סקירה שבועית 17.02.19

סקירה שבועית 17.02.19

יניב חברון אסטראטג ראשי  | 19.02.2019

אני אתפלא אם בנק ישראל לא יעלה את הריבית כבר בחודשיים הקרובים:המשק המקומי מאט, המשק האמריקאי מאט, הצמיחה בעולם נחלשת ואנחנו ככל הנראה בסוף המחזור של הצמיחה הגלובלית שהחל ב-2009 ועשוי להמשך עוד שנתיים או פחות. שעון החול של בנק ישראל לנרמול המדיניות המוניטרית המחזור הנוכחי הולך ומתקצר. ההנחה המרכזית שלי, היא שבנק ישראל בדומה לבנק המרכזי הפדרלי נותן חשיבות "לצבירת תחמושת" ע"י העלאת ריבית, כדי להתמודד עם המשבר או המיתון הבא. הנחה זו הינה מנוגדת לדעה כלכלית שלי שריבית צריך לעלות רק שצריך כלומר שהאינפלציה מאיימת.

המשך...

סקירה שבועית04.02.19

סקירה שבועית04.02.19

יניב חברון - אסטראטג ראשי | 12.02.2019

הלחץ בבנק ישראל לעלות ריבית יתחיל כבר החודש:בעוד בהחלטה הקודמת בבנק ישראל עסקו במצב השווקים, בסיכונים של הכלכלה וברצון העז להחזיר את האינפלציה אל מרכז היעד, השיח יחזור להתמקד בחלון הזמן שנותר ישראל עד המשבר הבא והאם הריבית הנמוכה הולמת את מצב המשק המקומי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי - יניב חברון | 30.01.2019

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי - יניב חברון | 28.11.2018

האירוע החשוב ביותר בשבוע הבא יהיה ככל הנראה פגישתם של נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא סין לי במסגרת ה- G20 שיתקיים בבונוס איירס. בשוק אין ציפייה להסכם שיפתור את כל המחלוקות בין שתי המדינות אבל בהחלט אפשר לצפות למפת דרכים שתכלול זמנים להפחתת המכסים שכבר הוטלו על 220 מיליארד דולר ייבוא מסין לארה"ב ו... הכרזה מסוג זה יכולה להוות טריגר חיובי לשווקים שיעזור לסגור את השנה בטריטוריה חיובית.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי - יניב חברון | 20.11.2018

בארה"ב צפויים השבוע להתפרסם שלל נתונים משוק הנדל"ן המקרטע. התחלות בניה והיתרי בניה יעידו על מצב השוק אחרי שנרשמה עלייה בחומרי גלם לבניה כתוצאה מנזקי הסופות. מכירות בתים יד שניה צפויות להשתפר אחרי הצניחה בחודש קודם. המשך חולשה בשוק הנדל"ן עשויה להשפיע על החלטות של הפד בהמשך כאשר הטענה המרכזית היא שמקור ההאטה הוא המחירים הגבוהים והזינוק בריבית המשכנתא שהוציא הרבה רוכשים פוטנציאלים מהשוק.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי - יניב חברון | 23.10.2018

אני צופה ימים של מתיחות באירופה ואפילו קצת טלטלות בשוקי האג"ח והמניות באירופה, אבל לא בעוצמה של 2012 שכן להערכתי האיחוד האירופאי עומד להתקפל במהירות ולהגיע להסכמות וויתורים עם איטליה. הוויתורים לממשלת איטליה יחשפו את החולשות הנוראיות של האיחוד האירופאי, מה שיוביל להסטת כספים וסיכונים משם בהדרגה. בהנחה והתוכנית הכלכלית של איטליה לא תצלח (סיכוי גבוה מאוד שלא), הורדת הדרוג הבאה תוריד את האג"ח שלה מדירוג השקעה, מה שיוביל למכירות עצומות (כולל של הבנק המרכזי -שאסור לו להשקיע באג"ח שלא בדרוג השקעה) ויש

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי - יניב חברון | 15.10.2018

חוסר סבלנות עלות לעלות ביוקר לנגיד החדש – הסיטואציה אליה נכנס נגיד בנק ישראל החדש עשויה להיות מורכבת בכמה עשרות מונים מזו של הנגידה היוצאת קרנית. היא לעומתו היתה שם 20 שנה קודם לכן, ניהלה את חטיבת המחקר, היתה מעורבת מאוד במדיניות המוניטרית של בנק ישראל והביקורת היתה בעיקר כלפי שר האוצר ונתניהו שלא ראו בה ראויה מספיק ובסוף נאלצו להתקפל. בנוסף היא היתה המשך ישיר למדיניות של הנגיד פישר כאשר תנאי המאקרו בעולם באותו תקופה היו דומים יחסית לזמן הכהונה שלו.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי - יניב חברון | 08.10.2018

על מפולת בשווקים בעקבות האצה בכלכלה אני עוד לא שמעתי – תשואות האג"ח בארה"ב נחשבות בעיני רבים לאחד הסיכונים המובהקים לשוק המניות. בעוד מחירי המניות גבוהים ותודלקו ע"י הכסף הזול, החשש הוא שעליית התשואות יוצרת אלטרנטיבה טובה יותר וסוף עידן הכסף הזול יוביל למפולת בשווקים. ההסבר הזה לצערי הוא חסר, אפילו חסר מאוד. תשואות האג"ח בארה"ב עולות מפני שהכלכלה שם רותחת, שוק העבודה צפוף, הצרכן אופטימי והאינפלציה בועטת. אלו הם לא ממש סממנים למפולת בשוק המניות.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי - יניב חברון | 02.10.2018

הסכם סחר – שוב טראמפ מתדלק את השווקים, כאשר הוא מצליח לסגור עסקה נוספת. חודש ימים בדיוק לקח לטראמפ לצרף את קנדה להסכם סחר משולש וחדש בין ארה"ב מקסיקו וקנדה שנחשב לאזור סחר חשוב ודרמתי עבור הכלכלה האמריקאית.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי - יניב חברון | 17.09.2018

בנק ישראל לא יוכל להעלות ריבית - חודש אחרי שבנק ישראל כבר אותת על העלאתריבית, הכניס חלק משחקני האג"ח לפאניקה, הוא עשוי לעשות סיבוב פרסה. זוהי לאביקורת וזה יוכל לקרות עוד מספר פעמים, במהלך הדרך, אבל גם בהודעה הקודמת,הזיגזג של בנק ישראל לא היה ממש ברור.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי - יניב חברון | 28.08.2018

דונלד טראמפ זקוק להסכמי הסחר לא פחות מסין, מקסיקו, קנדה, אנגליה, והאיחוד האירופאי - ב- 6 לנובמבר האמריקאים ילכו לבחירות לקונגרס ולסנט כאשר מטרת העל של הנשיא היא להשאיר את שני הבתים בשליטה רפובליקאית, אחרת הבטחות הבחירות שלו להסכמי סחר משופרים לארה"ב יורדות לטמיון, שלא לדבר על האפשרות שיודח בטרם עת.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי, יניב חברון  | 26.08.2018

יש או אין אינפלציה בישראל – אחרי 4 שנים של החמצות, האינפלציה בישראל עולה בחודש יולי לרמה שנתית של 1.4% ועדיין נדמה כי אנחנו רחוקים מ"התבססות האינפלציה ביעד". הציפיות בשוק גוזרות ציפיות אינפלציה של 1.4 לשנה הקרובה ו- 1.6 בממוצע ארוך טווח, לעומת זאת החזאים מעריכים אינפלציה אפילו נמוכה יותר.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי, יניב חברון  | 13.08.2018

כאשר יש כל כך הרבה מעורבים עם אינטרסים שונים וכוחות עצומים, קשה לנבא את התוצאה, את ההשלכות, מנצחים מפסידים וכו'. מה שכן יש פה "פוטנציאל לסערה" מושלמת, רמת הסיכון בשווקים עלתה משמעותית באופן שעדיין אינו מגולם לא בשוק האג"ח, לא בשוק הסחורות ובטח לא בשוקי המניות ורצוי להפנים זאת.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי, יניב חברון  | 08.08.2018

העלאת הדירוג היא לא יותר מזכייה "בתחרות יופי" עבור ישראל - דרוג האשראי של ישראל עלה לרמה היסטורית של AA- אבל האמת היא שלמרות שיש הרבה מאוד עובדות כלכליות חיוביות מאחורי הדרוג, אין הרבה השפעות כלכליות על המשק שצפויות בעקבות העלאת הדרוג.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

אסטרטג ראשי, יניב חברון  | 01.08.2018

התמחור בשוק המניות באמריקאי מתוח כאשר חברות הטכנולוגיה והאינטרנט מובילות את רוב העליות בפער ניכר. שינוי בסנטימנט של חברות אלו שחיות בסביבה תחרותית ומאתגרת עד סיכון, יוביל להיפוך מגמה ותיקון בשווקים.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 26.06.2018

חששות מפני התייקרות רחבה של מוצרי מזון עוברת לזירה הממשלתית. שר האוצר, לא מסוגל לקבל התייקרויות מחירים בתקופת כהונתו ואם יידרש הוא צפוי להציג צעדים למניעת ההתייקרויות הצפויות. לעת עתה, אין שינוי בציפיות האינפלציה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 17.06.2018

מדד המחירים לצרכן עלה ב- 0.5% בחודש מאי. לא הייתה במדד הפתעה כלשהי. מדד יוני צפוי לרדת ב- 0.1% ולאחריו גם יולי, אוגוסט וספטמבר צפויים להיות מתונים למדי.

המשך...

החלטת ריבית יוני 2018 בארה"ב

החלטת ריבית יוני 2018 בארה"ב

כלכלני אלומות | 14.06.2018

בהתאם לצפיות, ריבית ה- Fed הועלתה ב- 25 נ"ב לכדי 2.0% - 1.75% . בבנק מציגים גישה ניצית בצורה משמעותית, לעומת העבר. אנו מצפים ל- 2 העלאות ריבית עד סוף השנה (בספטמבר ובדצמבר).

