סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  27.02.2017 / 13:01:30

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי    

עיקרי הדברים:    

ארה"ב: דריכות לקראת נאומו של נשיא ארה"ב - דונלד טראמפ, מול שני בתי הקונגרס ב 28/02 . מרכז הענין של המשקיעים יהיה מהלך רפורמת המיסים המתוכננת על ידי ממשל טראמפ. שוק המניות אופטימי וחווה רצף של עליות שערים ולעומתו שוק האג"ח "ספקן" יותר כאשר תשואות האג"ח ל 30 שנה בארה"ב רשמו ירידה חדה בסוף השבוע ל 2.95% . מידת התמיכה של הרפורמה ברווחיות החברות תעמוד במוקד ההתעניינות.

אירופה: אי הודאות הפוליטית, במיוחד בבחירות בצרפת, תמשיך להטיל צל על הפעילות הכלכלית של גוש האירו כאשר כל התחזקות של לה-פן , מעלה את האפשרות של מציאות חדשה באירופה. 

ישראל: דו"ח המדיניות המוניטרית של בנק ישראל מראה כי האינפלציה צפויה להגיע לתחתית היעד בסוף 2017 . בנק ישראל מספק תימוכין לצעדי ההתערבות בשוק המט"ח - "בחינה שערך בנק ישראל העלתה כי ההתערבות אכן משפיעה על שער החליפין, וכל עוד היא נמשכת, שער החליפין בפועל מפוחת בכמה אחוזים יחסית למצב ללא התערבות".

מאקרו ואג"ח עולמי:

דריכות לקראת נאומו של דונלד טראמפ מול שני בתי הקונגרס ב 28/02. מרכז תשומת הלב יהיה מהלך רפורמת המיסים הכה מדובר, עד כה בסיסמאות. סנונית ראשונה הגיעה בהתבטאות השבוע של שר האוצר החדש, סטיב מנוצ'ין, אשר הצהיר כי הממשל מחויב להעביר רפורמת מס רחבה עד אוגוסט, אשר תתמקד במיסוי של מעמד הביניים, בפישוט מנגנון המס וביצירת מס חברות תחרותי ביחס לחו"ל כך שכספים של חברות יישארו או יוחזרו לארה"ב. השורה התחתונה תהיה מתי ועד כמה רווחיות החברות תקבל רוח גבית מרפורמת המס הנוכחית.

שוק המניות האמריקאי מתמחר באופטימיות את רפורמת המס. רצף של עליות ושיאים במדדי המניות מראים כי שוק המניות בוחר להיות אופטימי במיוחד לקראת נאום טראמפ, אולם סימני שאלה גדולים מרחפים סביב היקף הרפורמה והתרומה שתהיה לה לרווחי החברות. ראשית, מועד כניסת הרפורמות באוגוסט, כפי שהצהיר שר האוצר הינו אופטימי במיוחד. כניסה מאוחרת יותר, אי שם ב 2018 תוביל לאכזבה ביחס לציפיות השוק. שנית, היקף ועומק הרפורמה עדיין לא ידועים, בעיקר הרעיון של  -Border Adjustment Tax BAT - המס על ייבוא אשר צפוי להעיק מאד על הייבוא לארה"ב וליצור בשלב ראשון פוטנציאל לעליית מחירים ולדיכוי הפעילות הכלכלית. שלישית וחושב מכל – האיזון התקציבי. לרפובליקנים גישה שמרנית בנוגע לגרעון בתקציב והם לא יתנו יד להעמקת הגרעון בגלל רפורמת המס, כך שהאתגר כפול - הפחתת ופישוט מנגנון המיסוי תוך שמירה על הגרעון נמוך. בהצלחה !

