפני וחולשה ביצוא כלי הרכב לארה"ב מאיימת על קצב הצמיחה בהמשך השנה.

ישראל: ברבעון הראשון של השנה צמח המשק ב-1.4% שהוא הקצב הנמוך ביותר מאז הרבעון השני של 2015. הצמיחה החלשה הושפעה מהתכווצות ברכישת מוצרים בני קיימה בכלל, ורכבים בפרט. קצב הצמיחה במשק צפוי להתגבר ברבעונים הבאים וזו צפויה להסתכם בשנת 2017 ב-3.4%.  

מאקרו ואג"ח עולמי:

האינדיקטורים הכלכליים למשק האמריקאי הפתיעו השבוע לטובה. בראשם, הייצור התעשייתי אשר רשם באפריל עלייה של 1%, בהמשך להתרחבות של 0.4% במארס.  היה זה קצב העלייה החודשי החד ביותר ב-3 השנים האחרונות (מאז פברואר 2014). בשלושה מתוך ארבעת החודשים האחרונים נרשמה עלייה בייצור התעשייתי.

כתוצאה מכך, ומאינדיקטורים נוספים חיוביים, (ניצולת הייצור, ה-Fed של פילדלפיה והדרישות הראשוניות לדמי אבטלה) כלכלני שלוחת אטלנטה (GDP Now), מעריכים כי ברבעון השני תצמח הכלכלה האמריקאית ב-4.1% (לעומת 3.6% בשבוע שעבר). בשלוחת ניו-יורק (Nowcast) צופים לצמיחה של 2.3%, לעומת 0.4% בעדכון הקודם. בעוד כשבועיים (14/6) תוכרז הריבית הדולרית. בסוף השבוע העניק השוק הסתברות של 78.5% להעלאת ריבית במועד זה.

מעבר להתפתחויות הכלכליות, דווקא הפוליטיקה העולמית הייתה בלב של שבוע המסחר האחרון בין היתר נציין את:

ארה"ב - משרד המשפטים האמריקאי מינה, את ראש ה-FBI לשעבר, רוברט מולר, על מנת לחקור את החשדות להתערבות רוסיה במהלך המרוץ לנשיאות ארה"ב ב-2016, לטובתו של טראמפ. החששות שטראמפ חשף מידע מסווג במהלך ביקורו של שר החוץ הרוסי בבית הלבן, בשבוע שעבר, הוסיפו לתגובות המשקיעים במישור הפוליטי.

בריטניה - ראשת הממשלה הבריטית, תרזה מיי, חשפה בשבוע שעבר מסמך כוונות, לקראת הבחירות ב-8 ליוני. ביחס ל-Brexit נכתב כי כל הסכם יהיה רע וכן שהיא תפעל לגיבוש הסכם לפיו בריטניה תעזוב את הגוש, תוך שמירה על קשרי מסחר ניכרים.

גרמניה - מפלגתה של מקרל זכתה בשבוע שעבר בבחירות להנהגת המחוז החשוב והמאוכלס ביותר בגרמניה, North Rhine-Westphalia. כפי הנראה, החשש ממרקל, על רקע גישתה הליברלית, בכל האמור להגירה התפוגג, לאור המצב הכלכלי האיתן במדינה.

ברזיל – בית המשפט העליון אישר חקירת שחיתות של הנשיא החדש טמר. הנשיא טמר נבחר באמצע 2016, לאחר הדחתה של הנשיא הקודמת, דילמה רוסוף. הנשיא הוקלט כשהוא מאשר העברת שוחד ליו"ר הפרלמנט, בתמורה לשתיקה בפרשה שהביאה להדחת רוסוף.

יפן – השבוע פורסם עדכון לנתון צמיחה לרבעון הראשון של השנה. העדכון היה חיובי ולפיו נרשמה במשק צמיחה של 2.2% ברבעון הנדון. השיפור בנתוני הצמיחה הושפעו בעיקר מהיצוא. אך, מגמת היצוא היא לוט בערפל. מחד, הין היפני רשם מראשית השנה התחזקות כנגד המטבעות המרכזיים (4.4% כנגד הדולר, כ-10% כנגד האירו) מאידך, יצוא המכוניות היפניות לארה"ב שהוא רכיב מרכזי ביצוא היפני, רושם חולשה בתקופה האחרונה.