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 10.06.2018

מרווחי האג"ח הקונצרנים ממשיכים להתכווץ. להערכתנו, על רקע הפסדי ההון בחודשים האחרונים, השוק הקונצרני נמצא בעמדת כניסה נוחה, תוך בחירה סלקטיבית של איגרות חוב.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 04.06.2018

במנוגד לארה"ב, הריבית במשק נותרה השבוע ללא שינוי וכנראה שתיוותר על כנה גם במחצית השנייה של השנה. מטרת הריבית הנמוכה של בנק ישראל היא להוביל את האינפלציה בבטחה אל תוך היעד ולייצר פיחות בערך השקל שייבנה על סמך פער הריביות הגדל מול ארה"ב.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י

תגובה להודעת ריבית ב"י

כלכלני אלומות | 29.05.2018

בנק ישראל הותיר אמש את הריבית ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1% . יוני 2018 יהיה החודש ה- 40 שבו הריבית נותרת ברמה זו. האינפלציה מתחממת (אך נמוכה מהיעד) וגם פער הריביות ארה"ב-ישראל פועל להחלשת השקל, אך מוקדם לראות את בנק ישראל משנה את הריבית. לא צפויה בעקבות ההודעה תגובה משמעותית בשווקים.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 29.05.2018

משרד האוצר ממשיך במגמת האנטי יוקר-מחייה. הצעד החדש הוא רפורמה במחירי התרופות הצפויה להוזיל כ- 5% במחירן. אמנם, ההשפעה על מדד המחירים לצרכן תהיה זניחה, אך הדבר ממחיש היכן נמצא הפוקוס של המשרד.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 23.05.2018

על רקע האינפלציה המתגברת ונתוני הצמיחה, ציפיות השוק לעלייה של הריבית השקלית הקצרה נמצאות בעלייה. לשם המחשה. בעוד שהריבית במח"מ של 1 שנה עמדה בסוף אפריל על 0.16% , בסוף השבוע זו כבר עמדה על 0.22% . העלאת הריבית הקצרה לא בפתח, אך עושה רושם שהשוק כבר מתכונן.

המשך...

סקירת מדד המחירים אפריל 2018

סקירת מדד המחירים אפריל 2018

כלכלני אלומות | 17.05.2018

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אפריל 2018ב- 0.4%,הדומה להערכתנו. חוזי שכר הדירה ממשיכים להפתיע ולהתייקר. האינפלציה ב- 12 החודשים הקרובים תגיע ל- 1% ולאחר מדד מאי תתמתן לטווח של 1% - 0.5%.עד פרסום מדד מאי, האפיק הצמוד צפוי לבלוט.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 15.05.2018

על רקע ההתגברות האחרונה בסביבת האינפלציה, פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל, ביום ג', ירכז את מירב העניין בשבוע המסחר הקרוב. מדד אפריל צפוי לעלות ב- 0.4% וכך גם מדד מאי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 07.05.2018

ההתמתנות בפעילות בשוק הדיור, אשר הביאה לידי כך שחלק מהדירות אשר יוצאות לשוק במסגרת דיור למשתכן לא נמכרות, מביאות את משרד האוצר להעמיק את ההטבות הניתנות לקבוצת משפרי הדיור. כעת, על הפרק מתן מענק שבין 40 ל- 60 אלף ש"ח למשפרים. להערכתנו, מענק זה הוא בשולי הענף, מיועד בעיקר לתמוך בקבלנים ולא צפוי להביא לשינוי משמעותי בפעילות.

המשך...

החלטת ריבית מאי 2018 בארה"ב

החלטת ריבית מאי 2018 בארה"ב

כלכלני אלומות | 03.05.2018

בהתאם לצפיות, ריבית ה- Fed נותרה ללא שינוי, ברמה של 1.75% . החידוש המרכזי בדוחהוא שלדעת הוועדה, האינפלציה כבר נמצאת בסביבת היעד ארוך הטווח )כ- 2% ( ואף צפויהלהיוותר שם בטווח הבינוני. דוח זה משאיר לדעתנו את הדלת פתוחה לרווחה ל- 3 העלאותריבית עוד השנה, כאשר ביוני יחול שלב נוסף של הריסון.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 29.04.2018

ענף הדיור ממשיך ללחוץ על הבלמים, תוך ירידה במרבית הפרמטרים. אבדן הכנסות המדינה מהענף, כאשר מנגד, שר האוצר לוחץ על ההוצאה הממשלתית האזרחית עלול להביא לעלייה בגירעון הממשלתי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 23.04.2018

יחידת החוב הממשלתית ממשיכה לצמצם את הנפקות החוב הסחיר, על רקע צרכי החוב הלא סחיר. בכך, איגרות החוב הארוכות ובמיוחד הצמודות הופכות לנדירות יותר.

המשך...

סקירת מדד המחירים מרץ 2018

סקירת מדד המחירים מרץ 2018

כלכלני אלומות | 23.04.2018

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש מרץ 2018 ב 0.3%- (הערכנו עלייה של 0.2% ). חוזי שכר הדירה ממשיכים להיות הקטר האינפלציוני. האינפלציה ב 12- החודשים הקרובים.( תהיה מתונה ועדיין רחוקה מיעד יציבות המחירים ) 1%-3%

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 23.04.2018

הממשלה פועלת להגברת ההוצאה האזרחית. זו צפויה להביא לעלייה בצרכי גיוס החוב של הממשלה בהמשך השנה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 09.04.2018

בחודשי האביב, מארס ואפריל, צפוי מדד המחירים לצרכן לעלות ב- 0.2% וב- 0.4% ,בהתאמה. באופן היסטורי אלו המדדים החזקים ביותר במהלך השנה. אלו יושפעו מגורמיםעונתיים כגון, התייקרות של פריטי הלבשה והנעלה, שירותי הארחה ונסיעות לחול.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 27.03.2018

משקיעי קרנות הנאמנות העמיקו את חשיפתם לנכסים מסוכנים במהלך הרבע האחרון של 2017, כחלק מהמגמה שאפיינה את השנה כולה. ברבעון הנדון הסתכמה הצבירה נטו ב- 6.3 מיליארד ₪, כחלק מ-19.4 מיליארד ₪ בשנה כולה. על רקע ההתפתחויות בחודש פברואר וגם השבוע האחרון, נראה כי הגישה לנכסים מסוכנים תהיה שמרנית יותר.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 18.03.2018

מדד המחירים לצרכן על בפברואר ב- 0.1% , שיעור העלייה החד ביותר בפברואר מאז2013 . דווקא שירותי הדיור בבעלות הדיירים )חוזי שכר דירה מתחדשים( שהיה הקטר האינפלציוניבשנים האחרונות מציג היחלשות

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 13.03.2018

מרווחי האג"ח הקונצרנים המשיכו להתרחב בחודש האחרון, במנוגד למגמה שנרשמה בעולם. לאור זאת, גדלה מידת האטרקטיביות של האפיק, במיוחד בקרב האיגרות החזקות.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 11.03.2018

ישראל: ההוצאה על מוצרים בני-קיימא נחלשת. ההוצאה לצריכה שוטפת המתחזקת מקזזתחולשה זו, אך הצריכה הכוללת לא תתמוך בצמיחה כבעבר.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 27.02.2018

המרווחים הקונצרנים מהאיגרות הממשלתיות המשיכו להתרחב בימים האחרונים, חרף חזרת הרגיעה לשווקים ובמנוגד למגמה בעולם. לפיכך, מידת האטרקטיביות של האפיק הקונצרני גדלה. עם זאת, יש להערכתנו מקום לבחירה סלקטיבית של איגרות ובמיוחד בדירוגים גבוהים.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 27.02.2018

פתיחה חלשה לאינפלציה במשק. מדד המחירים לצרכן הוזל בחודש ינואר ב- 0.5% והושפע במיוחד מהוזלות עונתיות בתחום ההלבשה וההנעלה. מדד פברואר צפוי לרדת ב- 0.1% . האינפלציה ב- 2018 תהיה רחוקה מהיעד.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 26.02.2018

המערבולת בשווקים הגלובליים הביאה לצניחה של כ- 10% במחיר הנפט הגולמי. גם אם נתחשב בפיחות השקל כנגד הדולר, עדיין לכך תהיה השפעה דפלציונית על סביבת המחירים במשק (רלוונטי למדד מארס) ובאופן חיובי על איגרות החוב השקליות.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 26.02.2018

סקר החברות של בנק ישראל לרבע האחרון של 2017 ממשיך להציג אופטימיות.האינפלציה המשק צפויה להתחיל את השנה בטריטוריה השלילית. סוגיית מחירי שכר הדירה, כפישעלו לאחרונה, היא זניחה לסביבת האינפלציה.

המשך...

החלטת ריבית ינואר 2017 בארה"ב

החלטת ריבית ינואר 2017 בארה"ב

כלכלני אלומות | 08.02.2018

בהתאם לצפיות, ריבית ה-Fed נותרה ללא שינוי בטווח של 1.25% עד 1.50%. ב-Fed מבינים כי האינפלציה לא תגיע בטווח הקצר ליעד, אך על רקע הכלכלה החזקה כותבים כי הריבית תמשיך לעלות. הייתה זו ישיבתה האחרונה של יילן. ב-3/2 ייכנס לתפקידו היו"ר החדש, ג'רום פאואל. הריבית תועלה ב-25 נ"ב ב-21/3 וקיים סיכוי רב להעלאה בכל רבעון.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 01.02.2018

בעוד שיצוא הסחורות נמצא בתקופה קשה, דווקא יצוא השירותים הציג בשנים האחרונות התפתחויות חיוביות. בחודש אוקטובר הוא רשם התכווצות וזו תוקנה במהרה על ידי התרחבות מחודשת בנובמבר. יצוא ענפי ההיי-טק מוביל בראש.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 01.02.2018

המשק צמח ב-3.5% ברבעון ה-3 של 2017. היה זה שיעור הצמיחה החזק ביותר ב-3 הרבעים האחרונים. הצריכה הפרטית ובמיוחד רכישות של מוצרים בני-קיימא וגם ההשקעות בענפי המשק הובילו את הפעילות המשקית. שוק העבודה ממשיך להציג אינדיקטורים חזקים.

