סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  05.02.2017 / 09:51:53

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי                               

עיקרי הדברים:    

ארה"ב: הבנק המרכזי האמריקאי לא הפתיע. הריבית נותרה ללא שינוי ואין סימנים לצעדים בעתיד הקרוב. הדבר היחיד ששונה מההכרזה הקודמת ומוסיף אופטימיות הוא שב-Fed מצביעים על כך שיש שינוי חיובי בסנטימנט של העסקים וגם של הצרכנים. ייתכן שבבנק המרכזי ממתינים לראות את התכנית הפיסקלית של הנשיא טראמפ, אשר מפתיע בכל יום מחדש. להערכתנו, העלאת הריבית לא תחול לפני חודש יוני.   

גוש האירו: לראשונה מאז 2008 הכלכלה האירופאית מציגה שיעור צמיחה רבעוני גבוה מזה שנרשם בארה"ב. יחד עם זאת, לכלכלת האירו יש עוד הרבה לאן להשתפר, במיוחד בכל האמור לשיעור האבטלה הגבוה, 9.6% לעומת 4.8% במשק האמריקאי. 

ישראל: האינדיקטורים לפעילות הכלכלית לרבעון האחרון של 2016 מצביעים על המשך התרחבות המשק. הסעיפים שבלטו במיוחד היו, יצוא הסחורות והמכירות הקמעוניות. התפתחויות אלו יוצקות אופטימיות ביחס לרבעון הראשון של 2017. מדדי ינואר ופברואר צפויים להיות שליליים.

מאקרו ואג"ח עולמי:

ארה"ב: בהתאם לציפיות, הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי האמריקאי הותירה את  הריבית בשבוע שעבר ללא שינוי. הדבר היחיד ששונה מההכרזה הקודמת הוא שב-Fed מצביעים על כך שיש שינוי חיובי בסנטימנט של העסקים וגם של הצרכנים. כל החברים הצביעו בעד ההחלטה ולא היו רמזים לכך שבבנק מתחילים לבנות ציפיות בכל האמור להעלאת ריבית בעתיד.

ביחס לעתיד, לא נאמר דבר וכפי הנראה בבנק מעדיפים להמתין ולראות כיצד ינהג הנשיא החדש בכל האמור לתקציב הפדראלי. נציין, כי השוק מעניק הסתברות של 13% בלבד לכך שבהכרזה הבאה, ב-15/3, תועלה הריבית. בהכרזה ב-3/5 מעניק השוק סיכוי של 35% להעלאת הריבית. עם זאת, השוק מעריך כי ביוני ה-Fed תועלה הריבית ומעניק לכך הסתברות של כ-68%.  להערכתנו, שינוי הריבית הבא יתרחש רק ביוני, בדומה לצפי השוק.

גוש האירו: גוש האירו רשם ברבע האחרון של 2016 שיעור צמיחה של 2%, שהוא גבוה במעט מזה שנרשם בארה"ב (1.9%). יחד עם זאת, בהתחשב בקצב גידול האוכלוסין, התוצר לנפש התרחב בגוש האירו בשיעור העולה על זה של ארה"ב. למעשה, זו הפעם הראשונה מאז שנת 2008 שקצב הצמיחה של גוש האירו הוא גבוה מזה של ארה"ב.

באופן כללי, לכלכלת האירו יש עוד הרבה להשתפר, במיוחד בכל האמור לשיעור האבטלה הגבוה, 9.6% לעומת 4.8% במשק האמריקאי.  

יחד עם זאת, בסביבת האינפלציה גם נרשמו התפתחויות חיוביות. עד מאי האחרון היא הייתה במגמת נסיגה, בדומה למשקים רבים בעולם. מאז זו החלה להתגבר. ב-12 החודשים האחרונים, עד ינואר היא עלתה ב-1.8%. הדבר יכול, סוף-סוף, להביא את כלכלני ה-ECB להכריז כי הם הצליחו במערכה כנגד הדפלציה. עם זאת, הנגיד דראגי, התבטא לאחרונה במידה מסויימת של פסימיות ביחס לאינפלציה. כפי הנראה, דבריו הגיעו על רקע האינפלציה הבסיסית (ללא אנרגיה ומזון) הנמוכה שטיפסה ב-0.9% בלבד בשנה האחרונה, בדומה לשנים האחרונות.

נזכיר כי בחודש דצמבר הכריז ה-ECB על המשך רכישות האג"ח עד סוף 2017, תוך הפחתת סל היקף הרכישות החודשי מ-80 מיליארד אירו ל-60 מיליארד אירו, החל בחודש אפריל.

אחת הבעיות שה-ECB יצטרך להתמודד איתן היא ההטרוגניות הגדולה בין המשקים וכך לדוגמא, בשנת 2016 צמח המשק הצרפתי ב-1.1%, לעומת 1.9% בגרמניה או 3.2% בספרד.

