סקירה שבועית 18.10.15


כלכלני אלומות  |  18.10.2015 / 10:53:12

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי

המכירות הקמעוניות בארה"ב עלו בחודש ספטמבר ב-0.1% בלבד. אין ספק כי נתון זה הוא מאכזב למדי, אך הוא נובע בעיקר מירידה בפדיון תחנות הדלק על רקע הוזלה במחיר הבנזין. מנגד, דווקא נרשמה עלייה נאה במכירות כלי כרב ומוצרים אחרים. בהתחשב בזאת ובכך שמספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה הגיע השבוע לשפל של 42 השנים האחרונות, נראה כי מצבו של הצרכן האמריקאי ממשיך להיות איתן.

ביום ב' צפויים להתפרסם נתוני הצמיחה של המשק הסיני, ל-4 הרבעים האחרונים, עד הרבע השלישי. מדברים שנשא לאחרונה ראש ממשלת סין, נראה כי הנתון יהיה נמוך מ-7%, שהוא יעד הצמיחה הרשמי של ההנהגה הסינית. הסינים מחפשים אחר רעיונות יצירתיים לעודד את הפעילות הכלכלית, אך אין ספק כי כלכלה זו שהיא השלישית בגודלה בעולם תמשיך לייצר אי ודאות למשקיעים בתקופה הקרובה.

הנתונים האחרונים למשק הישראלי, הרלוונטיים לחודש ספטמבר, מצביעים על פגיעה במדדי אמון הצרכנים וגם על ירידה באמון של המנהלים בסקטור העסקי, באשר לפעילות העסקית. הדבר נובע מההידרדרות של המצב הביטחוני. הענפים החשופים ביותר לשינויים במצב הביטחוני הוא הם תיירות, שירותי הארחה ושירותי הסעדה.

מאקרו ואג"ח עולמי:
המכירות הקמעוניות בארה"ב עלו בחודש ספטמבר 0.1% בלבד, לעומת הערכה לכדי התרחבות של 0.2%. העלייה הזעומה בהיקף המכירות הקמעוניות, הייתה בעיקר תוצאה של הוזלה במחירי הבנזין בתחנות הדלק. מנגד, דווקא עלייה במכירות כלי רכב והמוצרים אחרים מצביעה על ביקוש איתן למוצרים, אשר מאפיל במידה מסוימת על ההאטה העולמית. נזכיר, כי באוגוסט המכירות הקמעוניות נותר ללא שינוי. אנו לא מתרגשים יתר על המידה מפרסום זה, חרף היותו פושר, הואיל והסיבה המרכזית היא ההוזלה במחירי הדלקים. המכירות הקמעוניות מושפעות מצד ההיצע. המשק האמריקאי הוא איתן ולהערכתנו אלו יתאוששו.

מספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה ירדו בשבוע האחרון ב-7 אלפים ובכך הגיע ל-255 אלף שהיא רמת השפל של 42 השנים האחרונות (מאז 1973)!! נתון זה עשוי להצביע על כך ששוק העבודה האמריקאי איתן, גם כאשר דוח התעסוקה בחודש ספטמבר היה פושר למדי (כזכור, תוספת של 139 אלף משרות בלבד). למעשה, זהו השבוע ה-32 ברציפות שבו מספר הדרישות החדשות לדמי אבטלה נותר נמוך מ-300 אלף. בהחלט מעודד.

הייצור התעשייתי לגוש האירו רשם בחודש אוגוסט צניחה של 0.5% והתרחבות של 0.9% בלבד ב-12 החודשים האחרונים. בהחלט בעייתי, אך אולי עידוד מסוים ניתן למצוא בכך שהפעילות בגוש האירו הייתה הטרוגנית בחודש הנדון. כך לדוגמא, בעוד שבגרמניה דווח על ירידה של 1.1% בייצור התעשייתי, בצרפת נרשמה עלייה של 1.6%. ייתכן, כי על רקע השערורייה של חברת פולקסווגן וההשפעה שיש לכך עליה ועל חברות אחרות, הייצור התעשייתי של גרמניה יישאר מדוכא בחודשים הקרובים. מספר מדינות אשר רשמו התפתחויות חלשות היו צ'כיה     (4.3%-), הולנד (1.5%-), ספרד (1.3%-) ודנמרק (1.1%-). 
 

ביום ב' צפויים להתפרסם נתוני הצמיחה לרבע השלישי של המשק הסיני. לפי הערכות השוק, המשק צפוי להציג נתונים חלשים למדי של צמיחה בשיעור של 6.8% ב-4 הרבעים האחרונים, לעומת 7% ברבע הקודם ובהשוואה ליעד הרשמי אשר עומד גם כן על 7%. באופן שהוא חריג למדי, ראש הממשלה הסינית, Li Keqiangשהוא כלכלן במקצועו הודה השבוע כי המשק הסיני לא נראה טוב ובעיקר הסקטור היצרני. יתר על כן, הוא טען כי המשק הסיני צומח בשיעור ניכר מתחת ל-7% המבוקש. הסינים תרים אחר מנועי צמיחה מכיוונים לא שגרתיים ראש הממשלה הסיני הצביע על 3 כיוונים והם: הקמה של חברות הזנק, הטמעת טכנולוגיות חדשות בתחומי התעשייה המסורתית (הכנסת אינטרנט לסקטור העסקי) והשלישי הוא אימוץ וחיקוי של המדיניות התעשייתית של גרמניה אשר באה לידי ביטוי בשימוש בטכנולוגיות חדשות וירוקות.