המשך...

סקירת מדד המחירים דצמבר 2017

סקירת מדד המחירים דצמבר 2017

כלכלני אלומות | 30.01.2018

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש דצמבר 2017 ב-0.1% (הערכנו יציבות). מדדי ינואר ופברואר צפויים להיות שליליים. האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תהיה מתונה מאוד והרחק מיעד יציבות המחירים (3%-1%).

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 15.01.2018

השקל נלחם בבנק ישראל. העובדה כי המשק צומח ותאוות העסקאות גדולה (המשק ממשיך לייצא חברות הייטק) משפיעה על שער החליפין. בנק ישראל, למרות מאמצים כבירים רק מצליח למתן את המגמה. אנו ממשיכים לנקוט בגישה לפיה השקל ימשיך להתחזק.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י

תגובה להודעת ריבית ב"י

כלכלני אלומות | 14.01.2018

בנק ישראל הותיר אמש את הריבית ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%. ינואר 2018 יהיה החודש ה-35 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בבנק מצביעים על כך ששוק העבודה נמצא בתעסוקה מלאה ("הדוק") וקצב הצמיחה דומה לפוטנציאל.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 31.12.2017

התחלות הבניה במשק מתכווצות בצורה חדה. ברבע השלישי של השנה סך התחלות הבנייה הסתכם בקצב שנתי של כ-43,000 יחידות, לעומת כ-56,000 יחידות ברבע המקביל אשתקד. אם תמשך המגמה, בעוד שנתיים עד שלוש שנים ייווצר מחסור בשוק הדיור.

המשך...

החלטת ריבית דצמבר 2017 בארה"ב

החלטת ריבית דצמבר 2017 בארה"ב

כלכלני אלומות | 18.12.2017

בהתאם לצפיות, ריבית ה-Fed הועלתה ב-25 נ"ב לטווח של 1.25% עד 1.50%. ב-Fed מתייחסים לשוק העבודה כאילו הגיעה לכדי מיצוי. עם זאת, ב-Fed הרבה יותר אופטימיים ביחס לכלכלה ומעלים את תחזית הצמיחה ל-2018 ב-0.4%, ל - 2.5%.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 18.12.2017

מדד המחירים לצרכן הוזל ב-0.3%. האינפלציה במשק נותרת ממותנת. יתר על כן, הפחתות מסי הקנייה והמכסים צפויים להפחית כ-0.1% מהמדד הכללי, על פני 3 החודשים הקרובים.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 18.12.2017

שוק העבודה ממשיך להצביע על חוזקה. הן השכר והן מספר המשרות המשיכו לעלות בחודשים האחרונים. יתר על כן, מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים לחודש נובמבר רשם עלייה לרמת השיא מאז החלו בהפקתו.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 18.12.2017

בפתחו של הרבעון האחרון, המדד המשולב לאוקטובר המשיך להציג תמונת מצב חיובית למשק, תוך שהוא עולה ב-0.3%. הצמיחה נתמכת בצרכן הפרטי, כאשר דווקא היצוא, גם של ענפי השירותים מציג חולשה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 07.12.2017

הנתונים משוק העבודה לחודש אוקטובר היו פחות טובים, כמו כן, שיעור האבטלה עלה. עם זאת, המשק נמצא בתנופה חיובי

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 20.11.2017

מדיניות מוניטרית בארה"ב: בהתאם לציפיות, חברי הבנק המרכזי האמריקאי השאירו את הריבית בשבוע שעבר, ללא שינוי. עם זאת, חברי הוועדה הותירו פתח לריסון של 25 נ"ב בחודש דצמבר. העקום האמריקאי ממשיך להשתטח. משרת הנגיד - הנשיא הודיע כי מועמדו למשרת יו"ר ה-Fed יהיה ג'רום פאואל.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 22.10.2017

בישראל המשקיעים הזרים, גם הישראלים, מתרכזים בהשקעות ישירות. בשנה האחרונה היוו ההשקעות הישירות במשק כ-51% מסך השקעות תושבי חוץ בנכסים ישראלים. המשקיעים הישראלים השקיעו כ-44% מסך ההון בחו"ל בהשקעות ישירות.

המשך...

סקירת מדד המחירים ספטמבר 2017

סקירת מדד המחירים ספטמבר 2017

כלכלני אלומות | 22.10.2017

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש ספטמבר 2017 ב-0.1%; על רקע מדדי החורף, האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תהיה מתונה מאוד והרחק מיעד יציבות המחירים (3%-1%).

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 22.10.2017

הפעילות הפיסקלית מפתיעה לטובה על רקע הכנסות חד פעמיות מרשימות. בחודש ספטמבר נמדד עודף בפעילותה התקציבית של הממשלה בסך של 3.2 מיליארד שקלים. העודף בחודש זה נובע בעיקרו מהכנסות מיסים "מיוחדים" גבוהות מאד ממבצע מס דיבידנד.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 01.10.2017

בישראל על רקע התמונה הפיסקלית האיתנה של המדינה, לפיה גביית המיסים מעסקאות בתחום ההי-טק ומדיבידנדים מביאים לצמצום בהיקף גיוס החוב. באוקטובר יונפקו 3 מיליארד ש"ח כאשר כ-82% הינם באפיק השקלי (כולל בריבית משתנה). הסיכון לחריגה בגירעון השנה נמוך מאוד.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 01.10.2017

בישראל נמשכים הסימנים לכך שהמשק נחלש. בין היתר, נרשמה האטה בפדיון של ענפי המשק בחודשים מאי עד יולי. הייצור התעשייתי רשם התכווצות בחודש יולי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 18.09.2017

בישראל מדד המחירים לצרכן עלה באוגוסט בשיעור של 0.3%, בדומה להערכתנו. עם זאת, לפנינו שורה של מדדים חלשים – ספטמבר צפוי לרדת ב-0.3% ובתקופת החורף המשק מתאפיין בדפלציה. לפיכך, עדיין ישנו יתרון לאפיק הממשלתי השקלי על פני הצמוד.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 13.09.2017

בארה"ב סימנים ראשונים לפגיעה של הכלכלה האמריקאית מההוריקן "הארווי" מתחילים לצוץ בדמות עלייה במספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה. כפי הנראה זה לא סוף הסיפור כאשר "אירמה" מגיעה. הרבע השלישי שהתחיל טוב, עלול להידרדר.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 03.09.2017

בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש ספטמבר 2017 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%; להערכתנו, רמת הריבית הנוכחית משלבת בצורה סבירה בין הסיכונים השונים במשק ובמיוחד שרובם לצד השלילי. הריבית תיוותר ללא שינוי בשנה הקרובה, עם פוטנציאל לעלייה ראשונה רק בשלהי 2018.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י

תגובה להודעת ריבית ב"י

כלכלני אלומות | 30.08.2017

בנק ישראל מותיר את הריבית לחודש ספטמבר (וראשית אוקטובר) 2017 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%; ספטמבר 2017 יהיה החודש ה-31 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בבנק ישראל מצביעים על מגמות מעורבות במשק.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 28.08.2017

בארה"ב מכירות של בתים חדשים, יד שנייה והזמנות של מוצרים בני קיימה היו האינדיקטורים המרכזיים שפורסמו בשבוע האחרון בארה"ב. נראה, כי המומנטום במשק האמריקאי הוא עדיין חיובי. ביום ו' יפורסם דוח התעסוקה לאוגוסט. הצפי הוא לתוספת של 176 אלף משרות חדשות. בישראל האינדיקטורים השוטפים מצביעים על כך שבפתחו של הרבעון השלישי המשק ממשיך להתרחב.קצב הצמיחה יציב וגבוה ביחס לחודשים האחרונים, אך נמוך מאשר בשלהי 2016.ביום ג' צפויה הכרזת ריבית בנק ישראל. צפי - ללא שינוי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 23.08.2017

בארה"ב האינדיקטורים שפורסמו בשבוע האחרון היו מעורבים. עם זאת, עלייה של 0.6% במכירות הקמעוניות ביולי יוצקת אופטימיות ביחס לרבעון השלישי של השנה. ביום חמישי ייפתח הסימפוזיון השנתי של ה-Fed שאליו מגיעים נגידים רבים מרחבי העולם. הנאומים יספקו מידע על המדיניות המוניטרית בעולם בעתיד.

המשך...

סקירת מדד המחירים יולי 2017

סקירת מדד המחירים יולי 2017

כלכלני אלומות | 16.08.2017

מדד המחירים לצרכן ירד בחודש יולי 2017 ב-0.1%; האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תהיה מתונה מאוד והרחק מיעד יציבות המחירים (3%-1%).

