סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  09.01.2017 / 15:23:34

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי     

עיקרי הדברים:    

ארה"ב: דוח התעסוקה שפורסם ביום ו' היה פושר למדי והציג ירידה נוספת במספר המשרות החודשיות, תוך עלייה בשיעור האבטלה. יחד עם זאת, ההתפתחות החשובה ביותר הייתה נסיקה בשכר השעתי מקצב שנתי של 2.5% בנובמבר לקצב של 2.9% בדצמבר.  

מקסיקו: שכנתה מדרום של ארה"ב אשר "עלתה על המוקד" בתקופת המרוץ לנשיאות ממשיכה לשלם את המחיר. בשבוע האחרון נחלש הפזו בכ-4% כנגד הדולר האמריקאי. ב-12 החודשים האחרונים נחלש הפזו כנגד הדולר האמריקאי ב-23%. אחת התוצאות השליליות של פיחות זה, היא עלייה של האינפלציה והריבית במקסיקו.

ישראל: הנתונים המגיעים משוק העבודה ממשיכים להיות חזקים. לדוגמא, ברבע השלישי של שנת 2016 מספר המשרות הפנויות במשק עלה ל-102.1 אלף משרות (בממוצע לחודש), לעומת 99.6 אלף משרות פנויות בממוצע לחודש ברבעון השני. בין היתר, אלו מצביעים על כך שגם בשנת 2017 תושפע הצמיחה לחיוב מהצריכה הפרטית.

מאקרו ואג"ח עולמי:

ארה"ב: בחודש דצמבר נוספו לשוק העבודה האמריקאי 156 אלף משרות, לעומת צפי השוק לתוספת של 178 אלף. נתון זה הביא את יצירת מקומות העבודה ל- 2.2 מיליון איש על פני השנה כולה ונמוך כבחצי מיליון איש, לעומת 2015. הענפים שרשמו את התוספת המשמעותית ביותר בדצמבר היו שירותי בריאות (43 אלף) ומסעדות (30 אלף). שיעור האבטלה רשם עלייה קלה ל-4.7%, מ-4.6% בחודש הקודם. עם זאת, האירוע המרכזי של דוח התעסוקה מגיע מהמשכורות. השכר השעתי עלה ב-10 סנט ל-26 דולר, עלייה המהווה 2.9% ב-12 החודשים האחרונים. למעשה, זהו קצב ההתרחבות המהיר ביותר מאז 2009. דוח התעסוקה מצביע על כך שהכלכלה האמריקאית נמצאת מעבר לשיא של מחזור העסקים, אך בניית האינפלציה בשכר היא בהחלט חיובית ומחזקת את מצבם של השכירים.

גוש האירו: המכירות הקמעוניות בגוש (19 מדינות) התכווצו בנובמבר ב-0.4%. ייתכן כי היה בכך סוג של תיקון לדיווח החזק של אוקטובר (עלייה של 1.4%). החולשה בחודש הנדון הגיעה בעיקר ממכירות של מוצרים שאינם מזון וכוללים: ביגוד, מוצרים חשמליים ותרופות. ב-12 החודשים האחרונים נרשמה עלייה של 2.3% במכירות הקמעוניות, לעומת 3.0% עד אוקטובר.

מבין האינדיקטורים הכלכליים שפורסמו בשבוע האחרון לגוש, אינפלציית הליבה (Core CPI) עלתה ב-12 החודשים האחרונים עד דצמבר 0.9%, לעומת 0.8% בנובמבר. למעשה, זהו הקצב המהיר ביותר ב-3 השנים האחרונות. כמו כן, מדד המחירים ליצרן עלה בנובמבר ב-0.3%, לעומת 0.8% באוקטובר.

מקסיקו: אחד האינדיקטורים הנפגעים (או המרוויחים, תלוי מאיזו זווית מתבוננים על האירוע) מבחירתו של טראמפ לנשיאות ארה"ב הוא הפזו המקסיקני. הצהרותיו של טראמפ בתקופת המרוץ לנשיאות, בכל האמור, למדיניות בסחר בין 2 המדינות הביאו להיחלשות משמעותית של הפזו. ב-12 החודשים האחרונים נחלש הפזו כנגד הדולר האמריקאי ב-23%, כאשר רק בשבוע הראשון של השנה נרשם פיחות של כ-4% בערכו. כזכור, בתקופת הבחירות קרא טראמפ לחשיבה מחדש בכל האמור להסכם הסחר החופשי הצפון אמריקאי (NAFTA) ולבנייה של חומה בין מקסיקו לארה"ב. בימים האחרונים עלה החשש כי חברות אמריקניות, יצרניות רכבים, כמו GM יפסיקו להשקיע במקסיקו. בסוף השבוע, נסחר הפזו בשער של 21.35 פזו לדולר.