איגרות החוב הממשלתיות רשמו, באופן כללי, בשבוע שחלף רווחי הון. האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב נסחרה בסוף השבוע בתשואה לפדיון של 2.03%, לעומת 2.09% בסוף השבוע שעבר. מהלך דומה של 3 נ"ב עד 9 נ"ב נרשמו במרבית איגרות החוב המרכזיות. בשבוע הקרוב יושפע שוק האג"ח מפרסום נתוני התחלות הבניה (יום ג') והאינדיקטורים המובילים (יום ה').

מאקרו ואג"ח מקומי:
באופן שהוא צפוי למדי, מדד אמון הצרכנים בספטמבר ירד ל-22%-, לאחר שבחודש אוגוסט הוא עמד על 18%-.
החמרה חלה בשניים מתוך ארבעת הרכיבים הכלולים המדד. כך, נרשמה הידרדרות הן במאזן המתייחס לשינוי במצב הכלכלי של משק הבית שבו נרשמה ירידה ל-4%-, לעומת 1% באוגוסט והן במאזן המתייחס לשינוי הצפוי במצב הכלכלי של המדינה שירד ל-21%-, לעומת 14%- באוגוסט. במאזן המתייחס לשינוי הצפוי במספר המובטלים ובמאזן הציפיות לגבי חיסכון של משק הבית, לא חל שינוי של ממש, ערך שני המאזנים היה דומה ועמד על 31%-.

לפי דיווח של מערכת הביטחון בחודש ספטמבר חלה עלייה משמעותית במספר הפיגועים ואלו הגיעו לכדי 223, לעומת 171 באוגוסט ובהשוואה ל-107 ביולי. לפיכך, די ברור כי למציאות הביטחונית השלכה ברורה על אמון הצרכנים. על כן, מדד אמון הצרכנים לחודש אוקטובר צפוי להיות חלש במיוחד. עם זאת, רגיעה ביטחונית עשויה לשפר את המדד במהרה.

סקר הערכת מגמות בעסקים - גם הסקטור העסקי מציג היחלשות מסוימת ברמת האמון. כך, בחודש ספטמבר 2015 נרשמה הרעה קלה במאזן הפעילות הכוללת, תוך ירידה מ-3.8% באוגוסט לכדי 3.4% בספטמבר. בענף התעשייה נרשמה החודש הרעה בהערכת המנהלים הכוללת (0.1%-) והיא שלילית לראשונה מספטמבר 2014. בנוסף, הערכת המנהלים בתעשייה בכל המדדים היא שלילית. בציפיות לשינוי בשלושת החודשים הקרובים נרשמו הערכות מנהלים הנמוכות ביותר מתחילת 2013 בכל המדדים ("ציפיות לשינוי בהיקף ההזמנות לשוק המקומי", "ציפיות לשינוי בהיקף ההזמנות לייצוא", "ציפיות לשינוי במחירי מוצרים מוגמרים") מלבד במדד ציפיות לשינוי במספר המועסקים". גם שיעור ניצולת הייצור בתעשיות טכנולוגיה מסורתית, הגיע החודש לרמה נמוכה ביותר (71.1%). 

הפדיון ברשתות השיווק רשם בחודשים יוני עד אוגוסט ירידה של 3.5%. אמנם, קצב הירידה היה נמוך מאשר נרשם בחודשים מארס עד מאי (5.2%), אך נמשכת ההידרדרות. להערכתנו האירועים הביטחוניים המתרחשים בימים אלו בישראל צפויים להשפיע לרעה על ההוצאה הצרכנית ולפיכך, הפעילות המשקית צפויה להיפגע, גם אם הדבר יהיה זמני.

מדד המחירים לצרכן ירד בחודש ספטמבר 2015 בשיעור של 0.4%, לעומת הערכתנו לירידה של 0.5%. ההוזלות המרכזיות הגיעו ממחירי הנופש בארץ והנסיעות לחול, הבנזין, החשמל ואגרת הטלוויזיה שבוטלה. מנגד, הירקות רשמו התייקרות חדה, כאשר מחירי העגבניות והמלפפונים מטפסים ביותר מ-50%.
מדד המחירים לצרכן צפוי להיוותר באוקטובר ללא שינוי (0.0%) ולעלות ב-0.6% עד 1.3% ב-12 החודשים הבאים. האינפלציה ממשיכה להיות מתונה למדי, אך להערכתנו זו לא תהווה שיקול בעת החלטת הריבית, שהרי תוואי האינפלציה צפוי להתחזק. לכן, אנו מעריכים כי בבנק ישראל יותירו את הריבית לנובמבר ללא שינוי.
 

השורה התחתונה - תיק השקעות

שקלי ממשלתי: 50% שקלי ממשלתי במח"מ בינוני  של 4-6 שנים.  

צמוד מדד ממשלתי: 10% צמוד ממשלתי בטווח מח"מ קצר - בינוני של 4 - 2 שנים. 

קונצרני: 20% תל בונד 20 תוך שילוב חשיפה סלקטיבית

מניות :  20%  (10% ארה"ב, 5% דקס גרמני, 5% ישראל) 

 

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

מחקר ואסטרטגיהגיליון תחזיותבלוגיםניהול כספי ציבור וניהול סיכוניםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".