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 13.08.2017

בארה"ב סביבת האינפלציה מתמתנת, נמוכה מיעד ה-Fed וכפי הנראה לא צפויה להגיע ליעד בטווח הקצר. עם זאת, לא נראה כי בבנק המרכזי האמריקאי יוותרו על הרצון לצמצם את המאזן והוא ייחל בעוד חודש. בישראל הן השכר והן מספר המועסקים במשק רושמים התפתחויות חיוביות בחודש מאי. הדבר יוצק ביטחון במצבו של הצרכן, אשר החל להראות חולשה מסוימת, בכל האמור להוצאה בחודשים האחרונים.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 06.08.2017

ההוצאה הצרכנית בישראל בכרטיסי אשראי ממשיכה להציג התמתנות בקצב ההתרחבות. התפתחות זו מדאיגה אך יותר מפתיעה על רקע המשך עליית השכר ושיעור האבטלה הנמוך. בארה"ב דוח התעסוקה ליולי היה חזק במיוחד וכל הכוחות פעלו באותו הכיוון. למשק נוספו 209 אלף משרות, תוך עלייה בשיעור ההשתתפות. שיעור האבטלה ירד לשפל של 16 השנים האחרונות (הנמוך ביותר מאז מארס 2001) ל- 4.3%.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 30.07.2017

האינפלציה המתמתנת בארה"ב לא מעניינת את כלכלני הבנק המרכזי. אלו מעוניינים להתחיל את תכנית מכירת האג"ח הממשלתי, ייתכן אף כבר בחודש ספטמבר.ב-IMF מעריכים כי הכלכלה העולמית תצמח ב-3.5% השנה, בדומה להערכה שניתנה בחודש אפריל. עם זאת, ישנה הטרוגניות במידת האופטימיות באשר למשקים השונים. אינדיקטורים כלכליים שונים מצביעים על כך שהמשק מאבד מן המומנטום, הן בצד היצרני והן בתצרוכת הפרטית.

המשך...

החלטת ריבית יולי 2017 בארה"ב

החלטת ריבית יולי 2017 בארה"ב

כלכלני אלומות | 27.07.2017

בהתאם לצפיות, ריבית ה-Fed נותרה בטווח של 1.00% עד 1.25%; ב-Fed מבינים שהאינפלציה נמוכה אך נראה כי לא חוששים מכך יתר על המידה. הם מודיעים כי כוונתם להפעיל את מנגנון היציאה מאחזקת איגרות החוב (4.2 טריליון דולר) "יחסית בקרוב", ייתכן וכבר בספטמבר.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 24.07.2017

הכלכלה האמריקאית הציגה בשבוע המסחר האחרון נתונים מעורבים. הוזלה נוספת במדד מחירי היבוא מצביע על כך שהאינפלציה עוד צפויה להמשיך ולהתמתן. המשקיעים לא מאמינים בהעלאת ריבית השנה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 16.07.2017

מדד המחירים לצרכן בישראל הוזל בחודש יוני ב-0.7%, כאשר אנו הערכנו ירידה של 0.4%; המדד הושפע במיוחד מהוזלה של 10.4% במחירי המים ומהוזלות עונתיות במחירי ההלבשה וההנעלה, הירקות והפירות. סביבת האינפלציה במשק צפויה להיוותר ממותנת בשנה הקרובה ורחוקה למדי מיעד יציבות המחירים.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י

תגובה להודעת ריבית ב"י

כלכלני אלומות | 13.07.2017

בנק ישראל מותיר את הריבית לחודש יולי (ואוגוסט) 2017 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%; יולי 2017 יהיה החודש ה-29 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בבנק ישראל נותרים אופטימיים ביחס לצמיחה אך, פחות ביחס לאינפלציה ולתהליך הריסון המוניטרי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 09.07.2017

דוח התעסוקה למשק לחודש יוני וגם אינדיקטורים אחרים שפורסמו בשבוע האחרון מצביעים על כך שהמשק האמריקאי רחוק מלהגיע לסיום מחזור העסקים. בבנק המרכזי האמריקאי מתלבטים באשר למועד התחלת הצמצום המוניטרי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 09.07.2017

נתוני הצמיחה לרבעון הראשון בארה"ב עודכנו פעמיים כלפי מעלה, מ-0.7%, ל- 1.2%, ועד ל-1.4%. כלומר, הרבע הראשון לא היה נורא כל כך. המשק האירופי צמח ברבעון הראשון ב-2.4% והאינדיקטורים השוטפים מצביעים על המשך האופטימיות. שתי הכלכלות הגדולות בעולם צפויות לצמוח בכ-2% ברבע השני של 2017 – האופטימיות הזהירה נמשכת.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 21.06.2017

בהתאם לציפיות ולמרות התמתנות האינפלציה, הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי האמריקאי העלתה את הריבית בשבוע שעבר ב-25 נ"ב לטווח חדש של 1% עד 1.25%; בבנק מספקים פרטים חדשים באשר לתכנית להפחתת מאזן הבנק, אשר ככל הנראה תחל עוד השנה. בסוף השבוע נסחרה האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב בתשואה לפדיון של 2.15% , הנמוכה ב-5 נ"ב מאשר לפני שבוע.

המשך...

החלטת ריבית יוני 2017 בארה"ב

החלטת ריבית יוני 2017 בארה"ב

כלכלני אלומות | 15.06.2017

בהתאם לצפיות, ריבית ה-Fed עלתה לטווח של 1.00% עד 1.25%; ב-Fed מעודדים מהצמיחה ומשוק העבודה, אך פחות מהאינפלציה. שמונה חברים תמכו בהעלאת הריבית. חבר אחד תמך ביציבות. נוסף על כך, בבנק מתחילים להכין את הקרקע להפחתת המאזן, אשר אם לא תהיינה הפתעות תחל עוד השנה (לפני סיום הקדנציה של יילן).

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 11.06.2017

בסוף חודש מאי הסתיימה תקופת ההרצה של"חיסכון לכל ילד". המשמעות היא שמשרד האוצר יחליט על השקעה של כשליש מכספי הילדים שהוריהם לא בחרו בשבילם מסלול. בשורה התחתונה, מדובר בכ-1.5 מיליארד שקלים אשר יגיעו במהלך יוני ויושקעו, הלכה למעשה, ב-2 אפיקים מרכזיים: אג"ח ממשלת ישראל ואג"ח קונצרניות.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 04.06.2017

ההנהגה האמריקאית ממשיכה להתנתק מהעולם. בראשית השנה נסוגה ארה"ב מההסכם הטראנס-פסיפי. לאחר סיום ביקורו של טראמפ באזור, במסגרת נאט"ו, אמרה הקנצלרית הגרמנית כי "הסתיימה התקופה שבה אירופה הייתה יכולה להסתמך על אחרים". בהמשך השבוע, טראמפ נסוג מהסכם פריז להפחתת גזי החממה.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י

תגובה להודעת ריבית ב"י

כלכלני אלומות | 01.06.2017

בנק ישראל שוב מותיר את הריבית לחודש יוני 2017 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%. יוני 2017 יהיה החודש ה-28 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בבנק ישראל נותרים אופטימיים ביחס לאינפלציה, אך להערכתנו תהיה נמוכה מהיעד ב-2017.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 28.05.2017

הייצור התעשייתי רשם התפתחות חיובית במרץ, אך נראה כי בענפים היצרניים שומרים על זהירות. לראיה, בעוד ששעות העבודה גדלות, מספר המועסקים נותר ללא שינוי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 28.05.2017

ברבעון הראשון של השנה צמח המשק ב-1.4% שהוא הקצב הנמוך ביותר מאז הרבעון השני של 2015. הצמיחה החלשה הושפעה מהתכווצות ברכישת מוצרים בני קיימה בכלל, ורכבים בפרט. קצב הצמיחה במשק צפוי להתגבר ברבעונים הבאים וזו צפויה להסתכם בשנת 2017 ב-3.4%.

המשך...

סקירת מדד המחירים אפריל 2017

סקירת מדד המחירים אפריל 2017

כלכלני אלומות | 16.05.2017

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אפריל 2017 ב-0.2%, הדומה להערכתנו. האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תהיה מתונה מאוד והרחק מיעד יציבות המחירים (3%-1%).

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 14.05.2017

בישראל מראשית השנה נמדד בפעילות הממשלה גירעון של 2.9 מיליארד ש"ח, לעומת 1.1 מיליארד ש"ח בתקופה המקבילה לפני שנה. עם זאת, על רקע מחזור העסקים החזק במשק והעובדה כי ב-12 החודשים האחרונים נרשם גירעון של 2.2% מהתוצר, להערכתנו לא תהיה בעיה לממשלה לעמוד ביעד הגירעון (2.9%) בשנה הנוכחית.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 11.05.2017

הקונגרס האמריקאי חוזר לעבוד. בית הנבחרים (House) אישר בשבוע שעבר את חוק הבריאות החדש. אמנם, החוק דורש גם אישור של הסנאט, אך התפתחות זו שהינה חלק מהקמפיין של טראמפ מהווה ההצלחה הראשונה והאמיתית של הנשיא ועל כך שהתקשורת שבין הבית הלבן ובית המחוקקים השתפרה משמעותית, לעומת מצבה בסוף מארס.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 30.04.2017

הנשיא האמריקאי לא עוצר. טארמפ הודיע על כוונתו להפחתת מס החברות ל-15% מכ-39% כעת וגם של מס ההכנסה. לא הוסבר כיצד תמומן הפחתת המיסים.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 23.04.2017

הכלכלה העולמית: כלכלני קרן המטבע הבינלאומית אופטימיים באופן יחסי, באשר למחזור העסקים בשנתיים הקרובות. הם מעריכים שיימשך השיפור ברחבי העולם ובעיקר בקרב השווקים המפותחים. כך, לעומת קצב צמיחה של 3.1% בשנת 2016, הכלכלה העולמית צפויה להתרחב בשנים 2017 ו-2018 ב-3.5% וב-3.6%, בהתאמה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 18.04.2017

מדד מרץ עלה ב-0.3%; מדד אפריל צפוי לעלות ב-0.2% בלבד. סביבת האינפלציה במשק נותרה נמוכה ומצביעה על כך שלא צפוי ריסון מוניטרי בטווח הקצר.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 18.04.2017

בבנק ישראל מותירים כצפוי את הריבית ללא שינוי. בבנק מצביעים על פעילות כלכלית ערה, אך האינפלציה הנמוכה ושער החליפין נותרו גורמי הסיכון המרכזיים.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 02.04.2017

מצבו האיתן של הצרכן הישראלי, כפי שבא לידי ביטוי בעלייה ריאלית של השכר ובשיעור אבטלה נמוך, משתקף גם בהוצאה הצרכנית ובפרט ברכישות בכרטיסי האשראי. נרשם גידול ניכר בהוצאה כאשר השכר הריאלי לא התרחב באופן זהה בתקופה הנדונה, מצביע על כך שהחוב הצרכני ממשיך להתרחב (עדויות לכך ראינו השבוע ממנהלי הבנקים).