בריטניה: הממשלה פרסמה השבוע Brexit white paper, המכיל את גישתה בכל האמור ליציאה מהאיחוד האירופי. הספר באורך של 77 עמודים פורסם לאחר הצבעת בית המחוקקים על מתווה חוק אשר העניק לראש הממשלה הנוכחית, מיי, את הסמכות להפעיל את סעיף 50 להתנתקות לפי אמנת ליסבון. בספר עולים הדברים הבאים: בריטניה מעוניינת בשיתוף פעולה אסטרטגי עם אירופה. הממשלה תנסה לצמצם את ההשפעה השלילית של האירוע. הממשלה תנסה לקבוע במהרה את הסטטוס של 2.8 מיליון בעלי אזרחות אירופאית הנמצאים בשטחה.

מאקרו ואג"ח מקומי:

הפעילות במשק ברבע האחרון של 2016: האינדיקטורים הכלכליים לחודשים האחרונים מצביעים על מגמות מעורבות, עם נטייה ברורה לצד החיובי. לדוגמא:

יצוא הסחורות (להוציא יהלומים, אניות ומטוסים) עלה בחודשים אוקטובר עד דצמבר 2016 ב-11.2% במונחים שנתיים, בהמשך לעלייה של 7.5% בשלושת החודשים הקודמים. בסך כל הרכישות בכרטיסי האשראי עלה ב-4.7% בחישוב שנתי באוקטובר עד דצמבר 2016, בהמשך לעלייה של 4.4% בשלושת החודשים הקודמים.

במדד המכירות ברשתות השיווק חלה עלייה קלה. במדד הפדיון במסחר הקמעוני שהינו אינדיקטור לביקוש בשוק המקומי, נרשמה התרחבות של 4.7% בחישוב שנתי בחודשים באוקטובר עד נובמבר 2016, בהמשך לעלייה של 4.0% בחודשיים הקודמים.

מדד הפדיון לכלל ענפי המשק עלה בחודשים באוקטובר עד נובמבר 2016 ב-1.3% בחישוב שנתי, בהמשך לעליה של  1.0 בחודשיים הקודמים.

לעומת זאת, נרשמה ירידה קלה ביבוא הסחורות (למעט יהלומים, אניות, מטוסים וחומרי אנרגיה) אשר ירד בחודשים  אוקטובר עד דצמבר 2016  ב-0.3% במונחים שנתיים, לאחר לעלייה של  3.8% בשלושת החודשים הקודמים. גם במדד הייצור התעשייתי חלה ירידה. המדד ירד באוקטובר עד נובמבר 2016 ב-0.5%, בהמשך לירידה של 2.7% בחישוב שנתי בחודשיים הקודמים. עיקר החולשה באה לידי ביטוי בענפי הטכנולוגיה העלית. דווקא לעומתם, נרשמה התגברות הייצור של הענפים המסורתיים.

שוק העבודה הישראלי המשיך להציג נתונים חזקים ברבעון האחרון של 2016, תוך ירידה קלה בשיעור ההשתתפות (שהוא לכשעצמו גבוה מאוד). כך, אחוז הבלתי מועסקים מכוח העבודה בקרב בני 64-25 ירד ל-3.8% ברבעון הרביעי של 2016 לעומת 4.1% ברבעון השלישי 2016. בקרב הגברים חלה ירידה ל-3.8%, לעומת 4.0% ברבעון הקודם וגם בקרב הנשים חלה ירידה מ-4.2% ל 3.9%. אחוז המשתתפים בכוח העבודה (עובדים + מובטלים מתוך האוכלוסייה) בקרב בני      64-25 ירד ל-80% ברבעון הרביעי של 2016, לעומת 80.2% ברבעון השלישי 2016. בקרב הגברים נרשמה ירידה בשיעור ההשתתפות ל 84.7%, לעומת 85.2%. בקרב הנשים דווקא חלה עלייה ל-75.5%, לעומת 75.3% ברבעון הקודם. מציאות זו בשוק העבודה המלווה בעלייה של שכר המינימום, כאשר האינפלציה היא אפסית מצביעה על כך שכוח הקנייה גדל במונחים ריאליים ושצריכה הפרטית צפויה להמשיך להיות הקטר המשקי גם בשנת 2017.

מדד המחירים בחודש ינואר צפוי לרדת ב-0.1%. המדד יושפע מהתייקרות של 3.7% במחירי החשמל ושל 3.4% במחירי הדלק. מנגד, יוזלו מחירי ההלבשה וההנעלה ב-6%. לאחר 3 שנים של דפלציה צפוי השנה קצב האינפלציה להיות חיובי, אך ישאר נמוך משמעותית מ-1%.

 

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".