החלטת ריבית ינואר 2017 בארה"ב


כלכלני אלומות  |  05.02.2017 / 09:38:43

בשורה התחתונה

החלטת ריבית בארה"ב          

בהתאם להערכות, ריבית ה-Fed ללא שינוי. כל החברים תמכו ביציבות. סבירות גבוהה כי הריסון הבא לא יתרחש לפני יוני 2017. כפי הנראה, בבנק המרכזי ממתינים להתפתחויות במישור הפיסקלי.

להלן עיקרי ההודעה שבה עולים הדברים הבאים:

האינדיקטורים הכלכליים שפורסמו ממועד הישיבה הקודמת (דצמבר) ועד לאחרונה מצביעים על כך ששוק העבודה המשיך להתחזק ושהפעילות הכלכלית המשיכה להתרחב בקצב צנוע. קצב יצירת מקומות העבודה נותר גבוה ושיעור האבטלה נותר ברמה נמוכה. ההוצאה הצרכנית המשיכה להתרחב בצורה צנועה, אך ההשקעות במשק נותרו חלשות. האינפלציה התגברה ברבעים האחרונים, אך היא עדיין מתחת ליעד ארוך הטווח העומד על 2%.

הוועדה מעריכה כי באמצעות התאמה איטית של המדיניות מוניטרית, הפעילות הכלכלית תמשיך להתרחב בקצב צנוע, תוך ששוק העבודה עוד ימשיך להתחזק. האינפלציה תתגבר לעבר 2% בטווח הבינוני. לדעת הוועדה, הסיכונים לפעילות הכלכלית הם מאוזנים. הוועדה תמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בכלכלה הגלובלית ובשווקים הפיננסיים.

על רקע המצב הנוכחי והציפיות לעתיד באשר לשוק העבודה ולאינפלציה, הוועדה החליטה להותיר את טווח הריבית מ-0.5% עד 0.75%; הגישה של הבנק ממשיכה להיות מרחיבה ולכן תומכת בשיפור מסוים בשוק העבודה ובהשגת יעד האינפלציה.

בכדי לקבוע בעתיד את מועד התזמון ואת טווח הריבית, הוועדה תבצע הערכה של הסביבה הכלכלית באשר לתעסוקה מלאה וליעד האינפלציה. ההערכה זו תיקח בחשבון מגוון רחב של מידע, כגון, אינדיקטורים לשוק העבודה, לחצים אינפלציוניים והתפתחויות פיננסיות ובינלאומיות. הוועדה מעריכה כי על רקע השיפור האיטי בסביבה הכלכלית הריבית תועלה בקצב מאוד הדרגתי למדי. לפיכך, הריבית תישאר, עוד במשך תקופה מתחת לרמה הנתפסת כמתאימה לטווח הארוך.

כל עשרת חברי הועדה המוניטרית הצביעו בעד המהלך.

ניתוח והערכות לעתיד:

הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי האמריקאי לא הייתה אמורה לשנות הפעם את הריבית וזו כצפוי הותירה אותה ברמתה.

הדבר היחיד ששונה מההכרזה הקודמת הוא שב-Fed מצביעים על כך שיש שינוי חיובי בסנטימנט של העסקים וגם של הצרכנים.

כל החברים הצביעו בעד ההחלטה ולא היו רמזים לכך שבבנק מתחילים לבנות ציפיות בכל האמור להעלאת ריבית בעתיד.

וכך, ביחס לעתיד לא נאמר דבר וכפי הנראה בבנק מעדיפים להמתין ולראות כיצד ינהג הנשיא החדש בכל האמור לתקציב הפדראלי. נציין, כי השוק מעניק הסתברות של 13% בלבד לכך שבהכרזה הבאה, ב-15/3, תועלה הריבית. בהכרזה ב-3/5 מעניק השוק סיכוי של 35% להעלאת הריבית. עם זאת, השוק מעריך כי ביוני ה-Fed ישנה את הריבית ומעניק הסתברות של כ-64% לשינוי.  להערכתנו, שינוי הריבית הבא יתרחש רק ביוני, בדומה לצפי השוק.

תגובת השווקים:

איגרת החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב רשמה רווחי הון קלים לאחר ההודעה. התשואה לפדיון פחתה ל- 2.46%, כ-3 נ"ב. שוק המניות האמריקאי (S&P 500) רשם עליות שערים קלות אשר קוזזו כמעט לחלוטין בהמשך המסחר. מדד ה-VIX שמר על יציבות ברמה של 12.7%. בעקבות ההודעה ה-USD נחלש קלות כנגד ה-EUR ל- 1.078 דולרים לאירו. הזהב הגיב להודעה בעליות קלות. התפתחויות אלו מצביעות על כך שההודעה לא הפתיעה במיוחד את השווקים.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".