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 26.03.2017

שבוע קשה במיוחד לנשיא טראמפ, המחוקקים אמריקאים (גם רפובליקאים) לא מסכימים לשנות את תכנית הבריאות של אובמה ותכניותיו של הנשיא החדש סופגות מפלה. שוק ההון הגיב להתפתחויות אלה בירידה של מחירי המניות והנפט ומנגד, בעליית מחירי איגרות החוב, הזהב וה-VIX (13%). אבד הרוב למשקיעים המשוכנעים בעליית ריבית בחודש יוני.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 19.03.2017

מדד המחירים לצרכן צפוי לעלות בטווח של 0.0% עד 0.5% בשנת 2017 וכך גם ב-12 החודשים הקרובים. כל זאת, ללא השפעות משרד האוצר (מע"מ, רפרמות). כלומר, בהחלט ייתכן כי המדד יהיה אפסי השנה ואולי שוב שלילי.

המשך...

סקירת מדד מחירים פברואר 2017

סקירת מדד מחירים פברואר 2017

כלכלני אלומות | 16.03.2017

מהשוואת העסקאות שבוצעו בחודשים דצמבר 2016 עד ינואר 2017, לעומת העסקאות שבוצעו בחודשים נובמבר 2016 עד דצמבר 2016 (לא חלק ממדד המחירים לצרכן), נמצא כי מחירי הדירות עלו ב-0.5%. זאת, לאחר הוזלה של 0.5% בחודש הקודם. ב-12 החודשים האחרונים עלו מחירי הדירות ב-6.3%, הנמוך מ-6.8% שנרשם בחודש הקודם.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 13.03.2017

המשק צמח בשנת 2016 ב-4.0%, הגבוה משמעותית מ-2.5% ב-2015 ו-3.2% ב-2014. התוצר הגולמי במגזר העסקי עלה ב-2016 ב-4.2%, לאחר עליה של 2.3% בשנת 2015 ועלייה של 3.1% ב-2014. קטרי הצמיחה במשק היו ההשקעות (בנכסים קבועים) והצריכה הפרטית אשר נסקו ב-11.3% וב-6.3%, ב-2016, בהתאמה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 05.03.2017

בבנק ישראל הותירו את הריבית ללא שינוי גם החודש. לא הייתה בכך הפתעה. עם זאת, הניגוד בין הכוחות הפועלים על כיוון הריבית הקצינה. מחד, הצמיחה גבוהה מאוד ובהתאם, הריבית הייתה צריכה להיות גבוהה יותר.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י

תגובה להודעת ריבית ב"י

כלכלני אלומות | 28.02.2017

בבנק ישראל מותירים את המשפט לפיו: "עליית השכר ועלייה באינפלציה בעולם, צפויים לתמוך בחזרת האינפלציה אל תוך היעד". משפט זה מצביע על כך שבבנק נותרים אופטימיים בכל האמור לתוואי האינפלציה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 27.02.2017

אומרים "משנכנס אדר מרבין בשמחה" - האופטימיות והשמחה בשווקי המניות בארה"ב פוגשת בדיוק השבוע את מכפיל שילר (מכפיל רווח שהמציא זוכה פרס נובל) הנודע נוגע לא נוגע ברמה בה היה ביום ה Black Tuesday

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 27.02.2017

מחקר של בנק ישראל אמד את הקשר בין השינוי היומי במחיר האג"ח הצמודה לאינפלציה הבלתי צפויה (הפער בין הערכת חזאי האינפלציה לפרסום בפועל) לאותו חודש. המחקר בוחן כמה מידע על האינפלציה שלא נחזתה בראשית החודש נלמד במהלך החודש (בזמן התפתחותה); כמה מידע נלמד בשבועיים שחולפים בין סוף החודש לבין המועד שבו מפורסם מדד המחירים לצרכן; ואיזה חלק מהאינפלציה החודשית הפעילים מגלים רק בעקבות הפרסום בפועל, כפי שבא לידי ביטוי במחירן של האג"ח הצמודות.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 12.02.2017

אינדיקטורים ראשוניים לחודש ינואר יוצקים אופטימיות ביחס למשק ברבעון הראשון של 2017. התקבלו תוצאות סקר הערכת מגמות בעסקים המסכם את הערכות המנהלים בענפי פעילות שונים במשק.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 05.02.2017

שוק העבודה הישראלי המשיך להציג נתונים חזקים ברבעון האחרון של 2016, תוך ירידה קלה בשיעור ההשתתפות (שהוא לכשעצמו גבוה מאוד). כך, אחוז הבלתי מועסקים מכוח העבודה בקרב בני 64-25 ירד ל-3.8% ברבעון הרביעי של 2016 לעומת 4.1% ברבעון השלישי 2016.

המשך...

החלטת ריבית ינואר 2017 בארה"ב

החלטת ריבית ינואר 2017 בארה"ב

כלכלני אלומות | 05.02.2017

בהתאם להערכות, ריבית ה-Fed ללא שינוי. כל החברים תמכו ביציבות. סבירות גבוהה כי הריסון הבא לא יתרחש לפני יוני 2017. כפי הנראה, בבנק המרכזי ממתינים להתפתחויות במישור הפיסקלי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 05.02.2017

מטרתו של הנשיא האמריקאי טראמפ היא להגיע לצמיחה של 4% לשנה, על ידי הפחתת המס וביצוע מהלכים תומכי צמיחה כגון השקעות בתשתית. הקונצנזוס בשוק מעריך כי הצמיחה בשנתיים הקרובות (2017 ו-2018) תסתכם ב-2.3%, בכל אחת מהשנים.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י

תגובה להודעת ריבית ב"י

כלכלני אלומות | 24.01.2017

בנק ישראל מותיר את הריבית לחודש פברואר 2017 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%. פברואר 2017 יהיה החודש ה-24 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בבנק ישראל מציינים כי "עליית השכר ועלייה באינפלציה בעולם, צפויים לתמוך בחזרת האינפלציה אל תוך היעד".

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 24.01.2017

סקר החברות של בנק ישראל לרבעון האחרון של 2016 מעיד כי המגזר העסקי המשיך לצמוח בקצב מהיר. מאזן הנטו (הפער בין המנהלים המדווחים על התרחבות בפעילות לבין אלו המדווחים על התכווצות) היה חיובי ומובהק.

המשך...

סקירת מדד מחירים דצמבר 2016

סקירת מדד מחירים דצמבר 2016

כלכלני אלומות | 16.01.2017

מדד המחירים לצרכן נותר בחודש דצמבר 2016 ללא שינוי. מחירי חוזי שכר הדירה המתחדשים ממשיכים לרדת ולמתן את האינפלציה במשק.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 15.01.2017

בניגוד למדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים אשר הצביעה על ירידה בדצמבר, דווקא מדד אמון הצרכנים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הצביע על עלייה באופטימיות בחודש דצמבר. המדד עמד בדצמבר על 12%-. מאז אוקטובר 2015 (שבו עמד ערך המדד על 25%-) נרשמה מגמת השיפור בערכו של המדד. זו מעידה על כך שהציבור נעשה פחות פסימי לגבי המצב הכלכלי של משק הבית ושל המדינה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 09.01.2017

נמשכת העלייה במקומות עבודה פנויים במשק: לפי הנתונים האחרונים משוק העבודה, נראה כי הביטחון התעסוקתי צפוי להימשך. כך, ברבע השלישי של שנת 2016 מספר המשרות הפנויות במשק עלה ל-102.1 אלף משרות (בממוצע לחודש), לעומת 99.6 אלף משרות פנויות בממוצע לחודש, ברבעון השני. משמעות הדבר היא כי יש יותר משרות פנויות בשוק העבודה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 09.01.2017

המשק צמח בשנת 2016 בשיעור של 3.5%. כך עולה מאומדנים מוקדמים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. שיעור צמיחה שנתי זה שהוא הגבוה מאז 2013 הושפע במידה רבה מהשקעות במשק, מהצריכה הפרטית וגם מההוצאה הממשלתית.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י

תגובה להודעת ריבית ב"י

כלכלני אלומות | 28.12.2016

בנק ישראל מותיר את הריבית לחודש ינואר 2017 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%; ינואר 2017 יהיה החודש ה-23 שבו הריבית נותרת ברמה זו. למרות הצמיחה הגבוהה החזויה, סיכון האינפלציה נותר בעינו.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 26.12.2016

תקציב המדינה לשנים 2017 ו-2018 אושר במליאת הכנסת בשבוע שעבר. התקציב נטו לחישוב מגבלת ההוצאה יעמוד על 360 מיליארד שקל ל-2017 ו-377 מיליארד שקל ל-2018. לפיכך, התקציב לשנתיים הקרובות יחד יעמוד על 906.8 מיליארד שקל.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 18.12.2016

סוף סוף, לאחר המתנה של שנה ודחיות רבות, כלכלני הבנק המרכזי האמריקאי העלו את הריבית הרשמית ב-25 נ"ב לטווח של 0.5% עד 0.75%. הואיל והמהלך היה צפוי בצורה רבה על ידי המשקיעים לא נרשמה פאניקה (ה-VIX נותר ברמה נמוכה של כ-13%)

המשך...