אירופה באי ודאות פוליטית - הבחירות בהולנד ובצרפת מעבר לפינה וגם בגרמניה, אנגלה מרקל "מחממת מנועים" ומתחילה בקמפיין בחירות כלכלי. הבחירות בצרפת ב 23/04 משמעותיות ביותר לשלמותו של גוש האירו, כאשר במקרה של בחירתה של מרין לה-פן , נציגת הימין בצרפת, צפויים זעזועים בגוש האירו. שוק האג"ח הגרמני היה ועודנו מקלט המבטחים למקרה שהדיבורים על התפרקות גוש האירו ילכו ויתעצמו ובהתאם תשואות האג"ח בגרמניה רושמות רווחי הון וירדו אל 0.18% באג"ח ל 10 שנים. חשוב להזכיר שבמקרה הקיצוני של התפרקות הגוש, המטבע הגרמני העתידי צפוי להתחזק משמעותית מול שאר המטבעות בגוש. אמנם עוד חזון למועד, אך נראה כי המשקיעים באירופה זוכרים זאת היטב.

מאקרו ואג"ח מקומי:

דו"ח המדיניות המוניטרית של בנק ישראל מראה כי האינפלציה צפויה להגיע ל 1% - תחתית היעד בסוף 2017 ול 1.5% בתרחיש המרכזי באמצע 2018 . לא ניכרים כרגע כל לחצים לעליות מחירים וככל שלחצי התיסוף והלחץ הממשלתי על שוק הדיור יימשך, הכוחות המובילים הם לכיוון של מיתון עליות מחירים. לפיכך, הצורך בהעלאת ריבית, בהעדר לחצים אקסוגניים משמעותיים לעליית מחירים, ימתין עוד זמן רב הרחק אל תוך 2018 .

ההתערבות בשוק המט"ח מסייעת למניעת תיסוף חזק יותר - כך עולה ממחקרים שמצטט בנק ישראל בדו"ח המדיניות המוניטרית. הבנק המרכזי עומד על הקשיים באמידת ההשפעה בפועל של פעילות ההתערבות אך מציין כי לפי בדיקותיו כל עוד נמשכת ההתערבות שער החליפין בפועל מפוחת בכמה אחוזים יחסית למצב ללא התערבות. נציין כי פעילות ההתערבות בשוק המט"ח היא הכלי המוניטרי המשמעותי היום בהינתן שהריבית אינה כלי אפקטיבי עוד ובנק ישראל מציין במפורש כי אין לו רצון להגיע לריבית שלילית או לעשות שימוש בכלים מוניטריים לא קונבנציונליים  אחרים. נזכיר כי ירידת שער הדולר השבוע מתחת ל 3.70 ₪ ל $ גרר התערבות של בנק ישראל.

אחוז הבלתי מועסקים מכוח העבודה בקרב בני 25-64% ירד החודש ל 3.7% - שוק העבודה ממשיך להפגין עוצמה המתבטאת בשיעורי תעסוקה ושיעורי השתתפות גבוהים. יציבות ברמות תעסוקה כאלה צפויה להוביל ללחצי שכר, אולם האינפלציה בישראל תתקשה להרים ראש כששער המטבע חווה לחצי ייסוף יציבים ובלתי פוסקים.

מרווחי האג"ח הקונצרני המדורגות נמוך ממשיכים לשייט ברמות שיא - אחרי שבשבוע שעבר ירד המרווח בתל בונד תשואות מתחת ל 200 נקודות בסיס מהממשלתי ורק 60 נקודות (!!) ביחס למדד התל בונד 20 נרשמה פתיחה קלה של המרווחים (ראו גרף). גם אם אווירת ה Risk on שמאפיינת את שוק האג"ח הקונצרני המקומי תמשך, הרי שבסביבת מרווחים כה נמוכה אין אטרקטיביות, לשון המעטה, באחזקת מדד התל בונד תשואות הצמוד. העדפתינו - תל בונד 20.

לסיום, אומרים "משנכנס אדר מרבין בשמחה" - האופטימיות והשמחה בשווקי המניות בארה"ב פוגשת בדיוק השבוע את מכפיל שילר* הנודע נוגע לא נוגע ברמה בה היה ביום ה Black Tuesday ,

יום המפולת של 1929.  אז שיהיה אדר שמח ...

*(CAPE – מכפיל רווח שהמציא זוכה פרס נובל – רוברט שילר, שבוחן את הרווחיות על פני 10 שנים ומותאם לאינפלציה כך שהוא משקף טוב יותר את מחזור חיי החברה וכוח הרווח שלה – נחשב למכפיל היסטורי אמין יותר לתמחור השוק)

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".