תופעת הלוואי של פיחות הפזו היא עלייה באינפלציה אשר עלתה מקצב שנתי של 2.54% בחודש יוני ל 3.31% בנובמבר. ההשלכה המיידית של העלייה בסביבה האינפלציונית הייתה ריסון מוניטרי על ידי הבנק המרכזי. וכך, לעומת 3.75% במאי, לאחרונה הגיעה הריבית לשיעור של 5.75%.

סין: יתרות המט"ח של המדינה המשיכו להתדרדר בחודש דצמבר, כאשר הן ירדו ב-41 מיליארד דולר ל-3.01 טריליון דולר. בנובמבר נרשמה ירידה של 70 מיליארד דולר. התפתחויות אלו מצביעות על כך שהלחץ על היואן הסיני נמשך וכפי הנראה סינים רבים מעוניינים להמיר יואן לדולר ארה"ב על מנת להוציא כספים מהמדינה.  

מאקרו ואג"ח מקומי:

נמשכת העלייה במקומות עבודה פנויים במשק: לפי הנתונים האחרונים משוק העבודה, נראה כי הביטחון התעסוקתי צפוי להימשך. כך, ברבע השלישי של שנת 2016 מספר המשרות הפנויות במשק עלה ל-102.1 אלף משרות (בממוצע לחודש), לעומת 99.6 אלף משרות פנויות בממוצע לחודש, ברבעון השני. משמעות הדבר היא כי יש יותר משרות פנויות בשוק העבודה.

היחס בין ההיצע לביקוש (מספר המשרות הפנויות לעומת מספר מחפשי העבודה) עמד ברבע השלישי של 2016 על 3.7 שהוא גבוה מ-3.5 שנרשם ברבע השני. היחס בין ההיצע לביקוש בקרב עובדים מקצועיים עלה גם הוא ברבע השלישי ל-2.2, לעומת 2.0 ברבע השני.

כל אלו מצביעים על כך שההוצאה הצרכנית צפויה להמשיך ולדחוף את הפעילות הכלכלית בשנת 2017, שבה המשק צפוי לצמוח בשיעור של 3.4%. למעשה, בראיה לשנת 2017 ההוצאה הצרכנית היא אחת מנקודות החוזק של המשק, בעוד שקיימת אי ודאות באשר להשקעות (בעיקר בתחום הבניה למגורים) וגם ביצוא (מפעל אינטל החדש צפוי להתחיל ולפעול רק ב-2018)

מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים הצביע על ירידה בחודש דצמבר, לרמה של 134.3 נק', לעומת 134.3 נק' בנובמבר. אנו לא מודאגים. למעשה, זה הנתון השלישי בכל 2016, להוציא את נובמבר שבו נרשמה קריאה גבוהה מאוד (136.1 נק') ואפריל (134.6 נק'). כלומר, רמת המדד היא גבוהה ולהערכתנו לא מדאיגה יתר על המידה, אם כי זה החודש השני שבו נרשמת ירידה בציפיות לגבי העתיד. נציין, כי מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים הגיע לנקודת השפל האחרונה בשלהי 2012 ומאז הוא נמצא במגמה ארוכת טווח של התאוששות.

אינפלציה: מדד מחירים לצרכן צפוי לעלות בחודש דצמבר 2016 ב-0.1%. המדד יושפע, בין היתר מהגורמים הבאים: (1) הוזלות קלות במחירי קבוצת המזון, בעיקר של בשר, עופות ודגים. כמו כן, תחול הוזלה של ירקות ופירות (כ-1.5%). (2) מחירי קבוצת הדיור צפויים להתייקר קלות, 0.2%. (3) צפויה התייקרות עונתית של 6.7% במחירי ההלבשה וההנעלה. (4) מחירי ההבראה והנופש יוזלו ב-6.0% . (5) מחירי הבנזין הוזלו ב-1.1%.

מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר 2017 צפוי לרדת ב-0.1% (עם נטייה לכיוון 0.2%-). המדד יושפע מהגורמים הבאים: התייקרות של החשמל (3.7%), התייקרות במחיר הבנזין לרכב (3.36%). התייקרות במחירי הסיגריות (כ-2.5%).

מדד פברואר צפוי לרדת ב-0.1%. אולם, צפויה הוזלה בתעריף המים לצריכה ביתית בשיעור       דו-ספרתי. אם זו תחול, היא תגרע לבדה 0.2% מהמדד הכללי. כלומר, מדד פברואר עלול לרדת ב-0.3%.

אלו מצביעים על כך שישנה עדיפות לאפיק השקלי על פני הצמוד, עד הגעתם של מדדי האביב.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".