החלטת ריבית דצמבר 2016 בארה"ב

החלטת ריבית דצמבר 2016 בארה"ב

כלכלני אלומות | 15.12.2016

בהתאם להערכות, ריבית ה-Fed עלתה ב-25 נ"ב ל-0.5% עד 0.75%. כל החברים תמכו בריסון. סבירות גבוהה כי הריסון הבא לא יתרחש לפני יוני 2017. המשך העלאות הריבית עלול לייצר מתיחות בין הבית הלבן (טראמפ) לבנק המרכזי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 11.12.2016

האופטימיות ביחס לנשיא האמריקאי הנבחר, טראמפ, ממשיכה לשבור שיאים ולהביא את שוקי המניות לרשום עליות. מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן עלה בחודש דצמבר לרמה של 98.0 נק', לעומת 93.8 נק' בנובמבר. רמה זו של המדד היא הגבוהה ביותר ב-11 השנים האחרונות.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

 | 05.12.2016

המשק האמריקאי צבר תאוצה ברבעון השלישי עם נתון צמיחה נאה של 3.2% (עדכון כלפי מעלה מהערכה קודמת של 2.9%). יתר על כן, האינדיקטורים לרבע האחרון הם סבירים למדי ושיעור האבטלה ירד לשיעור של 4.6% לראשונה מאז שנת 2007. עם זאת, על רקע הפתיחה החלשה של השנה, קצב הצמיחה ב-2016 יהיה נמוך מ-2%.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י

תגובה להודעת ריבית ב"י

כלכלני אלומות | 30.11.2016

בנק ישראל מותיר את הריבית לחודש דצמבר 2016 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים על שיעור של 0.1%; דצמבר יהיה החודש ה-22 שבו הריבית נותרת ברמה זו. סיכון האינפלציה נותר המרכזי ובנק ישראל לא יעמוד ביעד השנה וככל הנראה גם בשנת 2017.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 28.11.2016

ההצתות האחרונות ברחבי הארץ הסבו נזק בלתי מבוטל למאות דירות ובתים ברחבי הארץ. במידה ולא יוחלט כי מדובר באירועי טרור יצטרכו התושבים להיעזר בביטוחי הדירה הפרטיים (במידה ורכשו), על מנת לקבל פיצוי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 20.11.2016

בחודש מאי 2013 החל בנק ישראל לרכוש מט"ח, לטובת מטרה חדשה והיא קיזוז השפעת הפקת הגז הטבעי על מאזן התשלומים. לפי התוכנית החדשה שפורסמה בשבוע שחלף, בשנת 2017 ירכוש בנק ישראל סך של 1.5 מיליארד דולר, אשר להערכתו זו תהיה ההשפעה על המשק.

המשך...

סקירת מדד מחירים נובמבר 2016

סקירת מדד מחירים נובמבר 2016

כלכלני אלומות | 16.11.2016

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש אוקטובר 2016 ב-0.2%. המדד התאפיין בהטרוגניות גדולה, כאשר סעיפים רבים כגון הלבשה ומזון התייקרו, לעומת דלקים וחוזי שכר דירה מתחדשים אשר הוזלו.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 13.11.2016

בשבוע שעבר זכה הנציג הרפובליקני דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב. השווקים הגיבו בצורה נאותה לאג'נדה הכלכלית שהציג בתקופת הבחירות לפיה הוא מעוניין בהפחתת המיסים הישירים . כתוצאה, נרשמו עליות בשערי מניות וחלה ירידה בערכן של איגרות החוב בצורה משמעותית.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 06.11.2016

ביום שלישי תגיע לשיאה ההתרגשות מתקופת הבחירות בארה"ב, כאשר מיליוני אמריקאים יצעדו לעבר הקלפיות לבחור בנשיאם ה-45 ל-4 השנים הקרובות. על רקע הסקרים הצמודים, כל תוצאה אפשרית.

המשך...

החלטת ריבית נובמבר 2016 בארה"ב

החלטת ריבית נובמבר 2016 בארה"ב

כלכלני אלומות | 03.11.2016

ריבית הבנק המרכזי האמריקאי נותרה ללא שינוי. שניים מחברי הוועדה תמכו בריסון מוניטרי, לעומת שלושה בחודש ספטמבר. בכל אופן, הפוקוס נותר על דצמבר.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 30.10.2016

המשק האמריקאי צמח ברבע השלישי בשיעור של 2.9%, כך עולה מעדכון שני לנתוני התוצר. קצב זה הוא מרשים למדי ובהחלט מעודד לאחר הפתיחה המקרטעת של השנה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 25.10.2016

שוק הדיור מתעתע... התחלות הבנייה במשק האמריקאי ירדו בחודש ספטמבר ב-9% מרמתן באוגוסט והן נמוכות ב-12% מאלה שהיו בספטמבר לפני שנה. להערכתנו, התפתחות זו לאו דווקא מעידה על הידרדרות מחודשת של שוק הדיור.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 25.09.2016

חברי ה-Fed בוחרים, שוב, לתמוך בשווקים ולהפחית מאי הודאות ולכן מותירים השבוע את הריבית ללא שינוי. עם זאת, במנוגד לעבר, אשר היה לכל היותר תומך בודד בהעלאת ריבית, הפעם כבר 3 חברים תמכו בשלב נוסף של ריסון מוניטרי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 18.09.2016

ביום ד' צפויה הועדה המוניטרית של ה-Fed להודיע על גובה הריבית. השוק מעניק הסתברות של 13% בלבד להעלאת ריבית השבוע.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 28.08.2016

חברי ה-Fed ממשיכים להציג אופטימיות באשר למצב הכלכלי בארה"ב ולכן מאותתים על הצורך בהעלאת ריבית במשק. עם זאת, השוק לא משתכנע בצורה מלאה ולראיה מעניק הסתברות של 44% להעלאת ריבית בחודש דצמבר השנה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 15.08.2016

ארה"ב: המכירות הקמעוניות ליולי מפתיעות לרעה. אלו נותרו ללא שינוי בחודש הנדון. יתר על כן, גם מדד המחירים ליצרן (PPI) רשם הוזלה במחירו, לאחר 3 חודשים רצופים של התייקרות. אי לכך, נראה כי חברי הועדה המוניטרית של הבנק המרכזי האמריקאי לא יוכלו לתמוך בריסון מוניטרי בשלב זה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 07.08.2016

האינדיקטורים השוטפים למשק האמריקאי שפורסמו בשבוע שחלף היו פושרים למדי. עד אשר פורסם דוח התעסוקה שהצביע על תוספת של 255 אלף מקומות עבודה וגילם פער ניכר, לעומת צפי השוק.

המשך...

החלטת ריבית יולי 2016 בארה"ב

החלטת ריבית יולי 2016 בארה"ב

כלכלני אלומות | 28.07.2016

ריבית הבנק המרכזי האמריקאי נותרה גם הפעם ללא שינוי. עם זאת, ההודעה הפכה להיות יותר "ניצית" ולכן מרמזת על פתיחת הדלת לחזרה למסלול של ריסון מוניטרית. עם זאת, להערכתנו, עוד מוקדם לקבוע כי בספטמבר תועלה הריבית.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 24.07.2016

קרן המטבע הבינלאומית מפחיתה, שוב, את הערכותיה לצמיחה העולמית, הן בהשפעת ה-Brexit, אבל גם עקב התחזקות הין היפני אשר גודע מן הצמיחה ביפן.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 17.07.2016

מדד המחירים לצרכן עלה ביוני ב-0.3%. המדד הושפע במיוחד מגורמים עונתיים כגון פריטי הלבשה והנעלה שהתייקרו או ירקות ופירות שהוזלו. בשלושת החודשים האחרונים עלה המדד בכ-1% המצביע על התפוגגות הסביבה הדפלציונית שהייתה במשק תקופה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 03.07.2016

בנק ישראל מיישר קו עם השוק ומפחית את תחזית הצמיחה לרבע הראשון. עם זאת, הסיבה להפחתה היא לא ה-Brexit אלא הצמיחה המשקית הנמוכה ברבע הראשון (1.3%). כעת צופים בבנק ישראל לצמיחה של 2.4% בשנת 2016.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י 27.5.16

תגובה להודעת ריבית ב"י 27.5.16

כלכלני אלומות | 28.06.2016

בנק ישראל מותיר את הריבית לחודש יולי 2016 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%. יולי הוא החודש ה-17 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בנק ישראל מצביע על כך שהסיכון לצמיחה ולאינפלציה גברו.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 20.06.2016

העניין בשבוע המסחר הקרוב יתרכז סביב שאלת יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי (Brexit). כפי הנראה כרגע, לאור סקרים שונים, ישנו רוב ליציאה אם יתממשו הערכות הסקרים, צפויה התגברות של התנודתיות בשווקים ולא רק באלו האירופים, אלא גם בשווקים אחרים בעולם.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 13.06.2016

השוק חלוק בדעתו לגבי העלאת ריבית ה-Fed- השבוע או בשלהי יולי. דוח התעסוקה החלש לחודש מאי טרף את הקלפים, זעזע את השווקים והביא לרווחי הון באיגרות החוב של ממשלת ארה"ב

המשך...