בשבוע המסחר הקרוב יפורסמו בין היתר החלטת הריבית בקנדה, פרוטוקול ישיבת ה-Fed האחרונה. ביום ו' יפורסם עדכון לנתוני הצמיחה בארה"ב והזמנות של מוצרים בני-קיימה.  

מאקרו ואג"ח מקומי:

ברבעון הראשון של השנה צמח המשק ב-1.4%, לעומת הרבע האחרון של 2016 (במחירים ריאליים, במונחים שנתיים ובניכוי עונתיות). קצב צמיחה ברבעון הראשון היה צפוי להיות נמוך למדי. עם זאת, הוא היה הנמוך ביותר מאז הרבעון השני של 2015. הצמיחה הושפעה לטובה מעלייה ביצוא הסחורות והשירותים (10.6) מהתגברות של ההוצאה הציבורית (2.5) ומהתכווצות של היבוא (8.9%). חשוב לציין, כי החולשה ביבוא נבעה מירידה של 9.4% ביבוא שירותים, הכוללים שירותי תוכנה, תחבורה, תקשורת ותיירות – יציאות של ישראלים לחו"ל.

מנגד, הצמיחה הושפעה לרעה מהתכווצות הצריכה הפרטית ב-1.6%. זו נגרמה בעיקר מנפילה חדה בהוצאה לצריכת מוצרים בני-קיימה (38.3%-, לנפש). למעשה, ההוצאות לרכישת כלי רכב פרטיים ירדו ב-72.7% בחישוב שנתי (27.7% בחישוב רבעוני), לאחר עלייה של 46.0% בחישוב שנתי ברבעון הקודם (9.9% בחישוב רבעוני). לעומת זאת, בקרב מוצרי החשמל ה"לבנים" נרשמה חוזקה. ההוצאה לרכישת ציוד משק הבית כגון: מקררים, מכונות כביסה, מזגנים עלתה ב- 6.4% בחישוב שנתי, לאחר התדרדרות של 20.9%, ברבעון הקודם. ההוצאות לריהוט ותכשיטים עלו ב-3.9%, לאחר ירידה של 5.1% ברבעון הקודם.

פעילות הסקטור העסקי אכזבה אף יותר כאשר ברבעון הראשון של שנת 2017 נרשמה בו עלייה של 0.6% בחישוב שנתי, לאחר נסיקה של 5.7% ברבעון הקודם והתרחבות של 4.6% ברבעון השלישי בשנת 2016. 

קצב הצמיחה ברבעון השני צפוי לעלות באופן משמעותי, גם הפעם לצריכת המוצרים בני-קיימה תהיה השפעה מרכזית, חיובית. להערכתנו, קצב הצמיחה בשנת 2017 יסתכם ב-3.4%.

בנק ישראל ממשיך לחפש פתרונות יצירתיים בכל האמור לשער החליפין הבעייתי של השקל כנגד המטבעות המרכזיים והפעם הוא רתם את משרד האוצר למערכה. וכך, השבוע דווח כי תקבולי המסים בעסקת אינטל-מובילאיי ישולמו בדולרים ולא בשקלים. מדובר בסכום של כ-1.1 מיליארד דולר (כ-4 מיליארד ש"ח) שייכנסו לחשבון הדולרי בבנק ישראל עם השלמת העסקה. אין ספק כי מדובר כאן באירוע תקדימי. האירוע הקודם המשמעותי היה עסקת ברקשייר-האתווי, שבמסגרתה רכש וורן באפט 80% מחברת ישקר הישראלית (ב-2006). אז, לא ניתנה האפשרות לקבל את תקבולי המס במט"ח. יחד עם זאת, גם ללא עסקת מובילאיי, העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים הוא גבוה. (3.9% מהתוצר, בשנת 2016) לכן, הלחץ הבסיסי לייסוף השקל יימשך.

השבוע צפויה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפרסם אינדיקטורים לשוק העבודה ובהם סקר המשרות הפנויות וסקר כוח האדם (שניהם ביום ב'), לחודש אפריל. בימים ד' ו-ה' יפורסמו נתוני המכירות ברשתות השיווק (ד') ובכל ענפי המשק (ה') וגם מדד הייצור התעשייתי, כולם לחודש אפריל. נזכיר כי הייצור התעשייתי התכווץ בפברואר (בניכוי עונתיות) ב-2.5%, לאחר 3 חודשי התרחבות.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".