החלטת ריבית דצמבר 2016 בארה"ב


כלכלני אלומות  |  15.12.2016 / 11:39:50

בהתאם להערכות, ריבית ה-Fed עלתה ב-25 נ"ב ל-0.5% עד 0.75%. כל החברים תמכו בריסון. סבירות גבוהה כי הריסון הבא לא יתרחש לפני יוני 2017. המשך העלאות הריבית עלול לייצר מתיחות בין הבית הלבן (טראמפ) לבנק המרכזי.

להלן עיקרי ההודעה שבה עולים הדברים הבאים:

האינדיקטורים הכלכליים שפורסמו ממועד הישיבה הקודמת (נובמבר) ועד לאחרונה מצביעים על כך ששוק העבודה המשיך להתחזק ושהפעילות הכלכלית התרחבה בקצב צנוע, מאז אמצע השנה. קצב יצירת מקומות העבודה נותר גבוה ושיעור האבטלה פחת. ההוצאה הצרכנית מתרחבת בצורה צנועה, אך ההשקעות במשק נותרו חלשות. האינפלציה רשמה עלייה לעומת תחילת השנה, אך היא עדיין מתחת ליעד ארוך הטווח העומד על 2%.

הוועדה מעריכה כי באמצעות התאמה איטית של המדיניות המוניטרית, הפעילות הכלכלית תמשיך להתרחב בקצב צנוע, תוך ששוק העבודה עוד ימשיך להתחזק. האינפלציה צפויה להתגבר לעבר 2% בטווח הבינוני, כאשר ההשפעה הזמנית של ההוזלות בחומרי הגלם תתפוגג ושוק העבודה יתחזק עוד יותר. לדעת הוועדה, הסיכונים לפעילות הכלכלית הם מאוזנים. הועדה תמשיך לעקוב בצורה הדוקה אחר ההתפתחויות בכלכלה הגלובלית ובשווקים הפיננסיים.

על רקע המצב הנוכחי והצפיות לעתיד באשר לשוק העבודה ולאינפלציה, הוועדה החליטה להעלות את טווח הריבית ל- 0.5% עד 0.75%. הגישה של הבנק נותרת מרחיבה ולכן תומכת בשיפור מסוים בשוק העבודה ובהשגת יעד האינפלציה.

בכדי לקבוע בעתיד את מועד התזמון ואת טווח הריבית, תבצע הוועדה הערכות של הסביבה הכלכלית באשר לתעסוקה מלאה וליעד האינפלציה. ההערכות אלה ייקחו בחשבון מגוון רחב של מידע, כגון, אינדיקטורים לשוק העבודה, לחצים אינפלציוניים והתפתחויות פיננסיות ובינלאומיות. הועדה מעריכה כי על רקע השיפור האיטי בסביבה הכלכלית, הריבית תועלה בקצב הדרגתי למדי. לפיכך, הריבית תישאר במשך תקופה מתחת לרמה הנתפסת כמתאימה לטווח הארוך.

כל עשרת חברי הועדה המוניטרית הצביעו בעד המהלך.

ניתוח והערכות לעתיד:

הייתה זו אחת העלאות הריבית הצפויות ביותר בהיסטוריה של הבנק המרכזי האמריקאי. טרם ההחלטה השוק העניק הסתברות של כ-95% לכך שהריבית תועלה. השיפור בפעילות הכלכלית, תוך התגברות מסוימת של האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים וגם בהערכות המשקיעים באשר לאינפלציה אפשרו לבנק המרכזי האמריקאי לבצע את המהלך.

אין ספק כי חברי הוועדה המוניטרית של ה-Fed נקטו בשמרנות והעלו את הריבית, כאשר כל המשקיעים, כמעט עד האחרון שבהם העריך כי הגיע הזמן לעשות זאת. בחודשים האחרונים חברי ה-Fed הכינו את המשקיעים לשלב נוסף של ריסון מוניטרי, בכדי למזער את תגובתם ולא ליצור מערבולת בשווקים.

ביחס לעתיד, חברי ה-Fed מעריכים כי הריבית תועלה בשנת 2017 שלוש פעמים. עם זאת, נציין כי גם לפני שנה החברים העריכו כי הריבית תועלה בין 2 ל-3 פעמים ולבסוף נרשמה פעימה אחת בלבד. לכן, יכולת החיזוי של הערכות החברים בוועדה היא מוגבלת מאוד. נציין, כי השוק מעניק הסתברות של 25% בלבד לכך שבהכרזה הבאה, ב-15/3, תועלה הריבית ב-25 נ"ב. בהכרזה ב-14/6 מעניק השוק סיכוי של 50% להעלאת הריבית ב-25 נ"ב. כמו כן, חשוב לציין כי הבנק המרכזי פעל אמש במהלך שסותר את מטרותיו של הנשיא הנבחר ולכן תתכן ב-2017 עלייה ברמת המתיחות בין הבית הלבן לבין ה-Fed.

רמת הריבית במשק האמריקאי, גם לאחר ההעלאה הנוכחית, נמוכה מאוד. לפי משוואת טיילור אשר קושרת בין סביבת האינפלציה, הצמיחה ורמת הריבית, הרמה המתאימה למשק האמריקאי עומדת על 3.1% (לפי שלוחת ה-Fed של אטלנטה). כלומר, בהחלט ניתן להעריך כי הריבית תועלה גם בשנת 2017. עם זאת, להערכתנו קצב הריסון יוותר איטי למדי, במיוחד על רקע החולשה של הסחר העולמי והתחזקות הדולר בעולם.

תגובת השווקים:

איגרת החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב רשמה רווחי הון לפני ההודעה והפסדי הון בעקבותיה. התשואה לפדיון נסקה לרמה של 2.5%. שוק המניות האמריקאי (S&P 500) עבר לירידות שערים קלות (0.3%-) בעקבות ההכרזה ומשם המשיך להידרדר. מדד ה-VIX עלה קלות לרמה של 13.2% לעומת רמה של 12.7% בפתיחת יום המסחר. בעקבות ההודעה ה-USD התחזק קלות כנגד ה-EUR לרמה של 1.052 דולרים לאירו. הזהב הגיב להודעה בירידות שערים קלות. התפתחויות אלו מצביעות על כך שהריסון המוניטרי עבר ללא תגובה משמעותית או פאניקה בשווקים.

תגובות
הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

בלוגיםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".