תגובה לדוח התעסוקה האמריקאי

תגובה לדוח התעסוקה האמריקאי

ברק גרשוני  | 06.06.2016

הדו"ח הנוכחי מספק לנו לקח חשוב לגבי הדרך הנכונה היחידה להסתכל על נתונים בודדים של חודש אחד - בזהירות ובחשדנות.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 06.06.2016

הסבירות להעלאת ריבית החודש בארה"ב נחתכה באופן משמעותי לאחר שפורסם דוח התעסוקה לחודש מאי. אמנם, שיעור האבטלה ירד מ-5% לכדי 4.7%, אך ההפתעה השלילית הייתה במספר המשרות חדשות שנוספו ועמדו על 38 אלף מקומות עבודה בלבד

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 29.05.2016

קצב הצמיחה במשק האמריקאי לרבע הראשון עודכן קלות, לכדי 0.8% (אגב, בדומה לישראל). עדיין נתון זה מאכזב, אך טוב יותר מאשר 0.5% שפורסם באומדן הראשוני. הנגידה האמריקאית, מותירה את הדלת פתוחה להעלאת ריבית בחודשים הקרובים,

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י 23.5.16

תגובה להודעת ריבית ב"י 23.5.16

כלכלני אלומות | 24.05.2016

בדומה לצפי, בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש יוני 2016 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים - 0.1%. יוני יהיה החודש ה-16 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בנק ישראל מצביע על כך שהסיכון לצמיחה גבר.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 22.05.2016

חברי הבנק המרכזי האמריקאי מותירים את הדלת פתוחה להעלאת ריבית בחודש יוני. בפרוטוקול עולה כי חברי הועדה ימשיכו לעקוב באופן הדוק אחר ההתפתחויות הכלכליות והם משאירים את האפשרות פתוחה כי הריבית תועלה בפגישה שתתרחש בחודש יוני.

המשך...

סקירת מדד מחירים אפריל 2016

סקירת מדד מחירים אפריל 2016

כלכלני אלומות | 16.05.2016

מדד אפריל עלה ב-0.4% הנמוך מהערכתנו (0.7%). ההפתעה במדד הגיעה משתי קבוצות. הראשונה היא המזון שמחיריה הוזלו, לעומת הערכתנו להתייקרות. ההפתעה השנייה הייתה התייקרות צנועה במחירי ההלבשה וההנעלה, לעומת העונתיות הרגילה

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 16.05.2016

הקרנות המניתיות בעולם "סובלות" בימים אלו מפדיונות הגבוהים ביותר מאז 2011. לפי דיווח של חברת EPFR, מראשית השנה קרנות נאמנות מניתיות גלובליות פדו סך של 90 מיליארד דולר

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 09.05.2016

שבועיים בלבד חלפו מאז שקרן המטבע הבינלאומית פרסמה את תחזיות הצמיחה לשנה הקרובה וכבר נראה כי התמונה המאקרו כלכלית בעולם היא של התמתנות נוספת בקצב הצמיחה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 01.05.2016

הבנקים המרכזיים של ארה"ב, יפן וניו-זילנד הותירו את הריבית הרשמית ללא שינוי. בארה"ב, נבעה ההחלטה מההתפתחויות הכלכליות הפושרות וההתמתנות בהוצאה הצרכנית. להערכתנו, סיכוי רב כי גם הריבית ביוני (ב-15/6) תיוותר ללא שינוי.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 17.04.2016

באופן שהוא אינו מפתיע ולאחר ה-OECD וה-World Bank, גם כלכלני קרן המטבע הבינלאומית מפחיתים את התחזית הצמיחה לכלכלות מפותחות המרכזיות ובהתאם לכלכלה העולמית, לשנת 2016.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 03.04.2016

בנק ישראל וגם משרד האוצר צופים לצמיחה של 2.8% בשנת 2016. כפי הנראה, על רקע המגמות העולמיות, כפי שבאות לידי ביטוי בחולשת הביקושים של המשקים המרכזיים, המשק הישראלי לא מסוגל לצמוח בשיעור גבוה יותר.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י 28.3.16

תגובה להודעת ריבית ב"י 28.3.16

כלכלני אלומות | 29.03.2016

"הוועדה המוניטרית סבורה שלמרות הסימנים לעלייה בסביבת האינפלציה, הסיכונים להשגת יעד האינפלציה ולצמיחה נותרו גבוהים." משמע, הוועדה לא מאמינה כי בטווח הקצר שיעור האינפלציה יחזור אל תוך הטווח.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 27.03.2016

די ברור כי על רקע מצבו האיתן של שוק העבודה והעובדה כי מחיר גאלון בנזין בארה"ב עומד על 2$ בלבד, מצבו של הצרכן האמריקאי הוא איתן. אך, האינדיקטורים האחרונים למצב המשק והצרכן היו פושרים למדי

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 20.03.2016

השבוע הכריז ה-Fed על גובה הריבית לתקופה הקרובה. באופן שהיה צפוי למדי, חברי ה-FOMC הותירו את הריבית החודש ללא שינוי. ב-Fed שינו את הניסוח ביחס לאינפלציה ולדעתם זו רשמה התגברות בתקופה האחרונה.

המשך...

החלטת ריבית מרץ 2016 בארה"ב

החלטת ריבית מרץ 2016 בארה"ב

כלכלני אלומות | 17.03.2016

ההכרזה מתאפיינת בגישה "יונית". למעשה, לא פשוט להעלות ריבית כאשר 2 בנקים מרכזיים מהחשובים בעולם (BOJ ו-ECB) ביצעו הקלות מוניטריות השנה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 13.03.2016

המשקיעים מקבלים במחיאות כפיים את ה"בזוקה" של דראגי. נגיד ה-ECB, הבנק המרכזי האירופי, הכריז השבוע על מספר מהלכים ובהם איפוס הריבית הרשמית והפחתה של 10 נ"ב בריבית על הפיקדונות של הבנקים המרכזיים בבנק המרכזי

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 06.03.2016

באופן מעודד למדי נרשמה בחודש פברואר תוספת של 242 אלף משרות חדשות בשוק העבודה האמריקאי, לעומת הערכות השוק אשר עמדו על 195 אלף. נתון זה מצביע בצורה הפשוטה ביותר כי הכלכלה האמריקאית לא עומדת בפתחו של מיתון.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 28.02.2016

בדומה לארגון ה-OECD, גם ארגון ה-IMF משנה את התקליט וממליץ למדינות להגביר את ההוצאה התקציבית בכדי לתמוך ביקושים וכך להאיץ את הפעילות הכלכלית המאכזבת בעולם.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י22.2.16

תגובה להודעת ריבית ב"י22.2.16

כלכלני אלומות | 23.02.2016

בדומה להערכתנו, בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש מארס 2016 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים, 0.1%. מארס יהיה החודש ה-13 שבו הריבית נותרת ברמה זו. רמת הריבית הנמוכה תישאר זמן רב ותתמוך בפעילות הכלכלית ובאינפלציה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 21.02.2016

ארגון ה-OECD מקצץ את תחזית הצמיחה לעולם. בארגון חוזים צמיחה של 3%, לעומת הערכתם הקודמת ל-3.3%. הקיצוץ חובק שווקים מפותחים וגם מתעוררים

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 14.02.2016

יו"ר מועצת הנגידים של ה-Fed, ג'נט יילן, נאמה השבוע במסגרת עדותה החצי-שנתית בקונגרס.מדבריה עלה כי היא ערה לכך שהתנאים הפיננסיים אכן הורעו. עם זאת, אך אין בכך די בכדי להשפיע באופן מהותי על תוואי הריבית שהוחלט בשלהי 2015.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 31.01.2016

האם ההוצאה הצרכנית נחלשת וגם הצמיחה? כידוע, בשנים האחרונות, הקטר של המשק הישראלי היה הצרכן. דיווח של המכירות ברשתות השיווק מצביע על ירידה של 1% בפדיון בחודש דצמבר ועל קיפאון בשליש האחרון של השנה. מכך, ניתן להסיק כי הצמיחה ברבע האחרון של השנה תהיה נמוכה מ-2.5%.

המשך...

החלטת ריבית ינואר 2016 בארה"ב

החלטת ריבית ינואר 2016 בארה"ב

כלכלני אלומות | 28.01.2016

בדומה להערכות, ריבית הבנק המרכזי האמריקאי נותרה החודש ללא שינוי. ההכרזה מתאפיינת בגישה "יונית" למדי ולא היה בה דבר חדש שעשוי להצביע על תוואי העלאת הריבית בעתיד. בהחלט ניתן להבין זאת, על רקע שורה של גורמי סיכון.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י 26.01.16

תגובה להודעת ריבית ב"י 26.01.16

כלכלני אלומות | 26.01.2016

בדומה להערכתנו, בנק ישראל הותיר את הריבית לחודש פברואר 2016 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים, 0.1%. פברואר יהיה החודש ה-12 שבו הריבית נותרת ברמה זו. בנק ישראל מעלה שוב חשש לגבי עמידה ביעד יציבות המחירים.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 24.01.2016

האינפלציה בארה"ב עלתה ב2015 בשיעור של 0.7%, לעומת 0.8% ב-2014. אין ספק כי ההתפתחויות האחרונות בזירת מוצרי האנרגיה בפרט והסחורות בכלל, צפויים להמשיך ולדכא את האינפלציה גם בראשית 2016.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 17.01.2016

הפעילות התקציבית בשנת 2015 הן בארה"ב והן בגרמניה הסבו שביעות רצון גבוהה מאוד אצל מנהיגי שתי המדינות. בשנה שחלפה הסתכם הגירעון האמריקאי ב-478 מיליארד דולר המהווה כ-2.6% מהתוצר, שהוא הנמוך ביותר מאז שנת 2007.  המשק הגרמני חתם את 2015 עם עודף פיסקלי של 0.5% מהתוצר, הגבוה ביותר ב-15 השנים האחרונות. 

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 10.01.2016

הבנק העולמי מקצץ את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה העולמית לשנת 2016. זאת, בעיקר על רקע המצב המידרדר של השווקים המתעוררים ובעיקר יצואני הסחורות, כשבראשם ניצבות רוסיה וברזיל.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 03.01.2016

כריסטין לגארד, יושבת ראש קרן המטבע הבינלאומית מביעה פסימיות בכל האמור לכלכלה העולמית בשנת 2016.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 27.12.2015

סופית, המשק האמריקאי צמח ברבע השלישי של השנה בשיעור של 2.0%, הנמוך מ-3.9% שנרשם ברבע השני. הצמיחה ברבע הנדון הושפעה לטובה מהוצאה צרכנית ועסקית חזקות כאשר מנגד, חלה ירידה ברמת המלאים. ההוצאה הצרכנית התרחבה בשיעור של 3.0% והוצאות העסקים התרחבו ב-9.9%.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 20.12.2015

בהתאם לציפיות, הבנק המרכזי האמריקאי העלה את הריבית הדולרית ב-25 נ"ב, לטווח חדש שבין 0.25% ועד 0.5%. בבנק מנסים למזער את ההשפעה השלילית שיכול האירוע לייצר ולכן, בין היתר, מצהירים כי קצב הריסון המוניטרי בעתיד יהיה מאוד הדרגתי.

