סקירה שבועית


כלכלני אלומות  |  26.12.2016 / 15:07:01

בשורה התחתונה - מאקרו שבועי      

עיקרי הדברים:    

ארה"ב: המשק האמריקאי צמח ברבע השלישי ב-3.5%, הקצב הגבוה ביותר מאז הרבע השלישי של 2015. עם זאת, להוציא את אמון הצרכנים, הרושם רמות שיא על רקע שביעות רצון הציבור מבחירתו של טראמפ, חלק משמעותי מהאינדיקטורים לפעילות במשק האמריקאי הם מאכזבים. לדוגמא, הייצור התעשייתי רשם התכווצות ב-3 מתוך 4 החודשים האחרונים. האינדיקטורים המובילים, הן לחודש אוקטובר והן לנובמבר נותרו קפואים.

מלחמת הסחר: נראה שליבו ופיו של טראמפ אחד הם. ההתלהמות שיצר כנגד סין בתקופת הבחירות נמשכת כאשר הוא מינה לאחרונה לתפקיד של ראש מועצת הסחר את הכלכלן פיטר נווארו הידוע כבעל ביקורת על סין ועל ההתנהגות הכלכלית של ארה"ב מול סין. להערכתנו, זהו אחד מגורמי הסיכון המרכזיים לשווקים הפיננסיים בשנים הקרובות.

ישראל: תקציב המדינה לשנים 2017 ו-2018 אושר בשבוע שעבר במליאת הכנסת. יעד גירעון לשנתיים אלו יעמוד על 2.9% מהתוצר. אין ספק, כי על רקע הגירעון הנמוך הצפוי ב-2016 (כ-2.2% מהתוצר) יש בכך משום עידוד מסוים, גם אם צנוע למדי לפעילות הכלכלית. מבחינת שוק ההון, חרף הצפי לגידול בגירעון, לא צפוי אירוע שיעצים את הנפקת החוב הממשלתי, עד לפגיעה בערכן של האיגרות.

מאקרו ואג"ח עולמי:

 1. ארה"ב: המשק האמריקאי התרחב הרבע השלישי בשיעור של 3.5%; שיעור זה, גבוה מהדיווח הקודם שעמד על 3.2%. זהו שיעור הצמיחה הרבעוני החד ביותר מאז הרבע השלישי של 2014 (5%). לאחר פתיחת השנה החלשה שבה צמח המשק בשיעורים של 0.8% ו-1.4% ברבע הראשון והשני, בהתאמה, נתון זה מעודד. העדכון כלפי מעלה נבע בעיקר מהשקעות של העסקים. גם הצריכה הפרטית עודכנה כלפי מעלה מ-2.8% ל 3%, אם כי היא עדיין חלשה מאשר נרשם ברבע השני (4.3%). יחד עם זאת, על רקע פתיחת השנה החלשה במשק האמריקאי צפוי לצמוח בשנת 2016 בשיעור נמוך למדי של 1.6%. קצב הצמיחה ב-2017 צפוי לטפס ל-2%.

  במבט קדימה, חשוב לציין את אמון הצרכנים אשר טיפס משמעותית לאחר היוודע תוצאות הבחירות (אמון הצרכנים של מישיגן הגיע בדצמבר לשיא של כל הזמנים) וגם את שיעור האבטלה הנמוך במשק. עם זאת, האינדיקטורים לפעילות הנוכחית וגם העתידית הם פחות מעודדים. לראיה, האינדיקטורים המובילים במשק, הן לחודש אוקטובר והן לנובמבר נותרו ללא שינוי (0.0%). ההזמנות של מוצרים בני-קיימא ירדו בנובמבר ב-4.6%, אם כי ייתכן והדבר היה תיקון לעלייה החדה של אוקטובר, 4.8%. הייצור התעשייתי ירד בנובמבר ב-0.4%, תוך שהוא רושם התכווצות ב-3 מתוך 4 החודשים האחרונים. כלומר, נראה כי הצמיחה ברבע האחרון תהיה כ-2%. עדות לחולשה הכלכלית, באה באופן חלקי לידי ביטוי ברווחי ההון שרשמו השבוע ירידה בשוק האג"ח.

 2. מלחמת הסחר: בתקופת המרוץ לנשיאות ארה"ב התבטא דונלד טראמפ על כך כי סין "גונבת" משרות לאמריקאים וכי המטרה שלו היא להחזירן. בשבוע שחלף, מינה טראמפ את פיטר נווארו לראש מועדת הסחר של הבית הלבן. נווארו מחזיק בדעות קיצוניות, הדומות לאלו שהשמיע טראמפ, תוך שהאשים בעבר את סין בגניבת משרות, רכוש אינטלקטואלי וביצירת יתרון תחרותי ליצואנים שלה. יתר על כן, הוא פועל להידוק הקשרים בין טאיוון לבין ארה"ב. בחירתו של נווארו עלולה להביא למהלכים חד-צדדיים מכיוונה של ארה"ב אשר תגביר את המתיחות בין שתי הכלכלות. למעשה, בראיה אסטרטגית, זהו לדעתנו אחד מגורמי הסיכון המרכזיים לכלכלה העולמית ולשווקים הפיננסים בשנים הקרובות.
 3. איטליה: לפני שבוע עמדה מערכת הבנקאות האיטלקית בפני צומת דרכים. הבנק השלישי בגודלו באיטליה בנקה מונטה די פאסצ'י (Banca Monte Dei Paschi) אשר נמצא קרוב מאוד למצב של חוסר נזילות שתביא לסגירתו (לפי ההערכות תוך פחות משנה) נדרש לגייס 5 מיליארד אירו עד לסוף השנה. הבנק כשל, תוך שהצליח לגייס בשבוע שעבר רק 500 מיליון אירו בלבד (10% מהנדרש) שיאפשרו לו לגלגל רק חלק צנוע מאוד מהחוב שלו שמגיע בימים אלה לפירעון.