המשך...

החלטת ריבית בארה"ב

החלטת ריבית בארה"ב

כלכלני אלומות | 20.12.2015

על רקע השיפור בשוק העבודה, חברי הועדה המוניטרית של הבנק המרכזי האמריקאי מעלים את הריבית ב-25 נ"ב והיא תנוע בטווח של 0.25% עד 0.5%.

המשך...

סקירת מדד נובמבר 2015

סקירת מדד נובמבר 2015

כלכלני אלומות | 16.12.2015

אין ספק כי מדד זה יוצר אי נוחות מסוימת בבנק ישראל. עם זאת, אנו לא מעריכים כי בבנק יחליטו להגיב להתפתחות שלילית זו.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 13.12.2015

האם ג'נט יילן תהיה סנטה קלאוס? האם היא תספק את הסחורה שהעולם כבר ממתין לה תקופה? כפי הנראה, ביום רביעי (16/12) צפויה הועדה המוניטרית האמריקאית לשנות לראשונה, משנת 2008, את הריבית הדולרית.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 06.12.2015

על רקע דברים של בעלי זכות הצבעה ב-Fed אשר נאמרו בימים האחרונים ובמיוחד על רקע דוח התעסוקה למשק האמריקאי בחודש נובמבר, לפיו נוספו לשוק העבודה 211 אלף משרות חדשות (ונתוני העבר תוקנו כלפי מעלה) ושיעור האבטלה נותר ברמה של 5%, נראה כי המועד המתאים להעלאת ריבית בארה"ב יהיה ב-16 לחודש.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 29.11.2015

הכלכלה האמריקאית ממשיכה לשמור על מומנטום ונראה שגם הסקטור העסקי יותר אופטימי.

המשך...

תגובה להודעת ריבית ב"י 24.11.15

תגובה להודעת ריבית ב"י 24.11.15

כלכלני אלומות | 26.11.2015

גם החודש, בדומה להערכתנו, בנק ישראל מותיר את הריבית לחודש דצמבר 2015 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים, 0.1%. דצמבר יהיה החודש העשירי שבו הריבית נותרת ברמה של 0.1%.

המשך...

סקירה שבועית22.11.15

סקירה שבועית22.11.15

כלכלני אלומות | 22.11.2015

נגיד הבנק האירופי די מיואש מכך שההתאוששות של הכלכלה האירופית מתנהלת בעצלתיים ואף יותר מכך שהאינפלציה מאוד ממותנת.

המשך...

 סקירת מדד אוקטובר 2015

סקירת מדד אוקטובר 2015

כלכלני אלומות | 22.11.2015

מדד המחירים לצרכן התייקר בחודש אוקטובר 2015 ב-0.1%, לעומת הערכתנו ליציבות.הגורמים המרכזיים אשר השפיעו על מדד המחירים לצרכן בחודש זה היו:

המשך...

סקירה שבועית 15.11.15

סקירה שבועית 15.11.15

כלכלני אלומות | 15.11.2015

חברי הועדות המוניטרית של ה-Fed מדברים בגלוי על האופציה להעלות ריבית בחודש דצמבר, אם כי ממש לא מתחייבים.

המשך...

סקירה שבועית 08.11.15

סקירה שבועית 08.11.15

כלכלני אלומות | 08.11.2015

דוח התעסוקה למשק האמריקאי לחודש אוקטובר טורף את הקלפים! לאחר דוחות אחרונים די מאכזבים הגיע הדוח לאוקטובר ושינה את התמונה.

המשך...

סקירה שבועית

סקירה שבועית

כלכלני אלומות | 01.11.2015

עדות נוספת לכך שמצבו של המשק האמריקאי הוא איתן היה ניתן לראות במדד מנהלי הרכש של שיקגו אשר רשם בחודש אוקטובר נסיקה לרמה של 56.2 נק' שהיא הגבוהה ביותר מראשית השנה, ולעומת 48.7 נק' בחודש ספטמבר. הנתון הוא חיובי במיוחד הואיל והוא מצביע על שינוי כיוון - מהתכווצות להתרחבות.

המשך...

סקירה שבועית 25.10.15

סקירה שבועית 25.10.15

כלכלני אלומות | 25.10.2015

בתקופה האחרונה האינדיקטורים שהתפרסמו למשק האמריקאי הצביעו על מגמה מעורבת ואולי על נטייה מסוימת לאכזבה. כך היה לאחר דיווח נתוני המכירות הקמעוניות לחודש ספטמבר,

המשך...

סקירה שבועית 18.10.15

סקירה שבועית 18.10.15

כלכלני אלומות | 18.10.2015

המכירות הקמעוניות בארה"ב עלו בחודש ספטמבר ב-0.1% בלבד. אין ספק כי נתון זה הוא מאכזב למדי, אך הוא נובע בעיקר מירידה בפדיון תחנות הדלק על רקע הוזלה במחיר הבנזין. מנגד, דווקא נרשמה עלייה נאה במכירות כלי כרב ומוצרים אחרים. בהתחשב בזאת ובכך שמספר הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה הגיע השבו

המשך...

סקירה שבועית 11.10.15

סקירה שבועית 11.10.15

כלכלני אלומות | 13.10.2015

הסביבה המאקרו כלכלית המחריפה ועלייה באי הוודאות היו הגורמים המרכזיים אשר הביאו לכך שחברי ה-Fed בחרו להותיר את הריבית בסוף ספטמבר ללא שינוי. כך עלה מהפרוטוקולים של הישיבה שפורסמו בשבוע שעבר.

המשך...

סקירה שבועית 06.10.15

סקירה שבועית 06.10.15

כלכלני אלומות | 13.10.2015

גם בקרן המטבע הבינלאומי מודים כי הפעילות הכלכלית צפויה להיחלש בחודשים הקרובים. כפי הנראה תחול התחממות מחודשת ואטית למדי רק בשנת 2016.כך עולה מדבריה של ראש קרן המטבע, כריסטין לגארד. לדעתה, אחת הבעיות היא השווקים המתעוררים אשר סובלים מחולשה כבר 5 שנים, על רקע מחירי הסחורות הנמוכים

המשך...

החלטת ריבית נובמבר 2015

החלטת ריבית נובמבר 2015

כלכלני אלומות | 09.11.2015

בדומה להערכתנו, בנק ישראל מותיר את הריבית לחודש נובמבר 2015 ללא שינוי, ברמת השפל של כל הזמנים, 0.1%.

המשך...

החלטת ריבית נובמבר בארה"ב

החלטת ריבית נובמבר בארה"ב

כלכלני אלומות | 09.11.2015

על רקע הפחתת תחזיות הצמיחה לעולם, חברי הועדה של הבנק המרכזי האמריקאי מותירים את הריבית ללא שינוי. עם זאת, הם פותחים את הדלת, או לפחות את הדיון, להעלאת הריבית בדצמבר.

המשך...


הכותבים/המסוקרים הינם עובדי/מועסקים ע"י אלומות בית השקעות. אלומות בית השקעות, ו/או חברות בת ו/או גופים קשורים ו/או הכותבים/המסוקרים עשויים למכור ו/או לקנות ו/או להחזיק בניירות ערך ו/או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במצ"ב, לרבות באמצעות נכסים ובמכשירים פיננסים שונים וכיו"ב. אין לראות באמור בהודעותיו של הכותבים/המסוקרים הנ"ל משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או בכלל, ו/או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם ו/או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים ו/או כללים כלשהם. יובהר כי, תיתכן זיקה בין הכותב לבין נכסים ו/או מכשירים פיננסים. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ובשום אופן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

דף הבית
תחומי פעילות

תיקי השקעותקרנות נאמנותניהול עושר משפחתישירותי איתותיםאלומות הון-ליין

אודות

אודות אלומותחברי הנהלהגילוי נאותתנאי שימוש (רשימת תפוצה)

זירת תוכן

מחקר ואסטרטגיהגיליון תחזיותבלוגיםניהול כספי ציבור וניהול סיכוניםאלומות בתקשורת

צור קשר

צור קשרדרושיםפניות הציבורתיקי השקעות

נעים להכיר - הצוותיתרונות ניהול תיק באלומותהמוצרים שלנופילוסופיית השקעות ניהול תיקים בפיקוח הלכתי

קרנות נאמנות

נעים להכיר - הצוותקרנות נאמנות

ניהול עושר משפחתי

אודות ניהול עושר משפחתימה כולל השירותשלבי העבודההיתרונות הגדולים שלנו:

המומחים של אלומות סוקרים ומנתחים עבורכם את שוק ההון
הירשמו עכשיו!


טבלת הסבר פרופילי חשיפה
שיעור השקעה מרביחשיפה למניותחשיפה למט"ח
0%00
עד 10%1A
עד 30%2B
עד 50%3C
עד 120%4D
עד 200%5E
מעל 200%6F

(!) - הוספת סימן קריאה משמעה כי הקרן עשויה ליצור חשיפה לאג"ח שאינו בדירוג השקעה. אג"ח שאינה מדורגת בדירוג השקעה : אג"ח קונצרנית ו/או אג"ח שהנפיקה מדינה שאינה מדינת ישראל, שאינה מדורגת או שהיא מדורגת בדירוג נמוך מ- (BBB-) או מדירוג מקביל לו".