  לאור כישלון הגיוס, הפרלמנט האיטלקי אישר להקים קרן לחילוץ בנקים בהיקף כספי אדיר של 20 מיליארד אירו, מכספי משלם המיסים האיטלקי. הקמת הקרן תאפשר נזילות למערכת הבנקאית ולמעשה תציל אותה מקריסה. עם זאת, ההערכות לחובות מערכת הבנקאות האיטלקית עומדות על יותר מ-50 מיליארד אירו. כלומר, ייתכן מאוד כי קרן החילוץ תגדל. ייתכן והמחוקקים האיטלקים מצפים כי סכום זה ייצב את המערכת הבנקאית שתוכל לגייס הון בכוחות עצמה במהלך 2017.

  מאקרו ואג"ח מקומי:

 4. תקציב המדינה לשנים 2017 ו-2018 אושר במליאת הכנסת בשבוע שעבר. התקציב נטו לחישוב מגבלת ההוצאה יעמוד על 360 מיליארד שקל ל-2017 ו-377 מיליארד שקל ל-2018. לפיכך, התקציב לשנתיים הקרובות יחד יעמוד על 906.8 מיליארד שקל. הגידול הריאלי בתקציב המדינה בין השנים 2016 ל- 2017 יהיה 5.2%, כאשר הגידול בין 2016 ל-2018 יעמוד על 8.3%. תקרת הגירעון בשנים 2018-2017 תעמוד על 2.9% מהתוצר.

  אין ספק, כי על רקע הגירעון הנמוך הצפוי ב-2016 (כ-2.2% מהתוצר) יש בכך משום עידוד מסוים, גם אם צנוע למדי לפעילות הכלכלית.

  מבחינת שוק ההון, חרף הצפי לגידול בגירעון, אין להערכתנו לראות בכך מהלך אשר צפוי להעצים את הנפקת החוב הממשלתי, עד לפגיעה בערכן של האיגרות.

 5. הפעילות היצרנית במשק מתדרדרת בחודשים האחרונים, כאשר בספטמבר ובאוקטובר נרשמה התכווצות של 2.2% ו-2.3% (בניכוי עונתיות) בהתאמה או התכווצות ב-3 מתוך 4 החודשים האחרונים. לפי נתוני המגמה, נרשמה באוקטובר התכווצות של 0.8%, כאשר בכל אחד מ-6 החודשים האחרונים נרשמה גם כן התדרדרות. מניתוח של ענפי היצוא עולה כי הענפים המסורתיים מציגים חסינות יחסית, לעומת ענפים בעלי עצימות טכנולוגית גדולה יותר.

  עדויות נוספות לחולשה בענפים היצרניים ניתן לראות בירידה שנרשמה במספר משרות השכיר, 0.8% בניכוי עונתיות או התכווצות של 0.1% בנתוני המגמה (נתון שלילי לראשונה מאז אוגוסט 2015). יתר על כן שעות העבודה בתעשייה התכווצו גם הן, בחודשיים האחרונים.

 6. יחד עם זאת, המדד המשולב למצב המשק בחודש נובמבר עלה ב-0.3%, מעט גבוה ממדדי החודשים הקודמים. קצב העלייה של המדד מתחילת השנה ממשיך להיות גבוה מהקצב שנרשם במהלך 2015. מדד יצוא הסחורות עלה בשיעור ניכר בנובמבר והוביל את העלייה. יבוא התשומות ושיעור המשרות הפנויות שעלו בנובמבר תרמו גם הם לעליית המדד, כמו גם העלייה במספר משרות השכיר בספטמבר. לעומת זאת, מדדי הפדיון במסחר הקמעונאי ובשירותים וכן מדד הייצור התעשייתי ירדו באוקטובר ומיתנו את קצב עלייתו של המדד.
 7. יצוא השירותים בחודש אוקטובר (לא כולל חברות הזנק) לאחר ניכוי השפעת העונתיות, הסתכם ב-3.3 מיליארד דולר, גבוה ב-1.7% מיצוא השירותים בחודש הקודם. יצוא השירותים העסקיים (לא כולל חברות הזנק) עלה בחודש אוקטובר ב-3.3%, לאחר ירידה של 0.2% בחודש ספטמבר. נזכיר, כי יצוא שירותים עסקיים מהווה כשני שלישים מסך יצוא השירותים והוא כולל בעיקר: שירותי תכנה ומחשוב, מחקר ופיתוח ושירותי תקשורת. לעומת זאת, התפתחויות מאכזבות למדי נרשמו בהיקף ההכנסות מתיירים זרים (לא כולל דמי הנסיעה של התיירים) אשר ירדו בחודש אוקטובר ב-4.6%. עם זאת, ייתכן והיה בכך קיזוז לעלייה המרשימה של 4.4% אשר נרשמה בחודש ספטמבר.

   

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

מחקר ואסטרטגיהגיליון תחזיותבלוגיםניהול כספי ציבור וניהול סיכוניםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".